Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KURBANLIK ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kurban Bayramı öncesinde vatandaşları uyararak kurban alırken dikkat edilmesi gereken hususları paylaştı.

Okunma: 1104

03.08.2019 12:50

Facebook'ta Paylaş

Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Kurban Bayramı öncesinde Kurban Rehberi yayımlayarak vatandaşları kurbanlık alırken dikkat edilmesi gereken hususlar noktasında uyardı.

 

 

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada kurbanlık alırken dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle belirtildi;

“Kurban bayramında vatandaşlarımızın da sağlıklı ve güvenli hayvanlardan kurban yapmaları için; sığır, manda ve deve gibi büyükbaş hayvan satın alacakların, hayvanların kulak küpesi ve pasaportu olup olmadığını,  koyun, keçi gibi küçükbaş hayvan satın alacakların ise hayvanların kulak küpesi ve nakil belgesi olup olmadığını kontrol etmeleri gerekmektedir. Başka ilden sevk edilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların ise "Veteriner Sağlık Raporu" olup olmadığını kontrol etmeleri bu belgeleri bulunmayan hayvanları satın almamaları gerekir.

Kesilen kurbanlık hayvanların kulak küpeleri ve hayvan pasaportları en yakın İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne kesim tarihlerinden itibaren yedi gün içinde teslim edilmelidir.

TÜRKVET'te kayıtlı hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerinin sorgulanabilmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığımızca https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr web sayfası hazırlanarak kullanıma açılmıştır. Söz konusu bilgiler e-devlet üzerinden de sorgulanabilmektedir. Ayrıca Bakanlıkça hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerinin sorgulanabileceği "HaySag-Hayvan Sağlığı ve Refahı" mobil uygulaması geliştirilerek kullanıma açılmıştır.

Kurbanlık hayvan sevklerinde, alımı ve satımı ile kesiminde dikkat edilmesi gereken hususlar ile "HaySag-Hayvan Sağlığı ve Refahı" mobil uygulaması hakkında vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi amacıyla kurban rehberi hazırlanmıştır.” 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1597060093.58712020-08-10 14:48:13