Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
MİMARLAR ODASI’NDAN PROJEYE TEPKİ

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Bartın Irmağı ve yan kollarında gerçekleştirilecek olan ıslah çalışmalarına tepki göstererek inşai faaliyetlerin durdurulmasını istedi. Mimarlar Odası’ndan yapılan açıklamada SİT kararı olan alanda koruma kurulu onayından geçmeden çalışmaların başladığı ifade edilerek inşa faaliyetlerinin durdurulması için DSİ Müdürlüğü'ne, Valiliğe, Koruma Kuruluna ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'ne başvuru yapıldığı belirtildi. Açıklamada, “SİT kararı olan alanda Koruma Kurulu onayından geçmeden, belediye meclisinden ve kamuoyuyla paylaşılmadan projenin uygulanmaya başlanması kamu yararına aykırıdır. Bartın temsilciliğimiz konuyu gündeme taşıdı, plana itirazlarımız yapıldı. Bu aşamada inşaata başlanılması telafisi mümkün olmayan zararlar verecektir. Şehircilik, planlama ilkelerine ve kamu yararına aykırı, bölgenin doğal peyzaj karakterini gözetmeyen projenin ben yaptım oldu anlayışıyla hayata geçmesini kabul etmiyoruz. Bartın Çayı’nın özgünlüğünün ve peyzajının bozulmasına itiraz ediyoruz. Katılımcı bir yöntemle hazırlanmayan plan ve projelerin hayata geçirilmesi kamunun zararınadır. Dere ıslah projesi onaylanmadan başlanan inşa faaliyetlerinin durdurulması için DSİ Müdürlüğü'ne, Valiliğe, Koruma Kuruluna ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'ne başvuru yapıyoruz”denildi.

Okunma: 546

15.11.2023 10:00

Facebook'ta Paylaş

Mimarlar Odası Ankara Şubesi geçtiğimiz haftalarda Amasra’da temsilcilikler bölge toplantısı yaparak Bartın ili, Merkez İlçesi, Bartın Çayı ve Çevresi Nitelikli Doğal Koruma Alanı Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile Bartın ili, Merkez İlçesi, Bartın Cay ve Çevresi Nitelikli Doğal Koruma Alanı 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planını masaya yatırarak, plana karşı itirazlarını dile getirmişti.

“Kamu yararına aykırı”

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan projeye bir kez daha tepki göstererek SİT kararı olan alanda koruma kurulu onayından geçmeden çalışmaların başladığına dikkat çekerek inşai faaliyetlerin bir an önce durdurulmasını istedi.

Candan şöyle konuştu, “SİT kararı olan alanda Koruma Kurulu onayından geçmeden, belediye meclisinden ve kamuoyuyla paylaşılmadan projenin uygulanmaya başlanması kamu yararına aykırıdır. Bartın temsilciliğimiz konuyu gündeme taşıdı, plana itirazlarımız yapıldı. Bu aşamada inşaata başlanılması telafisi mümkün olmayan zararlar verecektir. Şehircilik, planlama ilkelerine ve kamu yararına aykırı, bölgenin doğal peyzaj karakterini gözetmeyen projenin ben yaptım oldu anlayışıyla hayata geçmesini kabul etmiyoruz. Bartın Çayı’nın özgünlüğünün ve peyzajının bozulmasına itiraz ediyoruz. Katılımcı bir yöntemle hazırlanmayan plan ve projelerin hayata geçirilmesi kamunun zararınadır. Dere ıslah projesi onaylanmadan başlanan inşa faaliyetlerinin durdurulması için DSİ Müdürlüğü'ne, Valiliğe, Koruma Kuruluna ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'ne başvuru yapıyoruz” dedi. 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin