Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KALAYCI İDAM İSTEDİ

AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, CHP İl Başkanı Selim Karakaş’ın sosyal medya aracılıyla yaptığı açıklamaya ve eleştirilere yanıt verdi. Kalaycı yaptığı açıklamada, “Suçsuz yere insanları katledenlerin cezası da idam olmalı”dedi.

Okunma: 193

14.09.2022 10:31

Facebook'ta Paylaş

“Kısasa kısas” diyerek tecavüzcülerin ve suçsuz yere insanları katledenlerinin cezasının idam olması gerektiğini savunan AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, CHP İl Başkanı Karakaş’a da sert sözlerle yanıt verirken açıklamasında şunları söyledi:

“Bir insan hakkı ihlali olan kadına yönelik şiddet ne yazık ki tüm dünyanın sorunudur. Türkiye, bu soruna karşı en kapsamlı ve etkili mevzuata sahip ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. 

AK Parti olarak biz de her zaman her türlü şartta biz kadına şiddetin karşısında olmaya devam edeceğiz.Değişen şartlara ve ortaya çıkan ihtiyaçlara bağlı olarak gereken her türlü yasal ve idari tedbiri almayı sürdüreceğiz. 

Bugüne kadar kadınların her alandaki hak arama mücadelelerinde yanlarında olduk, bundan sonra da olacağız. Kadına karşı şiddeti, insani ve ahlaki değerlerimizi güçlendirerek inşallah tamamen ortadan kaldıracağız. Kararlıyız.

“Hoş bir davranış değil”

CHP İl Başkanı Selim Karakaş, sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak eşi tarafından çocuğunun gözü önünde öldürülen Arzu Ar’ın cenazesine katılmadığımız için bazı iddialarda bulunmuş. Bizi her yerde gördüğü gibi cenaze töreninde de görmek istemiş. 

Evet Sayın Karakaş’ın da dediği gibi aynı oldukça fazla düğün, dernek ziyaretlerine ve hemen hemen bütün cenaze törenlerine katılarak vatandaşımızın hem mutluluklarına hem de acılarına ortak olduğumuz doğrudur.  Boşanmak istediği eşi tarafından katledilen Arzu Ar kardeşimizin cenazesine daha önceden belirlenen randevu ve programlarım dolayısıyla katılamadığım da doğrudur. Fakat bu Sayın Karakaş’ın iddia ettiği gibi İstanbul Sözleşmesinin iptalinden ötürü ‘aldığımız ve savunduğumuz hatalı kararlardan dolayı vicdanımızın sızlamasıyla ilgili değildir. Cenazeye katılamamış olmamız kadına yönelik şiddetin yanında olduğumuz anlamına gelmiyor. Bunun bu şekilde lanse edilmesi de hoş bir davranış değildir. 

“Bu algı çok yanlış”

 

İstanbul Sözleşmesi, sanki kadına karşı şiddetin önlenmesi konusunda tek bir dayanakmış gibi oluşturulan algı çok yanlış. Türkiye, hukuk dinamiğiyle mağdur olan herkesi koruyacak bir hukuk anlayışına sahiptir. Kadına ve insana şiddet konusunda asla taviz vermeden çok daha güçlü ve emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz. İstanbul Sözleşmesinden çıktık ancak evrensel insani değerlere uygun, toplumsal dokumuzu, manevi, ahlaki değerlerimizi gözeten, herkesin hukukunun garanti altına alınacağı yeni düzenlemelerimiz var. Türkiye, bütün manevi değerlerini bir sözleşmeyle koruyacak ya da yine bir sözleşmeyle de bozacak ülke değildir. 

Kadınlarımız siyasette, ekonomide, istihdamda, kamuda, akademide en üst düzeyde yer bulabilme imkânına Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde AK Parti hükümetlerimiz döneminde sahip olmuşlardır. 

“Kısasa kısas olmalı”

Ben bir insan olarak tecavüzcünün de böyle hunharca cinayet işleyenlerin de idam edilmesini savunuyorum. Böylelerinin yaşanmasının bence bir anlamı yok. Yani kısasa kısas olmalı. Suçsuz yere insanları katledenlerin cezası idam olmalı. Ben kadına yönelik şiddete karşı da idamın getirilmesini öneriyorum. 

Ancak ben muhalefetin her kadın cinayetinde sözü LGBT’yi savunan İstanbul Sözleşmesine getirmesini anlamıyorum. Burada konuşulan şey candır, can üzerinden siyaset olmaz. Hiçbir şey cinayet işleme sebebi de olamaz. Eğer samimilerse milletvekilleri aracılığıyla TBMM’de kadın cinayetine karşı idamın getirilmesini önerebilirler.”diye konuştu.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin