Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ORDUYERİ MAHALLESİ’NDE İSTİNAT DUVARI ÇÖKTÜ: 3 BİNA BOŞALTILDI

Bartın'da aşırı yağmur sonrasıOrduyeri Mahallesi Kaynarca Caddesi’nde bulunanistinat duvarı çöktü. Çöken istinat duvarı, binaya hasar verdi. Hasar gören bina ile istinat duvarının üzerinde bulunan 2 bina boşaltıldı.

Okunma: 151

27.06.2022 13:02

Facebook'ta Paylaş

Kent merkezinde yağmur yağışı etkili oldu. Saat 17.15 sıralarında Orduyeri Mahallesi Kaynarca Caddesi'nde bulunan 4 katlı 18 daireden oluşan bir sitenin üst tarafındaki istinat duvarı büyük bir gürültü ile çöktü. Çökme sırasında binanın bodrum katının duvarı ile birinci katın balkonu ve mutfağı yıkıldı. İstinat duvarının üst tarafından bulunan 2 binadaki insanlar ise büyük panik yaşadı. Haber verilmesi üzerine polis ekipleri bina çevrelerinde güvenlik önlemi alırken, olay yerine İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri geldi. Ekipler inceleme yaparken, hasar gören bina ile istinat duvarının üzerinde bulunan 2 binanın boşaltılmasına karar verildi. Toplam 25 dairede bulunanlar evlerini boşalttı. İstinat duvarının çökmesi vatandaşlar tarafından cep telefonu ile görüntülendi.

 

Mobil Yapı İzleme Sistemi ile binalar takip altına alındı

 

 

 

Konuyla ilgili Bartın Valiliği’nden yapılan açıklamada ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından gönderilen Mobil Yapı İzleme Sistemi ile binaların takip altına alındığı belirtilerek açıklamada şöyle denildi, “İlimizde 24/06/2022 tarihinde kuvvetli yağan yağmur nedeniyle İlimiz Merkez İlçe Orduyeri Mahallesi Kaynarca Mevkii 236. Sokakta bulunan Bayraktarlar Kaynarca Sitesi A Blok arkasında bulunan istinat duvarı yıkılmış ve yıkılma etkisiyle binaya hasar vermiştir. Ekiplerimizce yapılan tespitte binada statik (taşıyıcı) olarak herhangi bir zarar tespit edilmemiştir. 

Meteorolojiden alınan hava tahmin raporuna göre yağışlar devam edeceğinden ve heyelan riskinin de devam etmesi nedeniyle Bayraktarlar Kaynarca Sitesi A Blok’tan 18 daire, yıkılan duvar arkasında 678. Sokakta bulunan Sadettin Kırıl Apartmanından 4 daire, Yalçın Apartmanından 3 daire ve Bayraktarlar Kaynarca Sitesi B Blok’tan 7 daire olmak üzere toplam 32 daire için tahliye kararı alınmış ve daire sakinleri tahliye edilmiştir.

İlimizde kuvvetli yağışların devam etmesi üzerine 25/06/2022 tarihinde sabah saatlerinde yine aynı bölgedeki Bayraktarlar Kaynarca Sitesi C Blok arkasında bulunan istinat duvarı da çökmüştür. Ekiplerimizce yerinde yapılan incelemede binada yapısal hasar tespit edilmemiştir. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından gönderilen Mobil Yapı İzleme Sistemi kurulu araç ve teknik ekibi 25/06/2022 tarihi itibariyle ilimize intikal etmiş olup olay mahallinde çalışmalara başlamıştır. 

Bina hareketleri sürekli izlenmekte ve süreç hassasiyetle takip edilmektedir.”

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin