Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ROMALILARIN OLİMPİYATLARA HAZIRLANDIĞI TARİHİ KÖPRÜ TURİZME KAZANDIRILDI

Bartın’ın tarihi ve turistik ilçesi Amasra'da Roma döneminde yapılan, gençlerin olimpiyatlara hazırlanmak için koşu parkuru olarak kullandığı Kemerdere Köprüsü turizme kazandırılıyor. Amasra Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Hüseyin Boran yaptığı açıklamada, “3 bin yıllık tarihi köprümüzü ziyaret eden misafirlerimiz kısa da olsa Roma dönemine kısa bir yolculuk yapmış olacak.”dedi.

Okunma: 373

28.10.2020 13:34

Facebook'ta Paylaş

Amasra’ya yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta Cevizlik Vadisi'nde bulunan ve Roma İmparatoru Claudius döneminde Roma yol ağının bir parçası olarak yapılan Kemerdere Köprüsü büyük kaya parçalarından yapılan ve ayağında Roma-Pontus savaşlarında 7 askerin mızrak savaşını anlatan silik kabartma bulunan köprüde restorasyon çalışmaları geçtiğimiz yıl başlamıştı. Kemerdere Köprüsü, Anadolu’nun tek yol anıtı olan Kuşkayası yol anıtının devamı niteliğindeki Roma dönemi yapılan önemli eserler arasında yer alıyor.  Zaman zaman defineciler tarafından talan edilen köprünün restorasyonu ve temizlik çalışmaları 1 ay sonra tamamlanarak, turizme açılacak. 38 metre uzunluğundaki Tarihi köprünün ana gövdesindeki taşlar tek tek işaretlenerek, yeniden yerine yerleştirildi. Ana köprü gövdesindeki büyük taşlar ile köprünün yan tarafındaki ana kabartmaların olduğu bölümde de çalışmalar yapılarak, aslına uygun hale getirildi. Öte yandan Romalılar tarafından su getirmek için pişmiş topraktan yapılan su boruları da gün yüzüne çıkartıldı. 


Amasra Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Hüseyin Boran yaptığı açıklamada, “Amasramızın önemli tarihi eserleri arasında yer alan Roma döneminde yapılan tarihi bir köprüdür. Burası yıkılmış ve harabe bir şekildeydi, Karayolları Bölge Müdürlüğü ve Amasra Müzemizin kontrolünde köprünün tadilatına başlandı. Şu anda köprümüzün restorasyonu bitme aşamasına geldi. Bu köprünün en önemli özelliği ise; 3 bin yıl önce Roma döneminde Amasralı sporcular olimpiyatlardaki su oyunlarına ve koşulara bu köprü üzerinde ve altındaki derede yarışmalara hazırlanmasıdır. Bununla ilgili geçmiş dönemlerde Olimpiyatlarda başarı sağlamış bir sporcumunuz aldığı tarihi belge yine Amasra Müzesinde sergilenmektedir. Köprümüz en kısa zamanda 1 ay içinde tamamlanarak, önemli bir eseri turizme kazandırmış olacağız. Artık Amasra’ya gelen misafirlerimiz bu köprüyü görerek, Roma dönemine kısa bir yolculuk yapmış olacak.”diyerek konuştu.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin