Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ŞİZOFRENİ KONTROL ALTINDA TUTULABİLİR Mİ?

Bartın Üniversitesinde gerçekleştirilen konferansta şizofreninin kontrol altına alınmasının mümkün olup olmadığı konuşuldu...

Okunma: 2275

30.11.2016 19:06

Facebook'ta Paylaş

 

 

Bartın Üniversitesi, Bartın İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Bartın Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi tarafından “Şizofreni ve Stigma” adlı bir konferans düzenlendi. Bartın Üniversitesi konferans salonunda gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sinem Tarhan, şizofreni konusunda herkesin bilgi sahibi olması gerektiğini vurguladı.

 

Tarhan, gerçekleştirilen konferans ile öğrenciler üzerinde farkındalık yaratma amacında olduklarını da kaydederek “Şizofreni, düşünce, duygu ve davranışlarda önemli bozulmaların ortaya çıkması gibi belirtiler gösteren bir ruh hastalığıdır. Her an çevremizdeki insanlarda rastlayabileceğimiz bir durum. Konu ile ilgili bilgi sahibi olursak, çevremizde hastalığa yakalanan insanlara yardımcı olabiliriz.” dedi.

 

Bartın Devlet Hastanesi Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezinden Uzm. Dr. Didem Ekmen ise, Şizofreni ve Stigma hakkında bilgiler vererek, “Çok yaygın olarak görülen bu hastalıklar, insanların kâbusu olarak görünmektedir. Şizofreni ile ilgili olmazsa olmaz tedavi ilaçtır. İlaç ve rehabilitasyon ile aile ve toplum desteğiyle birlikte bu hastalık kontrol altında tutulabilir.” diye konuştu.

 

Konferansta; Bartın Devlet Hastanesi Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezinden Uzm. Dr. Emel Koyuncu Kütük, Uzm. Dr. Merve Cingi Yirün, Psikolog Pınar Akyıldız Yiğit ve Arif Gökçen de Şizofreni ve Stigma hakkında bilgiler verdi.

 

 

Etiketler: Psikolog Pınar Akyıldız Yiğit, Arif Gökçe, bartın üniversitesi, Yrd Doç Dr Sinem Tarhan, Uzm Dr Merve Cingi Yirün, Uzm Dr Emel Koyuncu Kütük, Uzm Dr Didem Ekmen,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1594681221.12020-07-14 02:00:21