Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ŞEKÜRE TEYZE BARTIN ŞİVESİ İLE İZLEYENLERİ KAHKAHAYA BOĞUYOR

Bartın’a tiyatroyu sevdiren ve Bartın şivesini tiyatro ile buluşturan Servet Çınçın’ın oğlu İnanç Çınçın babasının oyunlarındaki tiplemeleri yeniden bir araya getirerek izleyenleri kahkahaya boğuyor. Özellikle Şeküre Teyze tiplemesiyle sosyal medyadan büyük beğeni toplayan İnanç Çınçın ile yaptığımız özel röportaj sizlerle…

Okunma: 429

05.03.2021 12:26

Facebook'ta Paylaş

Bartın’da tiyatro ve Bartın şivesi denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan Servet Çınçın’ın oğlu İnanç Çınçın babasından aldığı bayrağı ileri taşımaya devam ediyor. Babası Servet Çınçın’ın Bartın şivesiyle yazılmış toplam on yedi tiyatro oyunundaki karakterleri bir araya getiren İnanç Çınçın hazırladığı küçük skeçlerle sosyal medyada Bartın şivesi fırtınası estiriyor.

Toplam 17 oyunun 7’sinde kendisi de rol alan İnanç Çınçın pandemi nedeniyle tiyatro oyunlarına ara verilince sosyal medya üzerinden Bartın şivesi ve tiyatro hayranlarıyla buluşmaya başladıklarını ifade etti.

Çınçın gazetemiz muhabiri Fatma Bulut’a özel yaptığı açıklamalarda gelecekteki planları hakkında da bilgi vererek Bartınlılara sürprizleri olacaklarını söyledi.

İnanç Çınçın babasının oyunlarında yer alan öne çıkmış bazı karakterlerin aynı mahallede yaşasaydı nasıl olurdu diye hayal etmesinin ardından ortaya çıkan skeçlerin büyük beğeni topladığını vurgulayarak sadece Bartın değil, bölge illerden ve yurtdışında yaşayan gurbetçilerden de güzel geri dönüşler aldıklarını söyledi.

Örneğin 2003’teki “Dudu Teyze”deki Nurtop ile 2008’deki “Sevgili Kiracılarım”daki Şeküre karakterlerini bir araya getirdiğini söyleyen İnanç Çınçın ayrıca babası Servet Çınçın’ın hayal ederek yazdığı Nurtop, Şeküre, Minire, Suhulet, Durdu, Dursun karakterlerinin yanında kendisinin hayal edip oluşturduğu Yaşlı Necibe, Dilenci, Epselek gibi karakterleri harmanlayarak güzel ve komik skeçler ortaya çıkarttıklarını belirtti.

“Bu karakterleri bir mahallede yaşatsaydık nasıl olurdu diye düşündük”

İnanç Çınçın gazetemize yaptığı açıklamada hikayenin başını şöyle anlatıyor, “En son pandemi ortaya çıkmadan önce Evliya Çelebi’nin Çarıkları oyununu oynadık. 6 akşam oynadık ama daha sonra covid nedeniyle oyunu bitirmek zorunda kaldık. Pandeminin bitmesinin ardından yine oyunumuzu sahnelemeye devam edeceğiz. Bu arada ise babamın 17 oyununda parlamış bazı karakterler var, bu karakterleri biz bir mahallede yaşatsak nasıl olur diye düşündük. Sona müsait olan arkadaşlarla görüştük, yazmayı deneyerek çekimlere başladık. Geri dönüşler de çok güzel oldu.”

“Çok olumlu geri dönüşler aldık”

Çınçın  hazırlanan skeçlerin çeşitli sosyal medya platformlarında paylaşıldığını ifade ederek,  “Biz Servet Çınçın Tiyatrosu diye geçiyoruz ancak skeçleri daha önce oyuncu bir arkadaşımızın açtığı Komedi Bartın diye bir sayfadan yine kendi instagram adresimden Youtube’den dileyen vatandaşlarımız izleyebiliyorlar. Çok büyük olumlu geri dönüşler aldık. Daha önce tiyatro yaptığımızda halka sergileyeceğimiz zaman duyuru yaptığımız zaman sadece bizleri tanıyanlar geliyordu, haberleri oluyordu. Ancak şimdi Komedi Bartın ile beraber hiç bizden haberi olmayan insanlara da ulaşma fırsatı oldu bu da çok güzel bir şey.”

Sırada Bartın şivesinin yer aldığı dizi projesi var

İnanç Çınçın aynı ekibi bir dizi de buluşturmak istediğini de belirterek şöyle devam etti, “Hedefimizdeki ilk adım sevilen karakterleri bir araya getirmekti. Bundan sonraki süreçte ise bu sevilen karakterlerin içinde yer aldığı Bartın şivesi ile çekilmiş bir dizi düşünüyorum. Daha sonra ise ilk defa bu karakterleri bir tiyatroda toplamak. Bartın Şivesini çok koyu kullanmıyoruz. Biz biraz daha sadeleştirilmiş Bartın şivesini kullanıyoruz. Ayrıca Zonguldak, Bolu gibi çevre illerden de güzel geri dönüşler alıyoruz. Yine yurtdışından izleyicilerimiz var oralardan da güzel geri dönüşler alıyoruz.”dedi.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin