Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN “İNME 112 MOBİL UYGULAMASI”

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Türkiye'de ilk defa uygulanacak olan "İnme 112 " mobil uygulamasını hizmete soktu. Uygulama ile inme riski olan hasta, en kısa sürede inme merkezi bulunan en yakın hastaneye götürülerek tedavi altına alınacak. Bu kapsamda "İnme 112" uygulaması Bartın’da pilot il olarak kullanılmaya başlanacak.

Okunma: 245

16.03.2020 13:59

Facebook'ta Paylaş

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen ve Türkiye'de ilk defa uygulanacak olan "İnme 112 " mobil uygulamasını hizmete girdiği belirtildi. Açıklamada uygulama için Bartın’ın pilot il seçildiği de ifade edilerek uygulama hakkında detaylı bilgilere yer verildi.

Konuyla ilgili İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şöyle denildi,  “İnme 112” mobil uygulaması; ‘Hasta kolunu kaldırabiliyor mu?’, ‘Hastanın vücudu ile ilgili ağızda ve konuşmasında farklılık var mı?’, ‘Bilinci nasıl?’ gibi sorular konu hakkında eğitim alan sağlık personeli tarafından aşama aşama sisteme giriliyor. Hastanın durumu değerlendirilerek inme riski belirlendiği anda sistem, sağlık ekiplerini inme merkezi bulunan en yakın hastaneye yönlendirirken, aynı zamanda da bu merkezde görevli doktora hastanın bilgilerini SMS ile gönderiyor. Uygulama sayesinde, inme riski olan hasta daha hastaneye ulaşmadan, doktor hasta hakkındaki tüm bilgilere ulaşarak uygulayacağı muayene ve tedavi yöntemini belirlemiş oluyor. Hastanın hemen doğru tedavi merkezine gitmesi ve hızlıca tedaviye başlanması hastada herhangi bir sekel kalmamasını ve hayatına sağlıklı olarak devam etmesini sağlayacak.

Bu kapsamda Bartın Sağlık Müdürlüğü Kardelen Toplantı Salonunda İl Ambulans Servisi Başhekimliğine bağlı İstasyon Sorumlularının katılımı ile bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. "İnme 112" uygulaması ilimizde pilot il olarak kullanılmaya başlanacaktır.”

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1586460960.312020-04-09 22:36:00