Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
MUMLARI YATSIDA SÖNDÜ

CHP Bartın Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı'dan santral açıklaması...

Okunma: 7756

10.10.2016 18:50

Facebook'ta Paylaş

CHP Bartın Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı:

“DOĞA VE TARIM KATLİAMI OLACAK”

 

Bartın’ın Amasra ilçesinde kurulması planlanan ve uzun yıllardır Bartın kamuoyunun ana konularından biri olan termik santral sürecinde Termik Santral ve Kül Depolama Sahası ÇED raporunun bakanlıkça olumlu karşılanması üzerine CHP Bartın Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı yaptığı açıklama ile Termik Santral için gerekli tüm alt yapının hazırlanmış olduğunu kaydederken, “Liman da yapıldıktan sonra Termik Santralin de ithal kömürle çalıştırılacağı kesinleşmiştir. Bu da demek oluyor ki; Bartın ve Amasra’da doğa ve tarım katliamı olacaktır. Aradan 3-5 yıl geçtikten sonra da halkın sağlığı ile problemler başlayacaktır.” Dedi.

 

CHP Bartın Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı Bartın kamuoyunda şok etkisi yaratan termik santral sürecindeki gelişmelere ilişkin değerlendirme ve açıklamalarda bulundu. Gölbucaklı’nın açıklamalarının hedefinde AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç yer aldı. Gölbucaklı ayrıca Termik Santral için gerekli tüm alt yapının hazırlanmış olduğunu kaydederken, “Liman da yapıldıktan sonra Termik Santralin de ithal kömürle çalıştırılacağı kesinleşmiştir. Bu da demek oluyor ki; Bartın ve Amasra’da doğa ve tarım katliamı olacaktır. Aradan 3-5 yıl geçtikten sonra da halkın sağlığı ile problemler başlayacaktır.” Dedi.

 

Mumları yatsıda söndü

 

Gölbucaklı’nın açıklamalarının tamamı şu şekilde; “Uzun zamandan beri bu yalanlar nerede bitecek diye beklerken nihayet mumları yatsıda söndü.

 Bravo size Sayın Yılmaz TUNÇ, yıllardır halkımızı Bartın’a Termik Santral yapılmayacak, iptal edildi, bu proje rafa kalktı yalanları ile kandırdınız ya. Aynı merkez de yaptığınız politikalar gibi yerelde de insanları kandırmak ve zaaflarından yararlanarak oy toplamak sizlerin asli görevi olmuş.

 

31 Ocak 2011 tarihinde Bartın’ın yerel Televizyonunda canlı yayında söylediklerinizi birde kendi ağzınızdan dinleyelim.

 

Ne demiştiniz: ‘Çevre Bakanlığının incelemesi sonucunda reddedildi’… dedi.  Çevre ve Orman Bakanı ‘Amasra’ya Termik Santral olmaz’… dedi. Sanayi Bakanı ‘Başka Amasra yok…’ dedi. Kültür ve turizm Bakanı ‘Amasra”ya Termik Santral kurulmayacak…’ dedi… Ayrıca Kendi sitenizde de CHP ve Sayın Milletvekilimizi yalanlayan sözler.  Ve bunun gibi bir sürü yalan…

 

Evet Sayın TUNÇ, bütün bunları siz söylediniz. Termik santral yapacak olan şirketin de taşeronluğunu yaptığınız ayan beyan ortaya çıkmıştır... Nihayet Amasra’yı ve Bartın’ı da bitirme planlarınızı da böylece gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

 

Termik Santral ÇED Raporu, İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. "Hema Termik Santrali ve Kül Depolama Sahası" projesi hakkında ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi kapsamında, Bakanlıkça "Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu" kararı verilmiştir…

 

Ayak oyunlarının önünde duramadık

 

Halkımız ve CHP olarak bizler bu Termik Santralı istemediğimizi defalarca söylemiş, eylemler yapmış, binlerce imza toplamış, ÇED toplantılarının yapılmaması için göğüs germiştik. Sanki bir an iptal edildi diye de heyecanlanmış ve sevinmiştik… Maalesef yapılan her türlü ayak oyunlarının önünde duramadık.

 

Ayrıca Termik Santral ile birlikte İlimiz Amasra ilçesi Gömü mevkii’nde, Hattat Enerji ve Maden Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan “Hema Limanı Dolgu Alanı ve Rıhtım” projesi ile ilgili olarak Bakanlığa sunulan ÇED Raporu, İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir.

 

“Hema Limanı Dolgu Alanı ve Rıhtım” projesi hakkında 25/11/2014 tarihli ve 29186 sayılı ÇED Yönetmeliği’nin Geçici 1. maddesi kapsamında, ÇED Yönetmeliği’nin 14. maddesi gereğince Bakanlığımızca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı verilmiştir.

 

İthal kömürle çalıştırılacağı kesinleşmiştir

 

Termik Santral için gerekli tüm alt yapıda böylece hazırlanmış oluyor. Liman da yapıldıktan sonra Termik Santralın da ithal kömürle çalıştırılacağı kesinleşmiştir. Bu da demek oluyor ki; Bartın ve Amasra” da doğa ve tarım katliamı olacaktır. Aradan 3-5 yıl geçtikten sonra da haLkın sağlığı ile problemler başlayacaktır.

 

Yetkililere şunu da sormak istiyorum; Acaba Mugada sahiline Termik Santral ne zaman kurulacak?  Doğayı ve insanları katletmeye daha ne zamana kadar devam edeceksiniz? Çekin ellerinizi ve rantınızı Bartın’ımızın üzerinden…

 

Film daha bitmedi

 

Yalnız film daha bitmedi. Bu işin daha hukuk tarafı devam ediyor. Buna çanak tutanları halkımıza havale ediyorum. Termik Santral yapılmaması için, doğamız için, halkımız için sonuna kadar mücadelemizi vereceğiz…” 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1576461776.362019-12-16 05:02:56