Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Şehitlerimizi Rahmet Ve Minnetle Andık

18 Mart Çanakkale Zaferinin 102. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla bugün tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da anma programları düzenlendi. İlk program sabah saatlerinde Valilik Önünde Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlarken törenler daha sonra Bartın Şehitliği’nde ve Kültür Merkezi’nde devam etti. Şehitlikte ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törenlerde duygu dolu anlar yaşandı.

Okunma: 3388

18.03.2017 16:32

Facebook'ta Paylaş

18 Mart Çanakkale Zaferinin 102. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla bugün Bartın’da bir dizi anma etkinliği gerçekleştirildi.

İlk tören Valilik önünde yapıldı

Gerçekleştirilen ilk anma programı Bartın Valiliği önünde gerçekleştirildi. Törende Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan tören çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla devam etti.

Törende daha sonra Bartın Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Altunok  günün anlam ve önemini belirten konuşmasını gerçekleştirdi.

 

Çanakkale Zaferi’nin genç nesillere iyi anlatılması bir borcumuzdur”

Altunok yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Sayın Valim, Sayın Komutanım, Sayın Belediye Başkanım, Elleri Öpülesi Şehit Ailelerimiz ve Kahraman Gazilerimiz Protokolümüzün değerli üyeleri, Saygı değer Bartınlılar, değerli basın mensupları, hepinizi saygı ile selamlıyorum. Bugün 18 Mart Şehitler günü aynı zamanda da Çanakkale zaferinin 102.nci yıldönümüdür. Çanakkale Zaferi, Birinci Dünya Savaşında kahraman yiğitlerimizin cihanı hayrette bırakan başlı başına gerçek bir iman ve eşsiz bir kahramanlık destanıdır. Çanakkale Zaferi’nin özellikle genç nesillere iyi anlatılması ecdadımıza ve şehitlerimize bir borcumuz olduğu gibi, geleceğimizin de teminatı olduğu unutulmamalıdır.

 

“Ruhları şad olsun”

Mukaddes vatan toprakları için canlarını seve seve vererek bir ulusun kaderini değiştiren, Vatanımızı, İstiklalimizi sarsılmaz imanları essiz cesaretlerine borçlu olduğumuz aziz şehitlerimiz, dünya da eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır. Şehit: Allah yolunda canını feda eden, dinini, vatanını, Bayrağını savunurken ölen, haksız yere öldürülen Müslümandır. Şehitlik Allah katında, Peygamberlikten sonra gelen en yüksek mertebedir. Şehitler, Allah’ın sevgili kullarıdırlar. “ Allah yolunda öldürülülenlere “ ölüler demeyiniz ” bilakis onlar diridirler lâkin siz anlayamazsınız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “ Yurtta Sulh Cihan da Barış ” ilkesinden yola çıkarak tüm dünya insanlarının hiçbir ayrım gözetmeden ve gelecek kaygısı duymadan; huzur, sevgi ve kardeşlik içinde bir arada yaşayacakları, barış dolu dünyanın temelleri atılması dileklerimizle Çanakkale Zaferinin 102.nci yıldönümü dolayısıyla büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü , Çanakkale de ve bugüne dek vermiş olduğumuz aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun. Hepinizi saygıyla selamlıyorum .”dedi.

 

Valilik önündeki törene Bartın Valisi Nusret Dirim, Bartın Belediyesi Başkan Vekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, AK Parti Milletvekili Yılmaz Tunç, CHP Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya, Garnizon Komutanı Deniz Piyade Albay Vedat Selvitop, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Aslan, İl Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu, Baro Başkanı Ferhat Parlatır, Bartın Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Altunok, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Manav, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, MHP Merkez İlçe Başkanı Murat Demir, Saadet Partisi Başkan Yardımcısı Yaşar Sinoplu, İl Müdürleri, Gaziler, Öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.   

 

Şehitlik ziyaret edildi

Gerçekleştirilen konuşma ile Valilik önünde ki tören sona ererken anma programı daha sonra Bartın Şehitliği’nde devam etti.  Bartın Şehitliği’nde ki tören ise saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Akabinde asker tarafından saygı atışı yapıldı. Şehitlik Defterinin imzalanması ve hatim ve duaların okunmasının ardından ziyaretçiler tarafından şehitlerimizin mezarları ziyaret edilerek mezarlarına çiçek bırakıldı.

 

“Gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz”

Bartın Valisi Nusret Dirim Şehitlik Defterine yazdığı mesajda ise şunları söyledi: “Dünyada eşi benzeri görülmemiş çetin bir savaşa sahne olan, toprağın her zerresinin şehit kanı ile sulandığı, bir toplumun millete dönüştüğü 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıldönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Milletimizin birliği ve aziz vatanımızın bölünmez bütünlüğü için canlarını feda etmekten çekinmeyen milletimizin vatan, bayrak istiklal ve hürriyetleri uğruna neler yapabileceğini tüm dünyaya göstermiştir. Türk tarihinin dönüm noktalarından olan ve bağımsızlık savaşımızın temellerinin atıldığı bu büyük kahramanlık destanının 102. Yılında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm gazilerimizi ve vatan topraklarını kanlarıyla sulayan aziz şahitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyoruz. Ruhları şad, makamları cennet olsun.”

 

Duygu dolu anlar yaşandı

Şehitlikteki törenin ardından ise anma programı Bartın Kültür Merkezi’nde devam etti. Bartın Davut Fırıncıoğlu Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan program saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Akabinde günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Bartın Davut Fırıncıoğlu Anadolu Lisesi Müdürü Durak Doğan gerçekleştirdi.

 

“Dünya için bir dönüm noktası”

Müdür Doğan konuşmasında şunları söyledi: “Bugün; Türk’ün ulusal savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin, Şehitler Günü’nü idrak etmenin onurunu ve gururunu yaşamaktayız. 18 Mart tarihi, kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik makamına ulaşan yüce insanları, bir kere daha hatırladığımız, minnettarlığımızı ve şükran duygularımızı sunduğumuz kutlu bir gündür. Çanakkale Zaferi; dünya literatüründe bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin tamamen değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk Milletinin belirleyici ve aktif bir rol oynadığı, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakârlıkların doruk noktasına ulaştığı bir azmin mücadelesi olmuştur. Çanakkale Cephesi'nin Anadolu halkına verdiği azim, umut ve kararlılık, Kurtuluş Savaşı'nın meşalesini de ateşlemiştir. Çanakkale, Türk ulusunun bağımsızlık ve hürriyet söz konusu olduğunda ne denli kararlı ve kahraman olduğunu sonsuza dek anımsatacak bir anıt cephedir. Her siperde ayrı bir destan başlatan askerlerimiz, düşmana karşı verdiği mukaddes mücadeleyi zaferle sonuçlandırdığında, dünya tarihinin zirve sayfalarına da "Çanakkale Geçilemez!" ilkesini, bir daha silinmemek üzere yazdırmıştır. Çanakkale Savaşları, maneviyatın maddiyatı yendiği yer olma özelliği ile dünya tarihi üzerinde de büyük etkiler uyandırmış, asırlardır Avrupalılar tarafından sömürülen ülkelerin bağımsızlık fikrinin kuvvetlenmesine yardımcı olmuştur.

 

“Geçmişini unutanlar, o geçmişi yeniden yaşamak zorunda kalırlar”

Çanakkale Zaferi ile birlikte, Şehitler Günü olarak da andığımız, bu anlamlı zafer gününde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine ve onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz. Düşmeyen sancak 57. Alayı, Cönk bayırındaki şanlı direnişi, insanlığın savaşı yendiği Gelibolu’yu, efsaneleşen Koca Seyit’i, Yahya Çavuşu, Kınalı Ali’yi kim tarih sayfasından silebilir ki. Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki: temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Gençliği ve tüm Türk ulusu tarafından en kutsal emanet olarak müdafaa ve muhafaza edilecektir. Ve şu da bilinmelidir ki; Geçmişini unutanlar, o geçmişi yeniden yaşamak zorunda kalırlar.” Biz ne Çanakkale’yi, ne milli mücadeleyi, ne vatan ve bayrak için canını veren aziz şehitlerimizi, ne de “ Ya istiklal; ya Ölüm” diye haykıran Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü unuttuk, ne de unutturduk. Bu duygularla, bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, başta Ebedi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere; bu mücadeleye iştirak eden büyük Türk ordusunun kahraman mensuplarını, onu her şeyiyle destekleyen aziz Türk Milletini, Demokrasi uğruna hayatlarını feda eden 15 Temmuz şehitlerimizi ve yine vatan uğruna, bayrak uğruna şahadet mertebesine yükselen bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum, Ruhlarınız şad olsun...”dedi.

Öğrencilere ödülleri takdim edildi

Daha sonra ise tören resim, şiir ve kompozisyon dallarında yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin takdim edilmesi ve müzikli drama ile sona erdi.

Tören daha sonra ise Çanakkale Savaşlarını anlatan serginin gezilmesi ve çorba ikramı ile sona erdi. 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin