Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KARADENİZ’DEN YENİ MÜJDE: YEŞİL HİDROJEN

Karadeniz’de peşi sıra keşfedilen doğalgaz rezervlerinin ardından şimdi de hidrojen sülfür potansiyeline dikkat çekiliyor. Konunun uzmanları Karadeniz’de bulunan hidrojen sülfürün yeşil hidrojene dönüştürülerek enerji elde edilebileceğini, bunun da milyonlarca ton petrole eş değer olduğunu ifade ediyorlar. Bartın’ın da kıyısında yer aldığı Karadeniz, doğalgazın ardından önümüzdeki yıllarda Yeşil Hidrojen ile adından oldukça fazla söz ettireceğe benziyor.

Okunma: 492

16.11.2023 11:29

Facebook'ta Paylaş

Bartın’ın kıyı şeridinde yer aldığı Karadeniz’in zenginlikleri her geçen gün ortaya çıkmaya devam ediyor.

Karadeniz’de bulunan büyük hidrojen sülfür rezervinden, uzmanlara göre bilinen tüm yakıtlar içerisinde birim kütle başına en yüksek enerjiyi barındıran yeşil hidrojen elde etmek mümkün.

Türk bilim insanları tarafından geliştirilen yeni yöntemlerle Karadeniz’in dibinde yer alan hidrojen sülfürün yüzeye çıkarılıp ayrıştırılması ve yeşil hidrojen üretilmesi planlanıyor.

En çok Karadeniz’de bulunuyor

Dünyada hidrojen sülfürün en çok bulunduğu yerin Karadeniz olduğunu belirten uzmanlar Karadeniz’in dışında ayrıca Kanada ve Hindistan’da dabulunduğunu ancak Karadeniz’deki kadar zengin bir rezerv olmadığını ifade ettiler.

Hidrojenin çok temiz bir yakıt olduğunu ayrıca petrole göre iki kat, doğal gaza göre ise üç kat daha fazla enerji çıkardığını belirten uzmanlar başta ABD ve AB ülkeleri olmak üzere dünya ülkeleri tarafından hidrojenle ilgili projelere önemli yatırımlar yaptıklarını dile getirdiler. Bu kapsamda önümüzdeki yıllarda da Karadeniz ile ilgili önemli çalışmaların yapılacağı belirtiliyor.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin