Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
MESCİER ÖNÜNDE EYLEM

MESCİER Demir Çelik Fabrikasının nakliyat hizmetini yapan UGR Lojistik Taş. ve Nak. Tic. Ltd. Şti.’de örgütlenen işçiler DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası çatısı altında bir araya gelip eylem yaparak “Yasa Dışı Lokavta Hayır” Dedi.

Okunma: 10032

05.12.2016 17:52

Facebook'ta Paylaş

 

MESCİER Demir Çelik Fabrikasının nakliyat hizmetini yapan UGR Lojistik Taş. ve Nak.  Tic. Ltd. Şti.’de DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası çatısı altında örgütlenen işçiler; “Davamız Ekmek Davasıdır”, “Sözleşme Hakkımız Engellenemez”, “Kanunsuz Lokavt’a Hayır” yazılı dövizler taşıyarak fabrika önünde sloganlar attı. 41 işçinin katıldığı ve fabrika önünde sürdürdüğü eylemle ilgili Nakliyat İş Sendikası Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal açıklamalarda bulundu.

 

 

İşveren görüşmelere gelmedi

 

Kopal açıklamasında, “DİSK’e bağlı Nakliyat-İş sendikası olarak Mescier Demir Çelik Fabrikasına bağlı UGR Lojistik işyerinde sendika olarak ve yasanın aradığı gerekli çoğunluğu sağlayarak çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına yetki başvurusunda bulunduk. İşçi arkadaşlarımız çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve daha iyi, daha insanca ücret talebi ile sendikamıza üye olmuşlardır. Çalışma bakanlığı tarafından yasa da aranan çoğunluk sağlanarak yetki verilmiştir. Devamında toplu iş sözleşmesi yapmak üzere işverene sendika olarak çağrı yaptık. Bu çağrının akabinde işveren hiçbir toplantıya ve görüşmeye gelmemiştir. 60 günlük yasal sürecin sonunda sendikamız grev kararı almıştır. Grev kararının alınmasıyla birlikte grev oylaması yapılmıştır. Grev oylamasında greve hayır kararı çıkartarak toplu iş sözleşmesini sendika olarak Yüksek Hakem Kurulu’na gönderdik. Bu süre boyunca işverene anayasasal haklara, sendikal haklara saygı gösterilmesi için defalarca çağrıda bulunduk. Burada ki işçi arkadaşlarımız günlük yasal çalışma saatlerinin çok fazla üzerinde çalışmalarına rağmen çalışma hakları ve sosyal hakları yokken, asgari ücretin biraz üzerinde bin 600 TL’ye yıllardır çalışarak, emek vererek, dur durak bilmeden, gece gündüz demeden işlerini aksatmayarak üzerlerine düşen görevi yerine getirmişlerdir. Ne zaman ki sendikamıza üye oldular bunu duyan işveren baskı, tehditle sendikadan istifa etmelerini istemiş ve devamında istifa etmeden mücadelelerine sahip çıkan arkadaşlarımıza farklı vaatlerde bulunarak istifa etmelerini istemişlerdir.” Dedi.

 

Sendikal mücadeleyi engellemeye çalışmakta

 

İşverene çağrıda bulunduklarını kaydederek açıklamalarına devam eden Kopal, “Bugün yine çağrıda bulunuyoruz. Yüksek Hakem Kurulu’ndan önümüzdeki günlerde toplu iş sözleşmemiz gelecek. Bu toplu iş sözleşmesi ile buradaki işçi arkadaşlarımız iş barışı içerisinde daha huzurlu ve insanca çalışma şartlarının uygulandığı, ekmeğimizin bir dilim daha büyütüldüğü bir iş yerinde çalışmak istiyor. İşveren kanunsuz bir lokavt uygulaması ile buradaki sendikal mücadeleyi engellemeye çalışmaktadır. Burada ki sendika üyelerinin tamamını ücretsiz izne çıkarmıştır. Ücretsiz izin işçinin onayı olmadan uygulanamaz. İşveren tek taraflı olarak tüm işçileri ücretsiz izne çıkartarak açlıkla, yoksullukla terbiye etmeye, dize getirmeye ve sendikadan vazgeçirmeye çalışmaktadır. Buradan MESCİER işverenine çağrımızdır; buradaki işçi arkadaşlarımız ve sendikamız, toplu sözleşmeli, sendikalı, huzurlu, geleceği olan, iş barışı içerisinde bir ortam yaratılmasını istemektedir. Amacımız buradaki işletmeye zarar vermek değildir. Olmayacak taleplerle süreci engellemek değildir. Bu mücadelenin başından itibaren biz anlaşmaya, görüşmeye, bu sürecin iş barışı içerisinde çözülmesi çabasında olduk. Hala baskılar ve engellemeler çabalar devam ediyor. MESCİER işverenin bunlardan vazgeçmesini, en temel insan hakkı olan anayasal güvence altına alınmış, sendikal hakkımızı burada güvence altında devam ettirmek istiyoruz.” Dedi.

 

Mücadelemizi kazanacağız

 

Kopal,  “Yüksek Hakem Kurulundan önümüzdeki günlerde gelecek olan toplu iş sözleşmesi ile beraber çalışanların bu anayasal haklarına saygı göstermesini istiyoruz. MESCİER ve MESCİER’e bağlı UGR Lojistik işçileri ilk günden bu yana bütün engellemelere rağmen, kararlıca sendikasından vazgeçmemiştir. Arkadaşlarımız dimdik kararlı bir şekilde ekmeğini sahiplenmeye devam etmiştir. Bundan sonrada hiç bir şey onlara geri adım attırmayacaktır. Onların yanında DİSK var, nakliyat-iş sendikası var. Bu beraberlikle mücadelemizi kazanacağız. Her alanda Anayasal, yasal, fiili ve meşru ne gerekiyorsa mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz.” Diyerek açıklamasını tamamladı.

 

 

Basın açıklamasının ardından eyleme katılan işçiler ve sendika temsilcileri fabrika önünde ki bekleyişlerine devam etti. Sendika temsilcileri ve işçilerin önümüzdeki günlerde kent merkezinde de basına ve kamuoyuna açıklama yapacağı öğrenildi.

 

Etiketler: mescier, disk, nakliyat-sen, ugr losijtik, bartın, sendika eylem, bartın haber, haber bartın, bartın tv,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1594688028.862020-07-14 03:53:48