Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
OKULLAR ARASI ATIK PİL TOPLAMA KAMPANYASI BAŞLIYOR

Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan Bartın’da okullar arası atık pil toplama yarışmasının başlayacağını duyurdu. Özcan yaptığı açıklamada yarışmanın 01 Ekim – 30 Nisan tarihlerin asında gerçekleştirileceğini belirtti.

Okunma: 1207

28.09.2019 13:44

Facebook'ta Paylaş

Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği İktisadi İşletmesi (TAP) tarafından düzenlenen okullar arası atık pil toplama yarışması 1 Ekim itibariyle başlıyor.

Yarışma kapsamında Bartın Merkez ve İlçelerdeki anaokulları, ilkokullar, ortaokullar ve liselerden atık piller toplanacak.

Yarışma 30 Nisan’da sona ererken dereceye giren okullara ise ödül takdim edilecek.

Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan yarışmayla ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi; “Yarışmanın amacı İlimiz Merkez ve İlçelerdeki anaokulları, ilkokullar, ortaokullar ve liselerden atık pilleri toplamak, her sene düzenli olarak gerçekleştirilecek kampanyalar ile öğrencilere atık pil toplama alışkanlığını kazandırmak. Yarışmanın hedefleri ise okullarda çevre bilincini aşılamak, atık pilleri kaynağında ayrı toplayarak çevreye zarar vermeyecek şekilde bertaraf etmek, kamu sağlığının korunması ve geri dönüşüm uygulamalarının çevre kirliliğinin önlenmesindeki rolüne dikkat çekmek amacıyla Bartın İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okulların katılımı ile düzenlenen “Atık Pil Toplama Yarışması”nda ilk üçe giren okulları tespit ederek 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında ödüllerini vermek. Kampanya 30 Nisan 2020 tarihinde sona erdirilecek. İlimiz Merkez ve İlçelerdeki anaokulları, ilkokullar, ortaokullar ve liselerden toplanacak atık pillerin TAP tarafından teslim alınması Mayıs ayı içinde gerçekleştirilecek. Yarışmaya; İlimiz Merkez ve İlçelerdeki anaokulları, ilkokullar, ortaokullar ve liseler katılabileceklerdir.  Yarışma kapsamında toplanacak olan atıklar kullanım süresi bitmiş, atık haline gelmiş pil ve bataryalardır. Alınmış olan pil ve bataryaların kullanım süresi dolup, atık haline geldiğinde ya da etrafımızdaki evlerden fotoğrafçı, eczane gibi esnaflardan temin edilen atık pil ve bataryaların insan ve çevre sağlığının korunması amacıyla cildimiz ile doğrudan temas etmeyecek şekilde kalın karton veya plastik kaplarda biriktirerek son katılım tarihinden önce okullarda belirlenen tarihlerde okullardaki sorumlu öğretmenlere teslim edilmesi gerekmektedir.

Yarışmaya katılım başlamış olup, toplanan atık pillerin en geç 30 Nisan 2020 Perşembe günü saat 17:30’ye kadar Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gönderilmesi gerekmektedir. Son katılım tarihinden sonra intikal eden atık piller değerlendirmeye alınmayacaktır. Yarışmaya katılım sağlayan okullardan toplanacak atık piller tutanak ile tartılarak üstü kapalı uygun bir yerde süresince depolanacak ve yarışma sonrasında TAP’a teslim edilecektir. Kampanya süresince, İlimiz genelinde en çok atık pil toplayan ilk üç okul öğrenci sayısına bakılmaksızın ödüllendirilecektir. Okullarda öğrenciler atık pilleri doğrudan ciltleriyle temas etmeden toplamalı ve okul müdürlüğünce seçilmiş olan sorumlu öğretmen nezaretinde yarışma son katılım tarihine kadar uygun görülen yerde muhafazalı, üzeri örtülmüş sızdırmaz kaplarda biriktirmelilerdir. Yarışmanın ilk değerlendirmesini her okul kendi içinde ilgili öğretmen ve okul müdürleri ile yapacaktır. Ön inceleme sonucunda toplanan atıklar en geç 30 Nisan 2020 Perşembe günü saat 17.30’ye kadar Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne teslim edilecektir. Yarışmada dereceye giren okullara TAP (Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği İktisadi İşletmesi) işbirliği ile Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce 05 Haziran 2020 Dünya Çevre Günü etkinlikleri çerçevesinde yapılacak kutlama töreninde verilecektir. Ödüller, Ocak ayında belirlenecek olup, yine Müdürlüğümüz https://bartin.csb.gov.tr adresinden duyurulacaktır. Ayrıca dereceye giren okullarımıza Çevre Beratı verilecektir.”

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1582086451.072020-02-19 07:27:31