Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KİRAZLI KÖPRÜ BARAJI SU TUTMAYA BAŞLADI

Bartın’ı selden koruyacak Bartın’da 21 Mayıs 1998 yılında yaşanan sel felaketinin ardından yapımına başlanan Kirazlı Köprü Barajı su tutmaya başladı. Vatandaşlar su tutan barajın etrafında durarak hatıra fotoğrafları çektirdiler.

Okunma: 6200

28.11.2017 13:04

Facebook'ta Paylaş

21 Mayıs 1998 yılında Bartın’da yaşanan büyük sel felaketinin sonrasında dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz tarafından temeli atılan Kirazlık Köprü Barajı tamamlanarak, su tutmaya başladı.

Bartın Çayı Gökırmak üzerinde inşa edilen ve temelden yüksekliği 72,5 metre olan Kirazlı Köprü Barajı sulama ve enerji maksatlı olarak tesis ediliyor. 66,19 milyon metreküp depolama kapasitesinde ki baraj ile takriben 31 bin dekar zirai arazi modern sulama sistemi ile sulanacak. Ayrıca proje ile Bartın sel ve taşkın zararlarından da korunacak.

Toprak gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 1.943.000 metre küp akarsu yatağından yüksekliği 82,00 metre normal su kotundan göl hacmi 100.00 metre küp, normal su kotunda göl oranı 10,90 kilometre kare. Baraj 8.0066 hektarlık bir alan sulanabilecek. Ayrıca 12.MW ile yıllık 41 GW' lık enerji üretilmesi planlanıyor. 

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Bartın’da tamamlanan Kirazlı Köprü Barajı yaklaşık 31 bin dekar zirai arazi suya kavuşturacak.

1 hafta önce sus tutmaya başlayan Kirazlı Köprü Barajının etrafından geçen Celalihan, İncirlidere ve Öküzgölü Viyadükleri, 2 Adet Tünel ile birlikte Kirazlıköprü Barajı geçişini tamamlayarak ulaşıma açıldı.

Vatandaşlar su tutmaya başlayan Kirazlı Köprü Barajı etrafında durarak fotoğraf çektirdiler.

Tunç, “Artık Bartın’da yaşayan vatandaşlarımız sel korkusu yaşamayacak”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise yaptığı açıklamada, “Bartın’ı sel riskinden koruyacak önemli bir yatırım olan Kirazlıköprü Barajı artık su tutmaya başladı. Temelden yüksekliği 72,5 metre olan Kirazlıköprü Barajının birinci amacının Bartın’ı sel riskine karşı taşkın koruma amaçlıdır. Bunun yanında barajın sulama ve enerji amaçlı önemli bir yatırımdır. Kirazlıköprü Barajı uzun yıllardır Bartın’ın gündemindeydi. 2014 yılında proje revizyonunu gerçekleştirildi. Eski projede Baraj gövdesi kil çekirdekli dolgu tipinde idi, yeni proje ile beton dolguya çevrildi, baraj içerisinden geçen yol inşaatı da DSİ müteahhitinden alınarak Karayolları’na devredildi. Baraj sahasında Bartın içme suyu hatlarının deplaseleri yapıldı. Bartın kent merkezine içme suyu sağlayan Ulupınar suyunun Kirazlıköprü barajı içerisinden geçen 8.645 metre uzunluğundaki kesiminde yeni yapılan isale hattının ise 91,4 cm. çapında çelik borulardan oluşuyor ve sağlığa daha uygun hale getirilmiş oldu. Artık Bartın’da yaşayan vatandaşlarımız sel korkusu yaşamayacak. Barajın yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”dedi.

Dönmez, “Yöremizin gözdeleri arasında oldu”

Abdipaşa Belediye Başkanı Yaşar Dönmez ise Bartın’ın 50 yıllık özleminin bittiğini belirterek, “Kirazlı Köprü Barajının bitmesinin ardından Bartın artık sel korkusu yaşamayacak. Yöremizin önemli gözdeleri arasında artık burası da oldu. Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’nun talimatı ile baraj çevresine mesire yerleri yapılacak. Bizlerde belediye olarak gereken desteği vereceğiz. Bu projenin tamamlanmasında başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’na ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’a teşekkürlerimi sunuyorum.”dedi. 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin