Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
“KALKER OCAĞININ ORMANLARIMIZI TALAN ETMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Bartın Boğaz mevkiinde “Kalker Ocağı ve Mobil Kırma Eleme Tesisi” kurulması için başlatılan ÇED süreci ile ilgili Bartın Emek ve Demokrasi Platformu bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasında süreç ile ilgili bilgi verilerek, “Buradan Bartın kamuoyuna bir kez daha yineliyoruz ki, ormanlarımızı, tarım alanlarımızı, havamızı, suyumuzu yok edecek tüm girişimlere şimdiye kadar karşı koyduğumuz gibi yine karşı duracağız...Ve bu kalker ocağının ormanlarımızı talan etmesine izin vermeyeceğiz...”denildi.

Okunma: 367

01.05.2019 13:23

Facebook'ta Paylaş

Bartın Boğaz mevkiinde “Kalker Ocağı ve Mobil Kırma Eleme Tesisi” kurulması için başlatılan ÇED süreci ile ilgili Bartın Emek ve Demokrasi Platformu bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

Konuyla ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirmek için Bartın Eğitim Sen toplantı salonunda Emek ve Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen basın toplantısında süreçle ilgili son bilgiler aktarıldı.

Emek ve Demokrasi Platformu adına CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “Bartın Topluca köyü sınırları içinde 65 hektarlık bir alanda kurulmak istenen kalker ocağı ve mobil eleme tesisi için ÇED Yönetmeliğine göre yapılması gereken "Halkı Bilgilendirme Toplantısı” 21.03.2019 tarihinde yapılmamıştır.

Ancak Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü köy halkına, köyün mülki amiri muhtara duyurulmadan yapılmaya çalışılan bu toplantıyı halk bilgilenmek istememiştir diyerek her zaman ki gibi kanunun arkasından dolanma taktiğini izleyerek, kanunları ve yönetmelikleri hiçe saymaktadır.

ÇED halkı bilgilendirme toplantısı yerel bir gazetede ilan edildikten sonra, ilgili köyün muhtarına da resmi olarak tebliğ edilmeli, köy muhtarı da bu tebligatı zamanında aldıktan sonra toplantıyı tüm köy halkına duyurmak ve toplantı yerini de hazır bulundurmakla yükümlüdür.

Oysa 21 Mart günü biz Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri olarak tesadüfen Çevre Şehircilik Müdürlüğü web sayfasından bu toplantıyı 1 gün önce görerek oraya gittik. Gittiğimizde köy muhtarının ve köy halkının bu toplantıdan haberi bile olmadığını, bu nedenle gerekli duyuruların yapılmadığını gördük. Bu tabloya rağmen Çevre Şehircilik Müdürlüğü ve şirket yetkilileri oraya gelerek usule uygun olmayan bir şekilde  “halk bilgilendirme hakkım kullanmak istememiştir" diyerek tutanak tutmuştur. Oysa orada bulunan herkesin gayet açık olarak gördüğü gibi toplantı usulüne uygun olarak köy muhtarına tebliğ edilmediği, köy konağı o nedenle hazır olmadığı ve hepsinden önemlisi köy halkı bu toplantıdan haberdar olmadığı, yani gerekli tüm şartlar hazır olmadığı için yapılmamıştır.

Ve işin en ilginç yanı köy muhtarı kendisine tebliğ edilmesi gereken toplantının günü, saati ve yerini bildiren tebligatı toplantı tarihinden 10 gün sonra tebliğ almıştır. Hal böyle iken Çevre Şehircilik Müdürlüğü yalan ve yanlış cümlelerle tutanak tutmuş, hepimizin gözleri önünde cereyan eden bu olayları olmamış gibi göstermeye çalışmıştır.

Biz buradan Bartın kamuoyuna bir kez daha yineliyoruz ki, ormanlarımızı, tarım alanlarımızı, havamızı, suyumuzu yok edecek tüm girişimlere şimdiye kadar karşı koyduğumuz gibi yine karşı  duracağız...Ve bu kalker ocağının ormanlarımızı talan etmesine izin vermeyeceğiz...

Bu konuda halkımızın da her zaman olduğu gibi bizlere yine destek vereceğini biliyoruz, inanıyoruz.”


Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1566200538.732019-08-19 10:42:18