Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KÜRESEL ISINMA MI?

Kış ayında olmamıza rağmen havaların kurak gittiğini söylemek gerekir. Belki de son yılların en kurak kış ayını yaşıyoruz. Konuya küresel ısınmadan kaynaklı olarak bakmamız buzulların erimesi atmosfere salınan sera gazlarını da bu işin içine katmakta fayda var. 2017-2018 kışını değerlendirdiğimizde; Amerika kıtası son yılların en soğuk ve karlı günlerini yaşadı.

Okunma: 1967

28.01.2018 15:09

Facebook'ta Paylaş

KÜRESEL ISINMA MI?

Kış ayında olmamıza rağmen havaların kurak gittiğini söylemek gerekir. Belki de son yılların en kurak kış ayını yaşıyoruz. Konuya küresel ısınmadan kaynaklı olarak bakmamız buzulların erimesi atmosfere salınan sera gazlarını da bu işin içine katmakta fayda var. 2017-2018 kışını değerlendirdiğimizde; Amerika kıtası son yılların en soğuk ve karlı günlerini yaşadı. Yine kıtanın güneyindeki Avusturalya’da ise tam tersin son 50 yılın en sıcak günleri yaşandı. Bu da bizi şunu gösteriyor, kesinlikle iklimler kendilerini yenileme çabası içinde olduğunu gözüyoruz. Ülkemizde ise tam tersi bir durum söz konusu, Sibirya ya da Balkanlardan gelecek soğuk hava kütleleri eriyerek, bizlere ulaşıyor ve kar yağışlarını engellenmesine neden oluyor. Aralık-Ocak aylarında Türkiye büyük oranda yağışsız bir dönem geçirdi. Sonuç olarak bizlerinde tahminleri tamamen sayısal veriler ve bunun üzerine kurulan senaryolar üzerinde oluyor. 10 gün öncesinde çok yoğun soğuklar gösteren sayısal haritalar gün yaklaştıkça bunların eridiğini tahminlerimizi revize etmemiz gerektiğini bizlere gösteriyor. Dünyanın orta kuşağında kalan ülkemizde bu yıl adeta 2014 kışının da bir benzerini yaşıyoruz.

 

Önümüzdeki günlerde hava

 

Artık Ocak Ayını yavaş yavaş kapatırken, özellikle Batı Karadeniz Bölgesinde iç kesimleri ve kıyı kesimlerinde hatırı sayılır kar yağışları yaşanmadı. Bununla birlikte rakımı yüksek yerlere karların yağması bizler için olumlu bir gelişme olarak görülmelidir. Çünkü bu yağışlar yaz aylarında bizlerin işine çok yarayacaktır. En azından bölgemiz adına kuraklık yaşamayacağımızın da bir işaretidir.

 

Geçtiğimiz sistemde fazla kar örtüsü alamadık. Bartın-Karabük- Kastamonu ve Bolu illerinde sistemin geçişi sırasında kısa süreli de olsa Deniz Etkisi Yağışlar (DEK) aldı. Ama Şubat ayının başından itibaren artık kuzeydeki Sibirya’da çok soğuk hava kütlesi önce Batı ve Doğu Avrupa’ya sarkacak oradan da bizlere ulaşacak. Yani Okulların açılmasıyla birlikte şimdilik görünen güzel kar yağışlarının olacağıdır. 4 Şubat’ta hava sıcaklıklarındaki hızlı düşüş Batı Karadeniz Bölgesindeki Bartın-Karabük-Kastamonu-Bolu ve Düzce illerinde yoğun kar yağışlarını görebileceğiz. Ancak önümüzdeki hafta Ocak ayının son haftasında yağışsız Lodos yönlü sıcak rüzgarların etkisinde kalacağız. Tabi hava sıcaklıkları da 10 derecenin üzerine çıkacağı öngörülüyor. Sonrasında ise soğuk ve kar yağışlarıyla baş başa kalacağız. Şubat ayı başındaki soğuk hava ile ilgili tarih yaklaştıkça sizlere geniş değerlendirme yapacağım. Şimdiki tabloda bunlar gözüküyor.

 

Kalın sağlıcakla…

Ayhan Acar

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin