Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
“ŞEHİT MUSTAFA KEMAL AÇIKGÖZ Z KÜTÜPHANESİ”

Bartın İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP) kapsamında Ulus Hasandede İlkokulu’nda hazırlanan “Şehit Mustafa Kemal Açıkgöz Z Kütüphanesi” düzenlenen törenle öğrencilerin hizmetine sunuldu. Özel Harekat Polisi Şehit Mustafa Kemal Açıkgöz 18 yıl önce Van’da bir operasyonda PKK’lı teröristlerle girilen silahlı çatışma sonucu şehit olmuştu.

Okunma: 2443

10.02.2018 12:23

Facebook'ta Paylaş

Bartın İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP) kapsamında Ulus Hasan Dede İlkokulu’nda “Şehit Mustafa Kemal Açıkgöz Z Kütüphanesi” açılarak öğrencilerin hizmetine sunuldu.

Düzenlenen açılış törenine Bartın Valisi Nusret Dirim, Ulus Kaymakamı Recep Hasar, Amasra Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Garnizon Komutanı Deniz Piyade Albay Vedat Selvitop, Bartın İl Jandarma Komutanı Jandarma Kd.Alb. Yavuz Selim Kapancı, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, Bartın Belediyesi Başkan Vekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, Bartın TSO Başkanı Halil Balık, AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, CHP İl Başkan Yardımcısı Sabri Aktaş, CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, İl Müftüsü Mahmut Gündüz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, şehidin babası Orhan ve annesi Fatma Açıkgöz, İl Müdürleri, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Çelik, “Bir Kütüphane Açmak Bin Hapishane Kapatmaktır”

Program ilk olarak saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Ardından protokol konuşmalarına geçildi. İlk olarak Hasandede İlkokulu Müdürü Remzi Çelik yaptığı konuşmada, “Bizler ‘Bir Kütüphane Açmak Bin Hapishane Kapatmaktır’ diyen bir ecdadın torunlarıyız. Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim ilk emrinde bizlere ‘oku’ diye buyurmaktadır. Z kütüphane zenginleştirilmiş kütüphane demektir. Kütüphanemiz sadece öğrencilere değil yetişkinlere de açıktır.

Böyle güzel ve hayırlı bir projeyi öğrencilerin sosyal gelişimine katkıda bulunmak, toplumsal yaşama ilişkin bilgi ve becerilerini artırmak, öğrenme ve araştırma becerilerini geliştirmek, öğrencileri suç ortamlarından uzak tutmak, verimli zaman geçirmelerini sağlamak, toplumsal farkındalık ve duyarlılıklarını geliştirmek, milli kimlik ve aidiyet duygularını geliştirmek, amacıyla üreten gerçekleştiren Emniyet Genel Müdürlüğüz ve Milli Eğitim Bakanlığımıza ve emeği geçen, katkı sağlayan tüm çalışanlara şükran duygularımızı iletiyor Allah razı olsun diyorum. Bu tören vesilesiyle ‘Eğitimdir ki bir milleti şanlı, şerefli, yüksek bir toplum halinde yaşatır veya kölelik ve yoksulluğa terk eder.’ diyen Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ‘İlim ilim bilmektir, ilim kendini bilmektir, sen kendini bilmezsen ya nice okumaktır.’ diyen Yunus Emre’yi, ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.’ diyen Hz. Ali’yi, ‘İki türlü insana insan derler: Biri öğrenen, biri öğreten.’ diyen İbn-i Sina’yı, kütüphanemize ismi verilen şehit polis memuru kardeşimiz Mustafa Kemal Açıkgöz ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, şu anda kahpe, kalleş ve bölücü teröristlere karşı kahramanca mücadele eden kahraman güvenlik güçlerimize muvaffakiyetler diliyor saygılarımı arz ediyorum.”dedi.

Vural, “Geçmişimizden güç alarak geleceğe emin adımlarla yürümeleri amaçlandı”

Ardından konuşan İl Emniyet Müdürü Ogün Vural ise konuşmasında şunları söyledi, “Emniyet Genel Müdürlüğümüzün 81 ilde Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüklerimiz vasıtasıyla ÇOGEP yani Çocuk ve Gençlik Sosyal Koruma ve Destek Programı çerçevesinde ‘Zenginleştirilmiş Kütüphane Projesi’ hayata geçirilmiştir. Bu projede; geleceğimizin teminatı olan çocuk ve gençlerimizin sosyal, kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak, eğitim desteği verilerek topluma faydalı bireyler olmalarının sağlanması hedeflenmiştir. Bununla birlikte, gençlerimizin öğrenme ve araştırma becerilerini geliştirmek, verimli zaman geçirmelerini sağlayarak suç ortamından uzak tutmak, tarih bilinci ile de geçmişimizden güç alarak geleceğe emin adımlarla yürümeleri amaçlanmıştır.

Şehidimizin ismi kütüphanede yaşayacak

Ayrıca, 81 ilde kurulan tüm kütüphanelerimize aziz şehitlerimizin adları verilmiştir. Bu gün açılışını yapacağımız kütüphanemize de Ulus ilçemizin nüfusuna kayıtlı olan ve 1999 yılında Manisa ilinden Van Emniyet Müdürlüğü Özel Harekât Şube Müdürlüğüne tayinle atanan ancak 14 Şubat 2000 tarihinde bir operasyonda teröristlerle girilen silahlı çatışma sonucu şehit olan Şehidimiz Mustafa Kemal Açıkgöz’ün ismi verilmiştir.

Vatanımızın dört bir köşesinde sınır boylarında ve sınır ötesinde üstün bir cesaret ve fedakarlıkla görev yapan ordumuza ve güvenlik kuvvetlerimize görevlerinde başarılar diliyor, vatanımızın ve milletimizin bekası için uğrunda canını seve seve feda eden tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle; kahraman gazilerimizi ise saygı ve şükranla anıyoruz. Bu vesile ile desteklerini esirgemeyen her zaman yanımızda olan Sayın Valimize, Sayın Kaymakamımıza ve emeği geçen tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticilerine ve tüm misafirlerimize şükranlarımı arz ediyorum. Kütüphanemiz hayırlı uğurlu olsun.”dedi.

Dirim, “Hepimize emanet”

Son olarak konuşan Bartın Valisi Nusret Dirim ise konuşmasında,  “Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün işbirliğinde tüm Türkiye’de zenginleştirilmiş kütüphaneler kuruluyor. Bu proje kapsamında da Ulus ilçemize bu kütüphanemiz kazandırıldı. Tabii bu kütüphanemizin Uluslu Şehidimiz Mustafa Kemal Açıkgöz’ün adıyla yaşayacak olması, onun hatırasının bu kütüphanede gençlerimizle buluşacak olması bu kütüphane ayrı bir değer katıyor. Bu projenin ulusa kazandırılmasında emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Şehitlerimiz devletimize, milletimize emanet, onların geride kalan yakınları hepimize emanet. Bunların sorumluluğunda olarak nesillerimizi yetiştirmemiz gerekiyor. Maalesef zaman zaman askerlerimiz de şehit düşüyor. Safranbolu’dan bir kardeşimiz şehit düştü. Ben bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Allah hepsini gani gani rahmet eylesin, yakınlarına sabırlar diliyorum. Gazilerimize acil şifalar diliyorum.

“Gençler için ne yapsak az”

Gençler için ne yapsak az. Onları geleceğe hazırlarken kendi milli ve manevi değerlerimizi onlara aktarmak zorundayız. Bu şekilde yetişmelerini sağlamalıyız. Zor bir coğrafyada yaşadığımız için ülkelerimizin risklerini ve tehditlerini en güzel şekilde anlatmamız gerekiyor. 15 Temmuz 2016'da geçlerin, tankların, topların, silahların önünde göğüslerini siper etti. Anne ve babalarıyla büyük bir demokrasi mücadelesine katıldılar. Milletimiz yeri geldiğinde her türlü fedakârlıktan çekinmeyeceğini gösteriyor. Ben bu duygular içerisinde emeği geç herkese tekrar teşekkür ediyorum.”dedi.

Protokol üyeleri daha sonra “Şehit Mustafa Kemal Açıkgöz Z Kütüphanesi”ne geçerek açılışı gerçekleştirdiler.

Vali Dirim Şehit Mustafa Kemal Açıkgöz’ün anne ve babasıyla kütüphaneyi gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Açılış töreni verilen kokteyl ile sona erdi. 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin