Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KALAYCI, “EMEKLİNİN BEKLENTİSİ KARŞILANMADI”

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Bartın Şubesi Başkanı Ali Kalaycı emeklilere yapılan zammı değerlendirdi. Kalaycı yaptığı değerlendirmede emeklinin beklentisinin karşılanmadığını ifade ederek emeklisini mutlu etmeyen ülkelerin, geleceğe güvenle bakamayacağını hatırlattı.

Okunma: 105

11.01.2022 13:01

Facebook'ta Paylaş

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Bartın Şubesi Başkanı Ali Kalaycı emeklilere yapılan zammı değerlendirdi. Kalaycı açıklamasında emeklilere beklentilerin altında zam yapıldığını ifade etti. Kalaycı yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

 

“2022 yılı emekli zamları açıklandı. Memur emeklileri kamu sözleşmesine göre zam alırken işçi ve esnaf emeklileri ise, altı aylık TÜFE oranına göre artış uygulanacak. Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan en son kararlara göre, memur emeklilerine yüzde 30,5: SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine ise yüzde 25,48 artış yansıtılacak.

1 milyon 600 SSK ve BAĞ-KUR'dan aylık alan emeklilerin aylıkları 2.500 TL'nin altında kaldığından, 2022 itibariyle bu kapsamda olan emeklilere 2.500 TL en az aylık ödemesi yapılacaktır. Bu kapsamda olan emeklilerin kendi aylıklarına yapılacak zamlarla birlikte 2.500 TL'ye gelene kadar bu tutar ödenecektir. Örnek; bir emeklinin kendi aylığı 1850 TL Yüzde 25.48 zam bu aylığa yapılacak ve 2022 itibariyle esas aylik 2.321 TL'ye yükselecek ve bu emeklimize 2.500 TL ödenecektir. Temmuz ayında 2.321 TL aylığa zam yapılacak ve 2.500 TL'nin altında kalırsa 2.500 TL ödenmeye devam edilecektir. Sistem bu şekilde işleyecektir. Aslında, 2.500 TL taban aylık olarak benimsenmeli ve zamların bu tutara göre yapılması gerekirdi.

Yüzdeli zamlar, yüksek aylık alanlar için daha avantajlı olmaktadır. Bu nedenle, emekli aylıkları düşük olanlar için önce gerçekçi bir asgari emekli aylığı belirlenmeli ve seyyanen zam yapılarak bu

kapsamda olan emeklilerimizin geçim zorluklarına yardımcı olunmalıdır. Son emekli aylığı zamlarında, bu gerçek dikkate alınmadığından emeklilerimize beklentilerin altında zam yapılmıştır.

Emeklilerin kendi içindeki eşitsizliklerinin düzeltilmesi ve intibak yapılarak emeklilerimize hak ettikleri aylığın ödenmesi, sosyal güvenliğin bir yükümlülüğü olarak değerlendirilmelidir. Emeklisini mutlu etmeyen ülkeler, geleceğe güvenle bakamaz.”

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin