Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
MECLİS ZAM TALEPLERİNİ KARARA BAĞLADI

Bartın Belediye Meclisi Temmuz Ayı Toplantısı Bartın Belediye Başkanı M. Rıza Yalçınkaya başkanlığında Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. 17 gündem maddesinin yer aldığı, 2 oturumda gerçekleştirilen Temmuz ayı toplantısında yeni gündem maddelerinin yanı sıra Haziran Ayı Meclis Toplantısında komisyonlara havale edilen maddeler de görüşüldü. Meclis Toplantısında 9 yeni gündem maddesi bulunurken, 8 gündem maddesi ise Haziran Ayı toplantısında komisyonlara havale edilen maddeleri içerdi. Meclisin ağırlıklı gündemini ise fiyat güncellemeleri oluşturdu. Meclis, şehir içi sivil yolcu taşıma fiyatını 18 lira, şehir içi emekli ve öğrenci taşıma fiyatını 13 lira, İnkumu sivil yolcu taşıma fiyatını 33 lira, İnkumu öğrenci taşıma fiyatını ise 22 lira olarak belirledi.

Okunma: 773

03.07.2024 11:11

Facebook'ta Paylaş

Bartın Belediye Başkanı M. Rıza Yalçınkaya başkanlığında ve Belediye Meclis Üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda 17 gündem maddesi görüşüldü.

Yalçınkaya AK Parti ve MHP gruplarına başarılar diledi

31 Mart seçimlerinde Cumhur İttifakı çatısı altında Belediye Meclisine MHP listelerinden giren ittifak ortağı AK Partili Meclis üyesi 4 isim, seçimlerin ardından Meclis’te MHP grubundan ayrılarak AK Parti grubunu kurdu. AK Parti grubu seçimlerin ardından ilk kez Temmuz Meclisi’ne kendi grupları çatısı altında katılırken Meclis’teki yeni oturma düzenini gören Başkan Yalçınkaya AK Parti grubuna hitap ederek çalışmalarında başarılar diledi.

“Meclis çalışmalarında başarılar diliyorum”   

Yalçınkaya konuşmasında, “Biliyorsunuz 8 kişilik tek bir grubumuz vardı. Şimdi görüyorum Adalet ve Kalkınma Partisi grubu ve Milliyetçi Hareket Partisi grubu olarak 4’er kişilik Meclis üyelerinden oluşan iki grubumuz oluştu. Dolayısıyla Adalet ve Kalkınma Partisi grubuna da gruplarının hayırlı olmasını diliyorum. Meclis çalışmalarında başarılar diliyorum. Aynı zamanda Milliyetçi Hareket Partisi grubundaki arkadaşlarımıza da yine Meclis çalışmalarında başarılar diliyorum.”dedi.

 

Maddeler komisyonlara havale edildi

Meclis toplantısında açılış ve yoklamanın ardından Meclis gündemine geçildi. Gündemin 1. ve 2. maddesi Plan ve Bütçe Komisyonuna, 3., 4., 5., 6., 7., 8., ve 9. Maddeleri İmar ve Bayındırlık Komisyonuna oy birliği ile havale edildi.

Mezbaha et kesim ücret tarifesi güncellendi

Gündemin 10.’uncu maddesinde yer alan ve Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen Mezbaha et kesim ücret tarifensin güncellenmesi talebiyle ilgili olan dosya ise Meclisin oy birliği ile kabul edildi.

Özel Halk Otobüsleri ücretlerine zam yapıldı

Gündemin 11’inci maddesinde yer alan Özel Halk Otobüsleri yolcu taşıma ücretlerine zam talebi ise Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülerek Meclis gündemine geldi. Meclis teklifi oy birliği ile kabul etti. Buna göre şehir içi sivil yolcu taşıma fiyatı 18 lira, şehir içi emekli öğrenci taşıma fiyatı 13 lira, İnkumu sivil yolcu taşıma fiyatı 33 lira, İnkumu öğrenci taşıma fiyatı 22 lira, Boğaz Karasu sivil yolcu taşıma fiyatı 28 lira, Boğaz Karasu öğrenci yolcu taşıma fiyatı 18 lira, Güzelcehisar Bakacak sivil yolcu taşıma fiyatı 37 lira, Güzelcehisar Bakacak öğrenci yolcu taşıma fiyatı 25 lira olarak belirlendi.

Yalçınkaya 22 lira istendiğini açıkladı

Kararın ardından açıklamalarda bulunan Başkan Yalçınkaya özel halk otobüslerinin kendilerine fiyat teklifi sunulduğunu bu teklifinde sivil yolcu 22 lira, indirimli emekli öğrenci 15 lira olduğunu ifade ederken komisyonun ise 18 ve 13 lira olarak belirlendiğini ifade etti. Buna göre sivil yolcu taşıma ücretleri 13 liradan 18 liraya çıkarak 5 lira zam yapılmış oldu.

En son Ağustos ayında zam yapılmıştı

AK Partili Belediye Meclis Üyesi Kenan Dursun ise toplantıda söz alarak zam taleplerinin belli bir zaman periyoduna oturtulmasını isterken böyle olmamasının hem hizmet sunucuyu hem de vatandaşı mağdur ettiğini dile getirdi.

Özel Halk Otobüsü ücretlerine en son 2023’ün Ağustos ayında yapılmıştı.

İnkumu’nda konaklama tarifeleri güncellendi

Gündemin 12’inci maddesinde ise Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen, Bartın Belediye Başkanlığı İnkum Eğitim ve Dinlenme Tesislerinin 2024 yılına ait günlük konaklama ücret tarifesinin görüşülmesi yer aldı. Komisyon konaklama ücret tarifesini belediye personeline günlük 300 lira, misafirlere ise günlük 500 lira olarak belirlerken belirlenen ücretin diğer eş değer kurumlardan düşük olduğuna dikkat çekildi.

Gündemin 13’üncü maddesinde yer alan Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen, Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüsleri Çalışma ve Seyrüsefer Yönetmeliğinde madde değişikliği talebinin görüşülmesi değerlendirilerek Meclis’in oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin 14’üncü maddesinde yer alan İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, Mülkiyeti Belediyemize ait olan yoldan ihdas sonrası oluşan Kemerköprü Mahallesi, tapuda 1439 ada, 350 ve 351 numaralı parselin satış talebinin görüşülmesi de Meclisin oy birliği ile kabul edildi. 

 

Komisyon plan değişikliğini reddetti

Gündemin 15’inci maddesinde ise İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, Dallıca Köyü sınırları içerisinde bulunan muhtelif taşınmazlar üzerinde Belediyemizce "Küçük Sanayi Alanı" amacıyla hazırlatılan Nazım İmar Planı Değişikliği ve Uygulama İmar Planı Değişikliğine ilişkin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü teknik inceleme raporu görüşüldü. Değerlendirmede süre aşımı nedeniyle ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nden gelen yazı doğrultusunda komisyon plan değişikliğini reddetti. Meclis komisyon raporunu oy birliği ile kabul etti.

Bütçe dengesi gözetilmeden harcama yapıldığı tespit edildi

Gündemin 16’ıncı maddesinde ise Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen, 2024 yılına ait Genel Bütçe ve Ek Bütçeler dahil, gelir-gider tabloları, blanço ve yevmiye defterlerinin incelenerek Bütçe denkliğini, teşkil etmek amacıyla gelir-gider hesaplarının/tablolarının incelenmesi talebi yer aldı. Komisyon raporunda, “Yapılan incelemeler sonucu 2024 yılı ilk 3 ay harcamalarının 2023 yılının ilk 3 ayı ile karşılaştırıldığında aşırı yüksek olduğu gözlemlendiği, 2024 yılı gelir ve gider dengesi ve bütçe dengesi gözetilmeden harcamaların yapıldığı ve kamu yararı düşünülmeden bütçe disiplinine bağlı kalınmadığı tespit edilmiştir.”ifadelerine yer verildi.

“Bazı işler vardır mevzuata uygundur dolayısıyla yasaldır, ama helal değildir”

Raporun okunmasının ardından söz alan CHP Meclis üyesi Emin Titiz ise harcamaların mevzuatta yasal olabileceğine ama asla helal olmayacağına dikkat çekerek şöyle konuştu, “2024 yılının ilk 3 ayı farklı bir ifadeyle seçimden önceki 3 ay olarak tabir etmemiz gerekiyor. Özellikle Bartın halkının parasının nasıl çarçur edildiğini nasıl bir seçim harcamasına dönüştürüldüğünü ifade etmek istiyorum. Temsil ağırlama başlığı ile medya kuruluşlarına, sosyal medya fenomenlerine ve bazı yemek şirketlerine harcanan para 9 milyon 489 bin 386 lira. Yaklaşık 9 buçuk milyon lira bu şekilde harcanmış. Tabi burada basın kuruluşlarımızı ve basın emekçilerimizi tenzih ediyorum. Sonuçta bir kamu kurumunun bir hizmet talebi var ve bu hizmet talebinin karşılanması durumu var. Burada asıl eleştirdiğimiz nokta kamu kaynaklarının seçim kazanmak uğruna siyasi ikbal uğruna nasıl çarçur ifade etmek için bunları zikrediyorum. Yine bir anket yapılmış 246 bin lira harcanmış başka bir anket 216 bin lira toplamda 462 bin lira anket yapılmak suretiyle harcama yapılmış. Asıl dikkatimizi çeken şu 2024 yılı özel kalem ödeneği olarak 6 milyon lira bütçeye bir kaynak konulmuş ve ilk 3 ay içerisinde 5,5 milyon lirası harcanmış. Yani 12 ayda öngörülen ve ödenek olarak bütçeye konulan 6 milyon liranın yüzde 90’ı 3 ay içerisinde tüketilmiş yani bize 9 ayda harcamak üzere 500 bin lira bırakılmış. Bu harcamaları göz önünde bulundurduğumuzda bize Alev Alatlı’nın bir sözünü hatırlatıyor. “Bazı işler vardır mevzuata uygundur dolayısıyla yasaldır, ama helal değildir” Ben de bu bağlamda bir belediye başkanının bir belediye yönetiminin kamu kaynaklarını fakiri fukaranın yetimin hakkını kendi siyasi ikbali ve seçim kazanma uğruna çarçur etmesi mevzuata uydurursa yasaldır ama helal midir bunu da Bartın halkının vicdanına bırakıyorum.”

Meclis dosyayı oy çokluğu ile kabul etti.

Ücret tarifeleri güncellendi

Gündemin 17’inci maddesinde yer alan Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen, Belediyece 2024 yılı ikinci altı ayında uygulanacak gelir tarifelerinin güncellenmesi talebi görüşülerek Meclisin oy birliği ile kabul edildi.

Bartın Limanı hizmet tarifesinde değişiklik yapıldı

Gündemin 1’inci maddesinde yer alan ve Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen Bartın Limanı Uygulama Yönetmeliği Hizmet Tarifesinde değişiklik yapılması talebi verilen aranın ardından ikinci oturumda görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.

Tüm gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından toplantıda son olarak Ağustos 2024 Meclis Toplantısının 1 Ağustos Perşembe günü saat 16.00’da yapılması kararlaştırıldı.


Haber: Haluk Türkoğlu

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin