Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
SONBAHAR SAP AŞILAMA KAMPANYASI BAŞLADI

Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, hayvan hastalıkları ile mücadele kapsamında 2019 yılı sonbahar şap aşılama kampanyası başlattı. Şap aşılaması ile beraber 2 aydan büyük buzağılara Lumpy Skin Disease(LSD), 3 aydan büyük dişi buzağılara Brucella aşılaması ve küpesi olmayan buzağılara küpeleme çalışmaları yapılacak.

Okunma: 1267

01.10.2019 12:14

Facebook'ta Paylaş

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı kapsamında, Bartın’da, 02 Eylül 2019 tarihinde başlayan büyükbaş hayvanlara Şap Aşılama kampanyası, 15 Kasım 2019 tarihine kadar devam edecek. Şap aşılaması ile beraber 2 aydan büyük buzağılara Lumpy Skin Disease(LSD), 3 aydan büyük dişi buzağılara Brucella aşılaması ve küpesi olmayan buzağılara küpeleme çalışmaları yapılacak.             

Şap Hastalığı Aşılı Arilik Genelgesi (Genelge 2017/3) kapsamında her yıl düzenli olarak planlanan ve uygulanan büyükbaş hayvanlarda "Şap Hastalığına Karşı Aşılama Kampanyası" kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hedefi; bölgeyi 2020 yılında "Aşılı Ari Bölge" ve 2023 yılında "Aşısız Ari Bölge" statüsüne ulaştırmak.

Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada aşılama kampanyasıyla ilgili şu bilgilere yer verildi; “Şap hastalığının bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan, büyük ekonomik kayıplara neden olan, çok bulaşıcı viral bir hastalık olup, ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık et ve süt veriminde önemli kayıplarına neden olmaktadır. Özellikle genç hayvanların hastalığa karşı son derece hassas ve hastalık ölümle sonuçlanmakta, hastalıktan korunma yolunun ise hayvanların 6 ay aralıklarla yılda iki kez (ilkbahar, sonbahar) aşılanması gerekmektedir.   

Ayrıca büyükbaş hayvanların il dışına sevklerinde ve buzağı desteklemelerinde şap aşısının yapılmış olması zorunludur. İlkbahar Şap Aşılama kampanyasında ilimizde 54.500 büyükbaş hayvana aşılama yapılmış olup, kampanya süresince ilimiz genelindeki büyükbaş hayvanların tamamının aşılanması planlamaktadır. Özellikle Yetiştiricilerimizin kampanya döneminde hayvanlarına aşı yaptırmaları ve aşı yapmak üzere gelen ekiplere gereken kolaylığı sağlamaları önem taşımaktadır.”

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1582083131.532020-02-19 06:32:11