Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ÖZKAN, “YAPILANDIRMA SÖZÜ ESNAFI UMUTLANDIRDI”

Bartın Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Barış Özkan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Vergi borcuna yapılandırma getirilebilir” açıklamasını değerlendirdi. Özkan yaptığı açıklamada yapılandırma sözünün esnafı umutlandırdığını belirterek, kamuya olan tüm borçların bu kapsama alınmasını, yapılandırma vadesinin en az 60 ay olmasını ve yapılandırmaya neden olan sorunların ortadan kaldırılmasını istedi.

Okunma: 1107

03.08.2019 12:59

Facebook'ta Paylaş

Bartın Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Barış Özkan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Vergi borcuna yapılandırma getirilebilir” açıklamasını değerlendirdi. Özkan yaptığı açıklamada Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Vergi borcuna yapılandırma getirilebilir” açıklamasının esnafı umutlandırdığını ifade etti. Özkan, “Esnafımız oldukça zor bir dönem geçiriyor. Hazine ve Maliye Bakanımızın açıklaması esnafımızı umutlandırdı. Önceki dönem yapılandırması bozulanları da kapsayacak şekilde yeni bir borç yapılandırmasına acil ihtiyaç var.”dedi.

“Esnaf nefes alır”

Bartın Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Barış Özkan yaptığı açıklamada şunları söyledi, “Faizlerin yüksek olduğu dönemlere ilişkin borç yapılandırması bozulan esnafın bugün itibariyle toplam borcunu ödenemeyecek bir noktaya geldi. Kamu alacaklarına uygulanan gecikme zammı oranı iki yıl için yıllık yüzde 16,8’den yüzde 30’a çıktı. Daha önce vergi ve prim borçlarını yapılandırıp bunları zamanında ödeyemediği için yapılandırması iptal olanlar, bugün altından kalkamayacakları bir borçla karşı karşıyalar. Öyle ki ne esnaf bu borcu ödeyebilir, ne de kimse bu borcu tahsil edebilir. Keza esnafın, haciz konulacak mal varlığı da kalmadı.

“Cezalar yapılandırma kapsamına alınmalı”

Geçmiş dönemlerdeki borç yapılandırmalarında bazı idari para cezaları yapılandırma kapsamına alınmadı. Oysa öyle cezalar var ki, esnafın dükkanını içindeki malıyla satsanız ödeyemez. Bugün 52 bin TL’nin üzerinde kesilen cezalar var ve önceki yapılandırmaların kapsamına girmiyor. Yeni yapılandırmada cezaların hepsi dahil olacak şekilde kamuya olan tüm borçlar kapsama alınmalı.

“Borç yapılandırmasında süre 60 ay olmalı”

Faizler inmeye başladı ama yine de geçmiş dönemlere göre hala çok yüksek. Borç yapılandırmasında enflasyon oranına göre faiz hesaplanıyor. Süre de 36 ay olunca esnafımız borcunu ödeyemiyor. Borç yapılandırmasının son kez yapılabilmesi için vadesinin en az 60 ay olması, faizinin de piyasa faizlerinin çok altında olması gerekir. Esnafımız bir an önce borcundan kurtulmak, devlete yük olmamak istiyor. Devlet de alacağını tahsil etmek istiyor. Bu nedenle bu kez vadenin en az 60 aya çıkması ve faizlerin de geçmiş dönemlere göre daha düşük tutulması gerekir.”dedi.

 

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1594693887.482020-07-14 05:31:27