Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
PAPİLA: “BARTIN’A TOKİ KÖPRÜSÜ YAPILAMAZ!”

Papila TOKİ Köprüsü’nün imar planındaki “Taşkın Alanı” düzeltilmediği müddetçe yapılamayacağını iddia etti.

Okunma: 2350

28.09.2016 18:02

Facebook'ta Paylaş

Bartın’da ki yer altı nehirleri araştırmaları, biyogaz çalışmaları ve taşkın alan sel sınırı açıklamaları ile sıkça adından söz ettiren Makine Mühendisi Faruk Papila TOKİ Köprüsü’nün imar planındaki “Taşkın Alanı” düzeltilmediği müddetçe yapılamayacağını iddia etti.

Köprünün yapılacağı yer bulunamadı

Bartın’a 2011 yılı Eylül ayında TOKİ Köprüsü yapılması için 2,5 milyon lira ödeneğin çıktığını AK Parti Milletvekili Yılmaz Tunç’un açıkladığını kaydeden Papila, “Kaynarca, TOKİ, Kooperatifler, Jandarma ve Durnuk köylerinde yaşayanların Şehir merkezine kısa bir yoldan ulaştıracak, yakıt sarfiyatını azaltacak bir proje. Irmak açıklığı yaklaşık 40metre olan bir bölgeye 5 yıldır TOKİ Köprüsü inşaatına başlanamadı. Temel atmayı bir tarafa bırakalım TOKİ Köprüsü’nün yapılacağı yer imar planında bulunamadı.” Dedi.

Boğaza 3 yılda yapılıyor, Bartın’a  5 yıldır yapılmıyor

Bartın’da TOKİ Köprüsü’nün yapımına başlanamazken 2013 yılında İstanbul Boğazı’nda 1400 metre su açıklığına 3’üncü köprü inşaatına başlandığını ve dünyanın en genişlikte en uzun köprüsünün dünya birincisi olarak açıldığını da belirten Papila, “Bartın ırmak açıklığından 35 kat daha büyük olan boğaza dünya birincisi köprü 3 yılda yapılıyor. Bartın Irmağı’na ufacık bir köprü 5 yıldır yapılmıyor, köprü yapılacak yer imar planında bulunamıyor.” Diye konuştu.

Bartın’a Toki köprüsü yapılamaz.

Elindeki belgelere göre 5 yıl değil 15 yıl geçse dahi Bartın’a TOKİ Köprüsü’nün yapılamayacağını iddia eden Papila, “Yalan ve yanlışlıklarla dolu imar planındaki “Taşkın Alanı” düzeltilmediği müddetçe 100 yıl geçse bile Bartın’a Toki Köprüsü yapılamaz. Bartın Belediyesi, BİMER Başvuruma 20.07.2016 tarihinde verdiği cevapta “Bahse konu taşınmaz DSİ’nin taşkın alanında kalmaktadır. Belediyemizin yapmış olduğu Taş Ev DSİ’nin taşkın alanında kalmamaktadır” bilgisini verdi. Bartın Valiliği, Cumhurbaşkanlığı Makamına yapmış olduğum başvuruma 8 Eylül 2016 tarihinde verdiği cevapta “Şikayete konu taşınmaz DSİ’nin taşkın alanında kalmakta olduğu, Belediyenin yapmış olduğu Taş Evin ise DSİ’nin taşkın alanında kalmadığı anlaşılmıştır” bilgisini verdi. Bartın Valiliğin ve Belediyesinin verdiği cevabı teknik olarak açıklarsam; “Irmaktan 9metre yüksekliğindeki taşınmazım DSİ’nin aşkın alanındadır. Irmaktan 4.2metre yüksekliğindeki Taş Ev ise DSİ’nin taşkın alanında kalmamaktadır.”  Bartın Valiliği ve Belediye, Cumhurbaşkanlık Makamına ve Başbakanlık Makamına yanlış bilgi vermeyeceğine göre, Taş Evin taşkın alanında kalmadığı bilgileri doğrudur. Fakat 1998 yılı sel suları Orduyeri Köprüsü üzerinden geçerken alt düzlükteki Yalıdaki Tersane caddesini sel sularının nasıl etkilemediğinin sırrını yıllardır çözemedim. Bartın Valiliği, Bartın Belediyesi ve DSİ bilgileri doğrudur her halde. Kaynarca’da TOKİ köprüsün yapılacağı yer ile taşınmazım aynı düzlüktedir. 11 yıldır taşınmazıma taşkın alanı içinde olduğu gerekçesi ile inşaat izni alamıyorsam, taşkın alanı içinde gözüken bir yere, 100 yıl geçse bile TOKİ köprüsü inşaat izin çıkmayacaktır.  ‘Not: İmar planında kırmızıya boyanmış alanlar taşkın alanıdır. Hayali olarak TOKİ Köprüsü yapılacağı yeri belittim. TOKİ Köprüsü yapılacağı Kaynarca-Gölbucak arası kırmızıya boyanmış taşkın alanı gözüküyor.’” Dedi.

Kimin umuruna olacaktır?

Papila açıklamasının devamında, “Binlerce insan her gün Orduyeri köprüsünden geçerken trafik sıkıntısı çekmiş,  fazladan harcanan yakıt milli ekonomiye zarar vermiş, Bartın’ı yöneten seçilmiş ve atanmışların umurunda mı? Bir sel felaketinde; ırmaktan 9metre yüksekliğinde taşkın alanı içinde gözüken yerlere sel basmayıp, ırmaktan 4.2metre yüksekliğine ve ırmaktan 6-7metre yüksekliğindeki Tersane Caddesine sel suları basar, meydana gelecek can ve mal kayıpları kimin umuruna olacaktır? Irmaktan 9metre yüksekliğe TOKİ Köprüsü yapılması için Irmak Yan kolları Islah Projesi bittikten sonra başlanacağı bilgisi var. Tek bir sorum var. ‘Bartın merkezinde ırmaktan 9 metre altındaki yerlere  Irmak Islah Projesi bitmeden nasıl inşaat izni veriliyor?’1998 yılı büyük selinin taşkın alanı dürüst bir şekilde imar planına işlemedikçe, Bartın’a TOKİ Köprüsü yapılamaz.” Dedi.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1594646953.522020-07-13 16:29:13