Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ŞİRKET KURULMASI İÇİN VALİ DİRİM’E YETKİ VERİLDİ

Bartın İl Genel Meclisi, Şubat Ayı toplantılarına devam ediyor. Meclisin üçüncü toplantısında Sermaye Şirketi kurulmasıyla ilgili dosya görüşülerek Bartın Valisi Nusret Dirim’e yetki verilmesine karar verildi.

Okunma: 1875

07.02.2018 12:42

Facebook'ta Paylaş

Bartın İl Genel Meclisi Şubat ayı toplantıları kapsamında önemli bir maddeyi daha karara bağladı. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu, İnsan Kaynakları Komisyonu ile Sanayi, Ticaret ve Turizm Komisyonu’ndan gelen raporlar doğrultusunda sermayesi yüzde yüz Bartın İl Özel İdaresi’ne ait olmak üzere 100 bin TL sermayeli “Bartın Bütün Kent Personel Hizmetleri Anonim Şirketi” adı altında sermaye şirketi kurulması ve kurulacak şirketle ilgili iş ve işlemleri yürütmek üzere Bartın Valisi Nusret Dirim’e yetki verilmesine karar verildi.

Meclis üçüncü toplantısına İnsan Hakları Kurulu’na üye seçilmesi, Amasra Turizm danışma Ofisi Projesi’nin iptal edilerek ödeneğinin 2018 Çalışma ve Yatırım Programında bulunan Amasra Futbol Sahası Hakem ve Spor Soyunma Odalı Beton Tribün yapımı ve çevre düzenlemesi projesine olarak revize edilmesi, Bilim Sanat Merkezi Projesinin iptal edilerek ödeneğinin 2018 Çalışma ve Yatırım Programında bulunan Kilitli Parke Taşı ve Beton üretim Tesisi yapım projesine aktarılması olarak revize edilmesi ile ilgili dosyalar olmak üzere 3 madde daha eklenmesiyle başladı.

Ödenek spor tesisinde değerlendirilecek

Şubat ayı gündeminin 20. maddesine eklenen “Amasra Turizm Danışma Ofisi Projesi’nin iptal edilerek ödeneğinin 2018 Çalışma ve Yatırım Programında bulunan Amasra Futbol Sahası Hakem ve Spor Soyunma Odalı Beton Tribün yapımı ve çevre düzenlemesi projesine olarak revize edilmesi ile ilgili dosya” hakkında Meclis Üyelerine bilgiler veren Meclis Başkanı Kenan Dursun, “Amasra Turizm Danışma Ofisi Projesi, Çalışma ve Yatırım Programımızda yer alıyordu. Bu proje Amasra Belediyesi’nin hem imar çalışmalarını bitiremediği hem de yer göstermediği için uzun yılladır Çalışma ve Yatırım Programımızda devrediyordu. Eksikliklerinin tamamlanamaması nedeniyle de İl Özel İdaremiz bu konuda revize istiyor. Amasra’da 2018 yılı için Futbol Sahası Hakem ve Spor Soyunma Odalı Beton Tribün yapımı projemiz var, ‘Amasra Turizm Danışma Ofisi Projesi’ için ayrılan ödeneğin buraya aktarılmasını istiyor. Yani oradaki 260 bin liralık ödenek bizim işimizi görmediğini 2018 Çalışma ve Yatırım Programı yapılırken zaten söylemiştik. Yine Amasra’da Çalışma ve Yatırım Programı’mızda olan ama yapılamayan işleri toparlayarak bir çözüm üretme noktasındayız. Bunu doğru bir yaklaşım olarak değerlendiriyorum. Çünkü Amasra Turizm Danışma Ofisi Projesini ele alırken bunun önemli olduğunu düşünmüştük. Ama şimdi bunun imar çalışmasını ve yer üretmesini biz yapamayız çünkü bizim sorumluluk alanımızda değil. Onun için ilgili Belediye bu konudaki çalışmalarını tamamlayamadı. Bu nedenle de biz bu projeyi revize edeceğiz ve burası için ayrılan ödeneği futbol sahası hakem ve spor soyunma odalı beton tribün inşaatında değerlendireceğiz.” dedi.

“Bu projeleri borçlanmadan yapacağız”

Gündeme 21. madde olarak eklenen “Bilim Sanat Merkezi Projesinin iptal edilerek ödeneğinin 2018 Çalışma ve Yatırım Programında bulunan Kilitli Parke Taşı ve Beton üretim Tesisi yapım projesine aktarılması olarak revize edilmesi ile ilgili dosya” hakkında da açıklamalarda bulunan Meclis Başkanı Dursun, “Bu gündem maddemizde yer alan konu da Çalışma ve Yatırım Programımızda olan yine bir projenin iptali ve revizesi ilgili. 2011 yılında İl Özel İdare’nin yatırımlarını hızlandırmak amacıyla Maliye Bakanlığı’mızdan belli bir ödenek gelmişti. Bu ödenekten de biz, ilimizde Bilim Sanat Merkezi’nin yapılabilmesi için 495 bin TL’lik bir ödenek ayırmıştık. Bununla ilgili de yer tespiti yapılamadı ve Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuda elzem bir ihtiyaç olmadığı şeklinde görüşü vardı. Sonuç itibariyle buradaki kaynaklar uzun zamandır bekliyor. Buradaki revize işlemini de 2 milyon 780 bin TL’ye ihale edilen beton santralimiz için aktaracağız. Biz 1 milyon lira bir bütçe koyduk, 318 bin lira da ek çalışma olarak koyduk, 495 bin TL de bu ödeneği koyarsak 1 milyon 800 bin liraya ulaşmış oluyoruz. İnşallah daha da bulacağız. İl Özel İdare bereketli bir yerdir. İnşallah bu projeleri bu ödeneklerle borçlanmadan yapacağız. Yatırımlarını borçlanmadan sürdüren bir İl Özel İdare var. Bu işi de borçlanmadan yaptığımızda yine önemli bir başarıya imza atmış olacağız. Yapılamayan projelerdeki ödeneklerimizi teker teker toparladığımızda projelerimizi ve yatırımlarımızı borçlanmadan yapmaya devam edeceğiz.”dedi.

Şirket kurulması için Bartın Valisi Nusret Dirim’e yetki verildi

Gündemin 9. maddesinde ise Sermaye Şirketi kurulmasıyla ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu, İnsan Kaynakları Komisyonu ile Sanayi, Ticaret ve Turizm Komisyonu’ndan gelen raporlar görüşüldü. Dosya ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Meclis Başkanı Kenan Dursun, “Bu gündem maddemiz aslında 12 yıllık İl Özel İdare’mizin 5302 sayılı Kanunun çıkışından sonra Bartın İl Özel İdaresi için aslında tarihi bir gündem. Özel İdaremizin sermaye şirketi hiç olmadı diye biliyorum ve bu nedenle tarihi bir gündem olarak bunu nitelendiriyorum. Geçen ay bu konu Meclis gündemimize geldiğinde doğru bir şey yaptık ve konuyu komisyonlara gönderdik. Bazı illerde bu konuyu Meclis’te gündeme geldiği gün karar bağladılar. Ama bu konuda aceleci olmamak gerekiyor. Bu konu ile ilgili olarak 3 komisyonumuz ortak çalıştı. Plan ve Bütçe Komisyonu ile İnsan Kaynakları Komisyonu ile Sanayi, Ticaret ve Turizm Komisyonu’nun raporları birebir aynı oldu.

Biliyorsunuz ki Özel İdaremizin turizm gelirleri, kira gelirleri var. Biz bunun kapsamını biraz geniş tutmak istedik. Gönlümüzde de hep bu vardı. Biz bu gelirleri kontrol altında tutabileceğimiz sermaye şirketimiz olmasını, ticaret yapar nitelikte işlevi olsun istedik. Bugün itibariyle şirketin sadece 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile çıkarılan şirket kurma projesi taşeronda çalışan işçileri bünyesine alabileceği şekilde kurulması yönünde bir talep var. Genel Sekreterimiz Bakanlık’la görüştü biz de görüşüyoruz, bu aşamadan sonra bu konu yine Meclis gündemine gelecek ve biz bu şirketin kapsamını genişletme şansımız doğacak. Yine bu şirketimizin turizmle, inşaatla ve başka alanlarla iştigal etmesinin önünü yine bu Meclis’te açacağız. Ama bugün için böyle başlayacak. Bakanlığın bize önerdiği şeklinde başlaması yönündeki yetkiyi Sayın Valimize vereceğiz. Sayın Valimiz de bu konuda şirketin kurulmasıyla ilgili evrakları hazırlayacak ve şirket kurulacak.

Şirketin kurulma aşaması bittikten sonra da İdaremiz tüzük değişikliğiyle ilgili Meclis’e gelecek ve bizim olmasını istediğimiz şekilde de kapsamı genişletilmiş olacak. Biz İl Özel İdare’mizin gelirlerini artırmak, sürdürülebilirliğini sağlamak için istiyoruz. Doğrusu da buydu ve İl Özel İdare’miz de buna inanıyor. Böyle bir kapı açıldığında İdare’mizde de aynı noktada bizi Meclis olarak baktığımız noktaya bakıyor.”dedi.

 

Kayış, “Hayırlı olsun”

 

Bartın İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış ise konuyla ilgili açıklamasında, “Bundan sonra şirketin faaliyet alanlarının genişlemesi, şirketin sermayesinin artırılması hususunda tekrar İl Genel Meclisimizin önüne gündem olacak gelebiliriz. Bunun da doğru olacağı kanaatindeyim. Özel İdare’mizin ilgilendiği birçok alan var bu kapsama girebilecek. Şirketler de kar amaçlı kurulan kurumlardır bunun da bir ayağı Özelleştirme Kanunu, bir ayağı Ticaret Kanunu bir ayağı da 5302 sayılı yasayı ilgilendiriyorsa kanunlar çerçevesinde yürümemiz lazım. İnşallah hayırlısıyla bu şirketimiz kurulur. Bu şirketin hem İdaremize hem de bu şirketin kurulmasını amaç edindiğimiz personelimize hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Eğitime dev yatırım

Gündemin 10. maddesinde ise Ömertepesi Ortaokulu Projesi Revizesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu ile Eğitim, Kültür, Sosyal Hizmetler Komisyonu’ndan gelen raporlar görüşüldü. Dursun dosya ile ilgili yaptığı açıklamada ise şunları söyledi, “Ömertepesi Ortaokulu, 2017 yılı Çalışma ve Yatırım Programımızda olan bir projeydi. Bir de Şiremir Tabaklar Ortaokulu vardı, bu okulu bitirdik. Bartın’da donatı olarak parmakla gösterilecek bir okul yapıldı, şuan için eşi benzeri de yok. Ömertepesi Ortaokulu’nu biz Cumhuriyet Lisesi için yapmayı planladığımız bir okuldu. Cumhuriyet Lisesi Ağdacı’da bulunuyordu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin yapmış olduğu Sosyal Bilimler Lisesi’ne ihtiyaç olmadığından dolayı da Cumhuriyet Lisesi’nin buraya taşıdık. Böylelikle Ömertepesi Ortaokulu’nun ihtiyacı ortadan kalkmış oldu. Çünkü biz Fatih Sultan Mehmet Anadolu Öğretmen Lisesi’ni de temel öğretim olarak yapmış olduğumuz Şiremir Tabaklar’daki yeni binaya geçirmiş olacağız. Dolayısıyla artık Bartın’da liseyle ilgili ihtiyacın artık sonlandığıyla ilgili Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de bizim de böyle bir görüşü var. Sonuç itibariyle Milli Eğitimin zorunlu paylarına ayırmış olduğumuz 830 bin TL’lik ödeneği yine Milli Eğitim için kullanılacak. Şuanda Şiremir Tabaklar’da devam eden artık bitimi son noktasına gelen Fatih Sultan Mehmet Anadolu Öğretmen Lisesi’ne bu ödeneğin 700 bin TL’sini aktaracağız. Çünkü buraya kapalı spor salonu da olacak, başka ilave işleri de var.

Geriye kalan 130 bin TL’lik ödeneği de 2018 yılında yatırım ve çalışma programına aldığımız ve 350 bin lira ödenek koyduğumuz temel eğitim okullarının bahçelerinde uygun olan yerlerinde sentetik spor alanları için kullanacağız. Bunun örneklerini birkaç okulda gerçekleştirmiştik, çok da güzel oluyordu. 350 bin liraya ilaveten 130 bin lirayı da ilave ettiğimizde 480 bin lira ile Milli Eğitim yatırımları kapsamında bu sahaları düzenleyeceğiz. Bu sahaların düzenlenmesi en az 100 bin lira’ya mal oluyor. Yani bu parayla 5 okulumuzun daha sahalarını düzenleyeceğiz demektir. Bir projeyi iptal ediyoruz ama revize ettiğimiz projelerle çok daha güzel işler yapıyoruz.

2018 yılında 5 anaokulu ve 1 ana sınıfı olmak üzere 6 tane anaokulu, 2 tane kapalı spor salonu, 5 okulumuzun bahçesinde spor alanı düzenlemesi yapacağız. Bunların yanında büyük ve küçük onarımlar için ayırdığımız ödenekler devam ediyor. Yani Bartın’da eğitim yatırımlarımız dolu dizgin devam ediyor. Bu kapsamda destek veren herkese de çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Dosyalar komisyona gönderildi

Gündemin 11, 12 ve 13. maddelerinde bulunan Ulus İlçesi Ağaköy Köy Yerleşik Alan Civarı ve Sınırlarının Tespiti ile ilgili dosya, Amasra İlçesi Yahyayazıcılar Köyü Köy Yerleşik Alan Civarı ve Sınırlarının Tespiti ile ilgili dosya, Kurucaşile İlçesi Aydoğmuş Köyü Köy Yerleşik Alan Civarı ve Sınırlarının Tespiti ile ilgili dosya İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi. Meclis daha sonra sona erdi. 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin