Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Muhasebeciler Haftası Kutlanıyor

Her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan Muhasebeciler Haftası bu yılda çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başladı. Bartın Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMM)’da kutlamalar kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni gerçekleştirdi. Törende konuşan Bartın SMMMO Başkanı Mustafa Fındık sorunları sıraladı.

Okunma: 3129

01.03.2017 17:52

Facebook'ta Paylaş

1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan Muhasebeciler Haftası dün itibariyle başladı. Hafta boyunca Bartın Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMM) tarafından çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

Hafta kapsamında dün ilk program Bartın Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile başladı.

Törende ilk olarak saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunurken akabinde Bartın SMMMO Başkanı Mustafa Fındık tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu gerçekleştirildi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Bartın SMMMO Başkanı Mustafa Fındık yaptı. Başkan Fındık konuşmasında günün anlam ve önemini belirtirken sorunları da dile getirdi.

Fındık şöyle konuştu: “1-7 Mart tarihleri arasında Muhasebeciler Haftasını kutlamaktayız. Bu haftanın anlamı olarak ise Mali Müşavirlik mesleğininn tanıtılması arkadaşlarımız arasında etkileşim sağlanmasını hedefliyoruz. Ülke ekonomisi olarak önem verdiğimiz vergilerin toplanmasına büyük bir katkımız var. Hem ülke ekonomisine olan katkıyı artırmak hem de çalışanlar arasında etkileşimi artırmak amacıyla 1-7 Mart arasını Muhasebeciler Haftası olarak kutluyoruz. Bugün (dün) Zonguldak’ta ziyaretler gerçekleştireceğiz. Yarın ise (bugün) Bartın’da meslektaşlarımızın bürolarını ziyaret edeceğiz. Bu haftayı etkin bir şekilde kutlayacağız.”dedi.

 

Sorunlar sıralandı

Bartın SMMMO Başkanı Mustafa Fındık konuşmasında Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler’in sorunları ve taleplerini de sıralayarak konuşmasına şu şekilde devam etti;

 

Beyanname Gönderme Sürelerinin Uzatılması

 Bazı dönemlerde beyanname gönderme sürelerinin uzatılması konusunda Odalarımızdan yoğun talep gelmekte, Birliğimiz bu talepleri değerlendirdikten sonra süre uzatımının gerektiği sonucuna varır ise talebi Gelir İdaresi Başkanlığına bir yazı ile iletmektedir. Bu talepler üzerine beyanname gönderme süreleri uzatılmakta, ancak süre uzatımına ilişkin duyurular genellikle sürenin son günü ve son saatlerde yapılmaktadır. Süre uzatımlarının beklenilen amaca hizmet edebilmesi için, sürenin son gününden birkaç gün evvel yapılması gerekmektedir. Bu yolda bir uygulamanın oturtulması halinde, meslek mensuplarımızın iş motivasyonlarının artacağı ve hizmetin en az hata ile yerine getirileceği değerlendirilmektedir.

 

 Esnaf Ve Meslek Odalarının Beyanname Aracılık Yetkisi

Gerek 31 numaralı VUK Sirküleri’nde gerekse 1 sıra nolu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği’nde işletme hesabı esasına göre defter tutan mükelleflerin beyannamelerinin 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununa göre kurulmuş meslek odaları ve birlikleri tarafından da gönderilebileceği düzenlenmiştir. 3568 sayılı Kanun’un 2/A-a maddesi uyarınca, meslek mensuplarının asli görev ve yetkileri içerisinde yer alan beyanname düzenleme ve gönderme işinin, mali ve cezai sorumluluğu bulunmayan meslek ve esnaf odalarına verilmesi yerinde değildir. Bu durumun düzeltileceği Bakanlığınız ve Gelir İdaresi Başkanlığı yetkililerince defalarca ifade edilmesine rağmen herhangi bir düzeltme yapılmadığı gibi 18/02/2017 tarihinde yayımlanan 1 sıra nolu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği’nde de aynı uygulamaya devam edilmiştir. Bu çerçevede, gerekli düzenlemelerin yapılması ve beyanname düzenleme ve gönderme yetkisinin sadece meslek mensuplarımıza verilmesi gerekmektedir.

 

 478 Numaralı Vuk Genel Tebliği İle Yapılan Düzenleme

Vergi Usul Kanunu’nun 153/A maddesinde, kaçakçılık fiiline iştiraki kesinleşen meslek mensuplarının 3 yıl süreyle geçici olarak mesleki faaliyetten alıkonulacağı, bu disiplin cezasının 3568 sayılı Kanun’da belirtilen usul ve esaslara göre tatbik edilip uygulanacağı düzenlenmiştir. Ancak, 478 numaralı VUK Genel Tebliği’nde, meslek mensubunun iştirak fiilinin kesinleşmesi halinde, ilgili Oda tarafından beş iş günü içerisinde meslek mensubuna üç yıl süreyle geçici olarak mesleki faaliyetten alıkoyma cezası verileceği düzenlenmiştir. Bu düzenleme, Anayasa’nın 129. maddesine, Vergi Usul Kanunu’nun 153/A maddesine ve 3568 sayılı Kanunu’na aykırıdır. Bu kapsamda 478 numaralı VUK Genel Tebliği’nin ilgili bölümünün düzeltilmesi gerekmektedir.

 

İvedi Çözüm Bekleyen Diğer Sorunlarımız

Birliğimiz tüm Odalarımıza bir yazı göndererek yasal düzenlemeye gerek olmaksızın ivedi olarak çözülebilecek sorunların tespitini istemiştir. Odalarımızdan gelen görüşler Birliğimizce incelenmiş ve bunlardan en önemlileri listelenerek Gelir İdaresi Başkanlığı’na sunulmuştur. Bu sorunlar, Makamımızın talimatları ile daha hızlı çözüleceği düşünülerek aşağıda özet olarak sunulmuştur: Beyanname imzalatma zorunluluğu kapsamı dışında bırakılan mükelleflerin beyannamelerinin de imzalatma kapsamına dahil edilmesi. Kurumlar arası bilgi paylaşımının yetersizliği ile ilgili sorunların çözümü için, kurumlar arasında ortak bilgi havuzunun oluşturulması. Düzeltme amacıyla verilen Ba-Bs formları için özel usulsüzlük cezası uygulanmaması. Meslek mensuplarına yüklenilen müteselsil sorumluluk hükümlerinin yeniden gözden geçirilmesi. Mücbir sebep hallerine meslek mensupları ile ilgili düzenleme yapılması. Meslek sorunlarımızın çözümüne yönelik girişimlerimizi yetkili makamlar nezdinde sürdürüyoruz. Olumlu şekilde ve işbirliğine dayalı olarak süren ilişkilerle bu alanda önemli sonuçlar alacağımıza inanıyoruz. Çeşitli düzenlemelerde TÜRMOB’un görüşlerinin alınması ve değerlendirilmesi, meslektaşlarımızın verdiği hizmetlerin daha etkin ve verimli bir şekilde yerine getirilmesini sağlayacaktır. Bu misyonumuzla ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmanın sorumluluğunu taşıdığımızın bilincindeyiz. Toplumdaki defter tutan ve beyanname veren iş insanı algısını değiştirerek, verdiğimiz hizmetlerin mali danışmanlık ve denetim çerçevesinde güvenilir işletme danışmanı misyonuyla ekonomimizin önemli bir paydaşı olduğumuzu daha çok hissettirmek istiyoruz. Bu yönde kurumsallaşarak, iş kalitesini arttıran, eğitimle gelişen bir meslek olarak geleceğe hazırlanıyoruz. Hazine ile mükellef arasında köprü görevi gören, ülkemizin güçlü ekonomisi için güçlü bir mali müşavirlik kurumunun varlığına inanan Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleğimizi iş dünyamıza ve ülkemize değer katarak geliştireceğiz, yarınları umutla şekillendireceğiz. Bu inançla Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir meslektaşlarımızın Muhasebe Haftasını kutluyor, ülkemiz ve meslektaşlarımız için daha aydınlık günler diliyorum.”dedi.

 

Ziyaretler yapılıyor

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından ise saat 11:00’da Zonguldak Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, 14:00’da Zonguldak’ta SMMM Odası Ziyaretleri ve 16:00’da Zonguldak’ta Vergi Dairesi Başkanlığı ziyaretleri gerçekleştirildi.

Bugün ise Bartın merkezde bulunan SMMM Büroları ziyaret edilecek.

 

Mevlid’i Şerif okutulacak

Bugün akşam saat 18:00 – 20:00 arasında ise akşam ile yatsı namazı arası Şadırvan (Aşağı) camide Mevlid-i Şerif okutulacak.

 

Konsere herkes davetli

03 Mart 2017 Cuma günü ise saat 20:00- 21:00 arası Bartın Kültür Merkezi  Musiki Cemiyeti Konseri gerçekleştirilecek.

 

Seminer verilecek

Kutlama etkinlikleri kapsamında son olarak ise 06 Mart 2017 Pazartesi günü Saat 14:00’da Bülent Ecevit Üniversitesi Maliye Bölümü Başkanı Doç.Dr. Onur Eroğlu tarafından Bartın SMMMO’da Vergi  ve Uyuşmazlık Davaları ile ilgili eğitim semineri gerçekleştirilecek.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin