Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
‘‘MESELE MEMLEKETSE YAŞIMIZ HEP 19’’

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı kurtuluş mücadelesinin 104. yıl dönümü ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de coşkuyla kutlandı.Cumhuriyet Meydanı ve Ömertepesi Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilen törenlerde şiirler okunurken sergilenen halk oyunları ve spor gösterileri katılımcıların büyük beğenisini topladı.

Okunma: 413

19.05.2023 16:57

Facebook'ta Paylaş

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da çeşitli törenlerle kutlandı. Hafta boyunca süren kutlama etkinlikleri Cumhuriyet Meydanı ve Ömertepesi Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilen törenlerle sona erdi.

Atatürk Anıtına çelenk sunuldu

Tören programı çerçevesinde ilk olarak Cumhuriyet Meydanında yer alan Atatürk Anıtı’na Gençlik ve Spor İl Müdürü Halil Akkaş tarafından çelenk sunumu gerçekleştirildi. Çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşımızın okunması ile sona erdi.

Tören Ömertepesi’nde devam etti

Ömertepesi Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilen program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Kutlama programına; Bartın Valisi Dr.Nurtaç Arslan, AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz, CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, Garnizon Komutanı Dz. Kd. Alb. Erkan Şahin, Belediye Başkanı Hüseyin FariFırıncıoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun,  Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreter V. Uğur Karakaya, Vali Yardımcısı Miraç Akbulut, İl Emniyet Müdürü Şakir Engin Korkmaz, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb. Ersin Aslan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Halil Akkaş, siyasi parti temsilcileri, il müdürleri, mesleki kuruluş temsilcileri, STK temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Akkaş, “Türk gençliği bundan sonra da emanetine sahip çıkacak”

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda Gençlik ve Spor İl Müdürü Halil Akkaş tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma gerçekleştirildi.

Akkaş konuşmasında Türk gençliğinin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Atatürk’ün emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti emanetine sahip çıkacağını ifade ederek, “Bugün milletimiz için büyük anlam ve öneme sahip, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde başlayan kurtuluş mücadelesinin ilk adımının atıldığı 19 Mayıs'ın 104. Yıldönümünde, hepinizi en içten saygı ve sevgilerimle selamlıyorum. Umutların tükenmeye başladığı bir dönemde, Mustafa Kemal Atatürk'ün "Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir." diyerek Samsun'a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin başlangıcı olmuştur. Temeli 19 Mayıs'ta atılan "milli egemenlik" ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanmış, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir. Büyük önderimiz Atatürk, en büyük eserim dediği Türkiye Cumhuriyeti'ni, Türk gençliğine emanet etmiştir. Türk gençliği bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da emanetine sahip çıkarak, üstüne düşen görevi en iyi şekilde yerine getirecektir. Sevgili Gençler; Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır. Biliyoruz ki sizler, Türk Milletinin geleceği, yarınlarımızın teminatısınız. Yarınların sorumluluğunu üstlenebilecek şekilde nitelikli, bilgili ve idealist insanlar olarak yetişmeniz için bizler, elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Sizlerin de "Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır" Sözünü rehber edinerek çok çalışıp, ileride şahsınıza verilecek olan görevleri en iyi şekilde yapacağınızdan asla şüphemiz yoktur. Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı tebrik ediyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere aziz şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”dedi.

Gençler yeteneklerini sergiledi

Program kapsamında daha sonra genç kürsü konuşmaları, günün anlam ve önemine ilişkin şiirlerin okunması, halk oyunları gösterisi, spor gösterileri(güreş-karate-cimnastik) gerçekleştirildi.

Etkinlikler bugün de devam edecek

19 MayısAtatürk’üAnma, GençlikveSporBayramıveGençlikHaftasıetkinlikleribugüniseGençlikMerkezi’ndesaat 10.00’da SatrançTurnuvası , Ulukayamevkiindesaat 12.00’de GençlikMerkeziÇadırKampıvesaat 14.00’da Paintball etkinliğiiledevamedecek.

21 Mayıs Pazar günü ise yine Gençlik Merkezi’nde saat 10.00’da Satranç Turnuvası düzenlenirken etkinlikler saat 11.00’de Ulukaya’da Doğa Yürüyüşü ve saat 13:00’de ise Eğitsel Oyunlar etkinliği ile devam ederek programlar sona erecek.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin