Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ORUÇ REİS BARTIN AÇIKLARINDA DOĞALGAZ VE PETROL ARIYOR

Milli sismik araştırma gemisi Oruç Reis, petrol ve doğalgaz keşfi için Zonguldak ve Bartın açıklarında araştırma faaliyetlerine başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Bakanlık olarak bir sloganımız var, ‘Varsa bulacağız.’ İnşallah var, ümitliyiz. Biz bilimsel olarak yapılması gereken her türlü çalışmayı yapıyoruz.”dedi.

Okunma: 3237

10.09.2018 11:22

Facebook'ta Paylaş

Milli sismik araştırma gemisi Oruç Reis, petrol ve doğalgaz keşfi için Zonguldak ve Bartın açıklarında araştırma faaliyetlerine başladı.

Enerji Bakanı Dönmez Zonguldak ziyaretinde yaptığı açıklamada gemi ile ilgili bilgi vererek, “Yaklaşık 1.500 metrelik, gemiye monte edilmiş özel bir kol yardımıyla deniz tabanındaki bilgileri toplayabiliyor. Deniz tabanından yaklaşık 18 metre derinliğe inmek suretiyle örnek alabiliyor. Su içerisinden örnek alabiliyor, görüntüleme yapabiliyor. Bunlar sayesinde kendi ekonomik kullanımımız altındaki sularımızda bu çalışmaları kendi milli gemimizde yapıyoruz. Milli gemimiz diyorum çünkü bu gemi Türkiye’deki milli tersanelerde yapıldı, yaklaşık yüzde 90’ı yerli malzeme kullanmak suretiyle gerçekleşti.”

Bartın ve Zonguldak açıklarında araştırma yapıyor

Oruç Reis’in Zonguldak ve Bartın açıklarında çalışma yapacağını belirten Enerji Bakanı Dönmez, “Zonguldak ve Bartın ayrıca bizim madencilik şehirlerimiz. Taş kömürü madenlerimizin bazı uzantıları denizin altına doğru gidiyor. Nitekim denizin altında biz burada madencilik yapıyoruz. Şimdi o formasyon ne kadar derine gidiyor, ne kadar açıklıkta bunları çalışmalar bittikten sonra belirlemiş olacak. Yaklaşık 1 aylık daha burada iş programımız söz konusu.”dedi.

Karadeniz için gemi alınması planlanıyor

Sismik araştırmaların akabinde sondaj çalışmaları yapılacağını anlatan Bakan Dönmez, “İlk sondajımız inşallah önümüzdeki 1-2 ay içerisinde Akdeniz’de Antalya açıklarında planlıyoruz. O da yine millileştirdiğimiz bir gemi. Bir başka çalışmamız da Karadeniz için ikinci gemi almak. Hem Karadeniz’de hem Akdeniz’de petrol ve doğalgaz rezerviyle ilgili çalışmalarımız devam edecek. Bakanlık olarak bir sloganımız var, 

‘Varsa bulacağız.’ İnşallah var, ümitliyiz. Biz bilimsel olarak yapılması gereken her türlü çalışmayı yapıyoruz, bundan sonrası da artık biraz “Ya nasip” demek. Milletimizin bu konudaki beklentilerini biliyoruz, bu beklentilerini duaya çevirirlerse en kısa sürede bu keşifleri de yapmış oluruz. Ümitliyiz ve ne kadar isabetli olduğumuzu zaman gösterecek.” dedi.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin