Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KATI ATIK BERTARAF TESİSİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Bartın İl Mahalli Çevre Kurulunun kararı ile belirlenen Kaman Köyü Mevkiinde bulunan 98.029,94 m2’lik orman alanının Bartın İli Katı Atık Bertaraf Tesisi için uygun bulunması üzerine, bu alanda ilgili çalışmalara başlandı. Katı Atık Bertaraf Tesisi Projesinin hayata geçirilmesi ile il merkezi ve ilçelerde üretilen evsel katı atıklar ve evsel nitelikli endüstriyel katı atıklar bertaraf edilerek, değerlendirilebilir kâğıt, karton, plastik, l ile cam gibi ambalaj atıkları ise ayrıştırılarak yeniden ekonomiye kazandırılacak.

Okunma: 1384

21.06.2019 12:15

Facebook'ta Paylaş

Bartın İl Mahalli Çevre Kurulunun 11.12.2007 gün ve 92 no’lu kararı ile belirlenen E128C1 pafta Kaman Köyü Mevkiinde bulunan 98.029,94 m2’lik orman alanının Bartın İli Katı Atık Bertaraf Tesisi için uygun bulunması üzerine, bu alanda ilgili çalışmalara başlandı. 


Söz konusu proje kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İLBANK A.Ş. Genel Müdürlüğüne tesise ait bütün Proje ve dokümanlar teslim edilerek çalışmalar başlatıldı.

Bartın Valiliği’nden konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, Katı Atık Bertaraf Tesisi Yapım işi İle ilgili olarak İller Bankası Anonim Şirketi Kesin Proje Hazırlanması işi ihale öncesi 23.10.2018 tarihinde yerinde inceleme yaparak, çalışmalarına başladığı belirtildi. Yapılan ihale sonucunda yüklenici firmaya 27.12.2018 tarihinde yer teslimi yapılarak kesin proje çalışmaları başlatıldığı da ifade edildi.  
 

Bartın Valiliği’nden yapılan açıklamada şöyle denildi;

“Bu kapsamda;
1. Etap projeler onaylanmıştır,
2. Etap projeler onaylanmıştır,
3. Etap projeler İLBANK Genel Müdürlüğüne sunulmuştur. Genel Müdürlük düzeltmeler istemiş, düzeltmeler yapıldıktan sonra 3. etap projelerini onaylayacaktır.
4. Etap projeler sunulmuştur. İlgili masa projeleri incelemektedir.
İLBANK’tan gelen bilgiye göre Temmuz ayı içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 23.06.2017 tarih ve 8308 sayılı Katı Atık Programı (KAP) projesi çerçevesinde %50'lik kısmı KDV dâhil hibe, %50'lik kısmı da İLBANK tarafından kredilendirilerek Temmuz ayı içerisinde şuandaki mevzuat değişmediği takdirde ihale edilebilecektir.
Kesin projelerin hazırlanmasından sonra İller Bankası A.Ş. tarafından Katı Atık Bertaraf Tesisi Uygulama Projesin ihalesine çıkılarak kısa süre içerisinde Bartın İlimizin hizmetine sunulması planlanmaktadır.”

 Katı Atık Bertaraf Tesisi Projesinin hayata geçirilmesi ile il merkezi ve ilçelerde üretilen evsel katı atıklar ve evsel nitelikli endüstriyel katı atıklar bertaraf edilerek, değerlendirilebilir kâğıt, karton, plastik, metal ile cam gibi ambalaj atıkları ise ayrıştırılarak yeniden ekonomiye kazandırılacak.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin