Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ÖSYM AÇIKLADI

KPSS Sınavına girecek adaylar... Bu habere DİKKAT!

Okunma: 8077

15.10.2016 19:20

Facebook'ta Paylaş

2016 KPSS Önlisans sınavı 16 Ekim 2016 Pazar günü yapılacak. Sınav 09.30'da başlayacak ve 120 dakika sürecek. Adaylar 120 soru cevaplandıracaklar ve sınavda 4 yanlış bir doğruyu götürecek.

 

Sınava giren adaylardan kimliklerini unutanlar ya da kimliğinde fotoğrafı olmayan adaylar için Nüfus Müdürlükleri belirli saat aralığında açık olacak. Sınava girecek adayların yanlarında bulundurması gereken belgeler nelerdir? Uzun zamandır emek veren, çalışan adayların sınava girmeleri için bazı belgeleri beraberlerinde götürmeleri gerekiyor. 

 

Sınav Giriş Belgesi: 2016 KPSS Önlisans sınavı için sınav giriş belgeleri https://ais.osym.gov.tr/ üzerinden T.C. kimlik numarası ve aday şifresiyle giriş yapılarak temin edilebilecek. Sınav giriş belgesi olmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Adaylar, sınav giriş belgelerinde yer alan sınav merkezinde ve sınav salonunda sınava gireceklerdir. Bunun dışında herhangi bir yerde sınava girmeleri söz konusu değildir.

 

Nüfus Cüzdanı: Sınav giriş belgesini yanında bulunduran adaylardan istenen bir diğer belge de nüfus cüzdanı. Adayların T.C. kimlik numaraları yazılı ve fotoğrafları bulunan nüfus cüzdanlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. T.C. kimlik numarası yazılı olmayan nüfus cüzdanına sahip adaylar sınav binasına alınmayacaktır. Sınava Giderken Götürülmemesi Gerekenler Nelerdir? Sınava girebilmek için gerekli olan belgelerin yanı sıra bir de sınava giderken götürülmesi yasak olan şeyler var. Adaylar sınav salonlarına: Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş, anahtar, metal para gibi metal içerikli eşyalarla her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, gözlük kabı, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç) -Banka/kredi kartı, ulaşım kartı vb. kartlarla, cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla, her türlü kesici ve delici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizatla -Kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kâğıdı defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlarla -Su hariç yiyecek, içecek vb. gıda maddeleriyle -İlaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. sağlık malzemeleri ve araçlarla giremeyecekler.

 

İl/İlçe Nüfus Müdürlükleri açık olacak

 

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2016-KPSS Ön Lisans ve Ortaöğretim sınavlarına katılacak adaylardan nüfus cüzdanı olmadığı veya nüfus cüzdanında TC kimlik numarası, soğuk damga veya fotoğraf bulunmadığı için sınava kabul edilemeyecek durumda olan adaylar için İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nce İl/İlçe Nüfus Müdürlüklerinin sınav günü 07.00-10.15 saatleri arasında açık tutulacağını bildirdi.

 

ÖSYM’den yapılan açıklamada, “16 Ekim 2016 tarihinde yapılacak 2016-KPSS Ön Lisans ile 20 Kasım 2016 tarihinde yapılacak 2016-KPSS Ortaöğretim sınavlarına katılacak adaylardan nüfus cüzdanı olmadığı veya nüfus cüzdanında TC kimlik numarası, soğuk damga veya fotoğraf bulunmadığı için sınava kabul edilemeyecek durumda olan adaylar için İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nce İl/İlçe Nüfus Müdürlükleri sınav günü 07.00-10.15 saatleri arasında açık tutulacaktır. Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında TC kimlik numarası, soğuk damga veya fotoğrafı bulunmayan adayların sınava katılabilmelerini sağlamak için sınav kurallarına uygun nüfus cüzdanı edinerek sınava girmeleri gerekmektedir. Bu kapsamda kayıp veya değiştirme nedeniyle nüfus cüzdanı almak için nüfus müdürlüğüne başvuran adaylar, nüfus müdürlüğü personeli ile birlikte ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinde yer alan başvuru bilgilerine TC kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişeceklerdir” denildi.

 

Açıklamanın devamında şunları kaydedildi:

 

“Nüfus cüzdanı talep eden aday ile MERNİS veri tabanındaki kişi kaydı ve ÖSYS Aday İşlemleri Sistemi’nde başvuru bilgileri bulunan adayın kimlik bilgilerinin ve fotoğrafın karşılaştırılması sonucunda bilgilerin birebir tutması, fotoğrafın aynı kişiye ait olduğunun tespiti ve müdürlük personeli tarafından sorulacak sorulara olumlu cevap verilmesi hâlinde ilgiliye nüfus cüzdanı tanzim edilecektir. Adayın Aday İşlemleri Sistemi’nde yer alan başvuru bilgilerinin bir dökümü de Nüfus Cüzdanı Talep Belgesi’ne eklenerek, ilgilinin dosyasında saklanacaktır. Bu amaçla nüfus müdürlüğüne giden adayın yanında 2016-KPSS Ön Lisans/Ortaöğretim Sınava Giriş Belgesi ile 2 fotoğrafının olması işlemlerin daha kolay ve hızlı olmasını sağlayacaktır. 2016-KPSS Ön Lisans/Ortaöğretim adaylarına önemle duyurulur.”

 

Adaylar, açık tutulacak nüfus müdürlüklerine http://www.osym.gov.tr/TR,12707/2016-kpss-onlisans-ve-ortaogretim-adaylarinin-dikkatine-14102016.html adresinden ulaşabilecek.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1594673917.982020-07-13 23:58:37