Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
“POS KOMİSYON ORANLARINI DÜŞÜRÜN”

Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Yılmaz Akdeniz, artık esnafın kanayan yarası olan POS komisyon oranlarını gündemine alarak POS komisyon oranlarının düşürülmesi çağrısında bulundu.

Okunma: 439

10.11.2023 10:44

Facebook'ta Paylaş

Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Yılmaz Akdeniz,bankaların iş yerleri için uyguladığı kredi kartı komisyon oranlarının yüzde 0.74’ten yüzde 4’lerin üzerine kadar çıktığını ifade ederek yaşanan artışın hem esnafı hem de vatandaşı zarara uğrattığına dikkat çekti. Akdeniz yaptığı çağrıda POS komisyon oranlarının biran önce düşürülmesini isterken düzenlemeyle esnafın artık kredi kartı ile yapılan ödemeleri kabul etmediğini bundan dolayı da veresiye defterlerinin yeniden açıldığını söyledi.

 

“Hem esnafa hem vatandaşa zarar”

 

Birlik Başkanı Yılmaz Akdeniz açıklamasında, “Orta Vadeli Ekonomi Politikasıyla birlikte enflasyonun düşmesi için alınan tedbirler kapsamında bankaların iş yerleri için uyguladığı kredi kartı komisyon oranları yüzde 0.74’ten yüzde 4’lerin üzerine kadar çıktı. Bu da hem esnafa hem de vatandaşa zarar. Çünkü esnaf artık kesintiler yüzünden kredi kartı ile yapılan ödemeleri kabul edemiyor. Vatandaşta da nakit sıkıntısı var. Esnafın veresiye defterleri yeniden açıldı. Esnafımız veresiye defteri ile adeta vatandaşın faizsiz bankası konumunda. Ancak fiyatlar günlük değiştiği için esnafımız sattığı ürünün yerine yenisini koyamıyor. Esnafın yükünü hafifletmek için bankalar kredi kartı komisyon oranlarını düşürmeli.”dedi.

 

“Vatandaş ve esnaf karşı karşıya”

 

Akdeniz kredi kartlarına uygulanan komisyon oranlarının fazlalığı dolayısıyla esnafın ve vatandaşın karşı karşıya kaldığını ifade ederek şöyle devam etti, “Günümüzde kredi kartları artık toplumun vazgeçilmezi haline geldi. Ülkemizde de dünya standartlarının üzerinde kart kullanımı var. Bindiğiniz taksiden tutun da 415 meslek dalında alışveriş yaptığınız en küçük emtia bile kartla alınıyor. Ülke nüfusunun neredeyse 1 buçuk katı kadar, yaklaşık 111 milyon kredi kartı ve 183 milyon banka kartı kullanılıyor. Ancak son dönemde kredi kartı komisyon oranlarındaki ciddi artış ve beraberinde 45 günü geçen geri ödeme süresi nedeniyle vatandaşla esnaf karşı karşıya geliyor. Bakkal, manav, kasap, kuaför, mobilyacı vb. gibi çok sayıda işletmede neredeyse tüm ürün ve hizmetlerde günlük fiyat değişimi var. Esnafımız bankadan 45 gün sonra geri ödeme aldığında sattığı ürünün yerine yenisini koyamaz durumda. Şayet esnaf aradaki farkı müşterisine yansıtırsa da vatandaşın alım gücü zaten düşük olduğu için iyice iş yapamaz hale gelir. Bu durumda yapılması gereken kredi kartı faiz oranlarına ve pos komisyon oranlarına standart getirilmeli.”

Akdeniz’den taraflara çağrı

Akdeniz açıklamasında son olarak tüm taraflara çağrıda bulunarak şöyle konuştu, “Esnafımız her geçen gün artan girdi maliyetleri yüzünden zor günler geçiriyor. Hali hazırda kullanılan POS cihazlarının bakım, onarım ve kurulum gibi maliyetleri var. Üstüne bir de kredi kartı komisyon oranlarının bu denli yükseltilmesi tüm iş yerlerine, maliyetlere ve giderlere yansıyarak enflasyonu tetikliyor. Bunun için yasal bir düzenleme ile bankaların iş yerlerine uyguladığı kredi kartı komisyon oranları makul seviyeye indirilmeli. Günümüzde ticari işletmelerin POS cihazı kullanmadan ayakta kalabilmesi mümkün değil. Esnaf ve sanatkârlarımızın çağa ayak uydurabilmesi, vatandaşın rahatça alışveriş yapabilmesi ve piyasanın canlanması için POS komisyon oranları için düzenleme şart.”

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin