Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KARAKAŞ, “2023 BÜTÇE YASA TEKLİFİ SEÇİM, BORÇ, FAİZ VE İFLAS BÜTÇESİDİR”

CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş, ülke gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulunarak hükümeti eleştirdi. Karakaş değerlendirmelerinde 2023 bütçe yasa teklifine dikkat çekerek teklifin seçim, borç, faiz ve iflas bütçesi olduğunu ifade etti.

Okunma: 673

03.11.2022 10:05

Facebook'ta Paylaş

CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş, ülke gündemiyle ilgili yaptığı değerlendirmelerde hukuk ve ekonomi konularına değinerek hükümeti eleştirdi.

 

Karakaş değerlendirmelerinde şu satırbaşlarına değindi: “ İktidar yargı bağımsızlığı, hukuk devleti ve demokrasiden hızla uzaklaşıyor. Demokrasi-özgürlük vaadiyle halkı aldatanlar şimdi Türkiye Yüzyılı yalanına sarılıyor. Dünya Adalet projesi (WJP) tarafından yayınlanan 2022 Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde Türkiye dünya ülkeleri arasında adalet ve hukuk devleti kriterlerinde dibe vurdu. Küresel sıralama listesinde hukukun üstünlüğü açısından 140 ülke arasında 116’ncı sıraya gerileyen Türkiye, Avrupa ülkeleri, ABD, Güney Amerika ülkelerinin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri gibi Ortadoğu ülkelerinin, Ruanda, Namibya, Botsvana, Senegal, Gana gibi Afrika ülkelerinin, Malezya gibi Uzak Doğu ülkelerinin ve Moğolistan, Burkina Faso gibi az gelişmiş ülkelerin de gerisinde.

Seçim, borç, faiz ve iflas bütçesidir

2022 yılsonu bütçe gerçekleşmeleriyle ilgili hesaplara göre, ekim-aralık döneminde, bütçe açığı 9 kat artacak. Pervasızca meclise sunulan rakamlar; iktidarın gözünü karartarak para basımına hız verdiğini doğruluyor, ‘seçimi kaybedersem benden sonrası tufan’ zihniyetine geçtiğini gösteriyor. 29 Ekim 2023’e kadar herkesi birlikte mutabakat zemininde buluşmaya, Türkiye Yüzyılını tartışarak katkı vermeye çağıran Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aynı anda Sivil Toplum Örgütlerini ve Meslek Odalarını kapatmaya, Alevileri iktidar kontrolüne almaya hazırlanması, kadınları 3 çocuk doğurmaya zorlaması, samimiyetsizlik ve art niyetin, inandırıcılıktan uzak zihniyetin kanıtıdır!

İktidar antidemokratik uygulamalarla kendi sonunu hızlandırıyor

Sivil Toplum Kuruluşlarının ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının yeniden dizayn edilmesi planı, demokratik alanın teslim alınıp susturulmasına yöneliktir. Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) başta olmak üzere Türk Eczacılar Birliği (TEB) gibi kanunla kurulmuş, kamu kurumu niteliğindeki sivil toplum ve meslek örgütlerinin yönetim, işleyiş, faaliyet ve seçimlerinin yeniden tasarlanmasına dönük yasal düzenleme hazırlıkları iktidarın demokratik toplumun son alanlarını da kapatmayı, baskı ve kontrolüne almayı amaçladığını ortaya koyuyor. Sivil Toplum ve yasayla kurulmuş meslek örgütleri de dahil her alanı kendi kontrolüne almayı, hiç kimseye soluk aldırmamayı hedefleyen iktidarın bu antidemokratik hamleleri kendi sonunu hızlandıracaktır.”

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin