Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KARADENİZ’DEN YENİ MÜJDELER GELEBİLİR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, katıldığı bir canlı yayın programında ilimiz Bartın’ın da kıyısında yer aldığı Karadeniz ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan bayraktar yaptığı açıklamadaKaradeniz’de çok yoğun bir mesai harcandığını dile getirerek Karadeniz’den yeni bir doğalgaz rezervi müjdesi gelebileceğine dikkat çekti. Bayraktar ayrıca Bartın’a oldukça yakın olan Sinop’a nükleer santral için de Rusya ile görüşmelerin devam ettiğini dile getirdi.

Okunma: 452

14.11.2023 11:44

Facebook'ta Paylaş

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, A Para TV’de Ekonomi Masası programına katılarak gazeteciler Özlem Doğaner ve Dilek Güngör’ün sorularını yanıtladı. 

Bakan Bayraktar, programda ilimiz Bartın’ın da kıyısında yer aldığı Karadeniz ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.  

Karadeniz’de yeni sondaj

 Açıklamalarında Karadeniz’de şu anda çok yoğun bir mesai harcandığını dile getiren Bakan Bayraktar Karadeniz’den yeni bir doğalgaz rezervi müjdesi gelebileceğine dikkat çekti. Bayraktar, “Mesaimizi mevcut Sakarya Gaz sahamızın üretimi artırmaya odaklıyoruz. Karadeniz’de Yavuz, Fatih, Kanuni orada çalışıyor. Çok büyük bir filoyla orada çalışmalar yürüyor. Bu takvimde boşluklar oluşturup gemilerimizden birini yeni sondajlar için ayırmaya gayret ediyoruz. 2023 yılı içerisinde Karadeniz’de yeni sondajımız var. Gönül ister ki, her sondajda müjde olsun. Karadeniz’de böyle bir yeni sondajımız ve yeni bir saha söz konusudur. Akdeniz’de de Abdülhamit Han gemimiz Akseki-1 kuyusunu kazmaya devam ediyor. Oradan da bir müjde gelsin isteriz.” diye konuştu. 

Karadeniz’deki üretim artıyor

Doğal gazın Türkiye ekonomisi için çok hayati olduğunu söyleyen Bakan Bayraktar, “Pandeminin tam ortasında Sakarya gaz sahasında Cumhuriyet tarihinin en büyük doğal gaz keşfini gerçekleştirdik. Sakarya gaz sahası bugün itibariyle yaklaşık 1,5 milyon hane halkının günlük ihtiyacını karşılama noktasında. Bundan sonraki süreçte bu 4 milyon metreküplük günlük üretimi, 10 milyon metreküpe, ondan sonraki süreçte de 40 milyon metre küpü Sakarya gaz sahasından çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi. 

Sinop’a nükleer santral için görüşmeler devam ediyor

 29 Ekim 2024’te Akkuyu’da ilk reaktörü devreye almayı hedeflediklerini de aktaran Bakan Bayraktar, Bartın’a oldukça yakın olan Sinop’a nükleer santral için de Rusya ile görüşmelerin devam ettiğini dile getirdi. Bayraktar,  “Diğer santralleri de 3-4 yıl içerisinde peyderpey devreye almak istiyoruz. Önümüzdeki süreçte AK Parti hükümeti döneminde 4 bin 800 megavatlık bir nükleer güçten elektrik üretmeye başlayacak. İhtiyacın yüzde 10’unu buradan karşılanacak. Artan enerji talebini karşılamak için ilave santrallere ihtiyaç var. Bir diğer nükleer lokasyon Sinop. Oradan da belki önemli olan Trakya’da yapmayı planladığımız santral. Trakya için Çin ile görüşüyoruz. Birkaç ay içinde sonuçlandırmak istiyoruz. Sinop için de hem Rusya’nın, Trakya’da Güney Kore’nin ilgisi var. 20 bin megavatlık bir nükleer güce ihtiyacımız var.” dedi.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin