Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KALAYCI: “EMEKLİ; ENFLASYON HESABININ MAĞDURU OLMAYA DEVAM EDİYOR”

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Bartın Şubesi Başkanı Ali Kalaycı Ekim ayı enflasyon verilerini değerlendirdi. Kalaycı yaptığı açılamada yaşanan enflasyonun emeklileri kara kara düşündürdüğünü belirterek hükümete çağrıda bulundu. Kalaycı yaptığı çağrıda emekli aylıklarına seyyanen zam yapılması ve büyümeden pay verilmesinin en adil çözüm olacağını ifade ederek gelir ve aylıkları düşük kalan emekliler için "Yakacak Yardımı" uygulamasının devreye girmesini ve korunamayan emeklilere sahip çıkılmasını istedi.

Okunma: 289

09.11.2022 09:38

Facebook'ta Paylaş

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Bartın Şubesi Başkanı Ali Kalaycı Ekim ayı enflasyon verileriyle ilgili değerlendirmesinde emeklilerin artık faturaları ödeyemez duruma geldiğini belirtti.

 

Kalaycı açıklamasında TÜİK’in hesabı ile çarşı-pazar arasındaki hesabın uyumlu olmadığına dikkat çekere hükümete emekliler için çağrıda bulundu. Kalaycı yaptığı açıklamada şunları söyledi, “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2022 yılı Ekim tüketici fiyat artışını yüzde 3,54 olarak

hesaplaması, ücret ve aylıkları TÜFE artışına endeksi olan çalışanlar ve emeklileri koruyan bir sistem olarak görülmemektedir. 2022 Temmuz-Ekim dönemi toplam TÜFE artışı, yüzde 10,84 olarak hesaplanmıştır. TÜİK, çarşı-pazar ile uyumlu olmayan bir hesaplamanın içinde olması, TÜFE artışlarına gölge düşürmektedir. Toplumdaki genel eğilim bu yönde olduğundan, emekli aylıklarına seyyanen zam yapılması ve büyümeden pay verilmesi, en adil çözüm olacaktır.”

Kalaycı’dan iktidara çağrı

 TÜFE hesaplamasının inandırıcı olmadığını belirten TÜED Bartın Şube Başkanı Ali Kalaycı, gelir ve aylıkları düşük olan emekliler, tarihin en zor dönemini yaşadığına dikkat çekerek, kira

fiyatlarının yükselişi ile birlikte odun, kömür, doğalgaz ve su gibi temel ihtiyaçların faturalarının büyüklüğü, emeklileri kara kara düşündürdüğünü söyledi. Hükümete çağrıda bulunan Kalaycı; açık olarak, gelir ve aylıkları düşük kalan emekliler için "Yakacak Yardımı" uygulamasının devreye girmesini istedi ve beslenemeyen ve korunamayan emeklilere sahip çıkılması, sosyal devletin asli görevi olduğunu söyledi.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin