Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
MANDA ISLAHI PROJESİ 5 YIL DAHA UZATILDI

Bartın’da 2013 yılı sonunda Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Bartın İli Damızlık Manda yetiştiricileri Birliği arasında imzalanarak hayata geçen ve beş yıl süre ile uygulanan Halk Elinde Manda Islahı Projesinin yürütme kurulu toplantısı diğer iki il ile birlikte Afyonkarahisar’da gerçekleştirildi. Toplantıda Bartın’da projenin 5 yıl daha uzatılması kararlaştırıldı.

Okunma: 3081

24.09.2018 12:14

Facebook'ta Paylaş

Gerçekleştirilen toplantıya Bartın’dan Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdür Vekili Erdal Gülmez, Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Gül, Proje Teknik Elemanı Ziraat Mühendisi Ozan Mankadak ve Bakanlık yetkilileri Kütahya ve Afyonkarahisar Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürleri ve İl Birlik personellerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Projeye 2013 yılı sonunda başlanırken günümüze kadar geçen sürede Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliğine Üye 131 yetiştiricinin 1024 Mandanın Günlük süt verimleri ve et verimlerinin artırılması amaçlandı. Bu kapsamda doğan mandaların doğum ağırlıkları ve süt verimleri teknik personel tarafından takip altından tutularak süt analizleri yapılarak sütün kalitesi değerlendirildi.

Proje kapsamında günlük ortalama süt verimi 4 yılın sonunda 3,5 litreden 4,1 litreye, doğum ağırlığı 26 kilogramdan 30 kilograma çıkarıldı. Yetiştiricilere proje kapsamında anaç manda ve Damızlık Erkek Manda başına 850 TL doğan malaklara ise 200 TL olmak üzere toplamda 3.186,720 TL destekleme ödemesi yapıldı. 2013 yılında Proje başlangıcı 1800 civarında olan manda sayısı proje sonun da 4 182 başa yükseldi.
Bakanlık yetkililerinin başkanlık ettiği Yürütme Kurulun da Afyonkarahisar ve Kütahya İllerinde de uygulanan benzer projelerin değerlendirilmesi yapılarak, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde uygulanan projenin Bartın ilinde 5 yıl daha ıslah projesinin devam etmesi kararlaştırılarak dilek ve temennilerle toplantı sona erdi.

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin