Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KESTANE GAL ARISI ZARARLISINA KARŞI BÖCEK SALINDI

Bartın ve Zonguldak’ta etkili olan kestane gal arısı zararlısına karşı doğaya faydalı böcek salımı yapıldı.

Okunma: 245

14.05.2024 11:29

Facebook'ta Paylaş

Orman köylülerinin önemli bir gelir kaynağı ve önemli bir odun dışı orman ürünü olan kestaneye arız yaptığı tespit edilen Kestane gal arısına karşı faydalı böcek olan Gökçebey'de bulunan Orman Zararlılarıyla Mücadele Laboratuvarında üretilen 600 adet "Torymus sinensis" doğaya salındı.

2020 yılında Zonguldak ve Bartın ormanlarında görülen ve kestane ormanlarına zarar veren kestane gal arısı zararlısıyla mücadele için harekete geçen Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü 2023 yılında Bartın dahil 6 lokasyonda 4 bin 422 adet Torymus sinensis’i zararın hasıl olduğu alanlarda salım gerçekleştirmişti.

Bartın Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yafes Yıldız Zonguldak ve Bartın ormanlarında son gerçekleştirilen böcek salımında katılımcılara gal arısı ile ilgili mücadele hakkında bilgiler verdi. Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu ise “Torymus sinensis, doğası gereği sadece kestane ağacına oluşan gallere yumurtasını bırakır. Yumurtadan çıkan larva, kestane gal arısının larvasından beslenerek kestane gal arısını tüketip gallerden çıkmasını engeller. Her yıl düzenli üretimle kestane ormanlarımıza salınacak Torymus sinensis, yerleşik duruma geçerek sayısı artacak ve böylelikle kestane gal arısının popülasyonunu baskılayıp kestane ağaçlarında gal oluşumunu azaltarak doğa dengeye ulaşacaktır. Bizlerin sevindiren nokta geçen yıl salımı yapmış olduğumuz 'Torymus sinensis' dediğimiz faydalı böcek buraya yerleştiğini görmek” dedi.

Haber Merkezi

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin