Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
SPORDA ŞİDDET YASASI TBMM'DE KABUL EDİLDİ

Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine ilişkin Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Kabul edilen Yasa ise şiddete karşı ağır cezalar getiriliyor.

Okunma: 960

09.07.2019 14:49

Facebook'ta Paylaş

Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine ilişkin Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

 

Kabul edilen Yasa ile Twitter ve diğer mecralarca birbirine küfür ve hakaret edenler, direkt 3 yıla kadar hapis cezası alacak. Maçlarda meşale yakana, 6 aydan 2 yıla kadar hapis. Karaborsa satış yapana, 6 aydan 1 yıla kadar hapis. Stadlara girişte biyometrik kimlik uygulaması yapılacak. Deplasman otobüsleri, antrenman sahaları ceza kapsamına girecek. Süper Lig ve 1.lig dışında tüm branşlar E-bilet uygulanacak. Maske ve yüzü kapalı şekilde olayların içinde yer almanın suçları yarı yarıya artacak. Spor alanlarında taraftarların belirli bir kişiye "Tehdit ve hakaret olarak algılanacak tarzda aleni olarak söz ve davranışlarda bulunmaları" halinde, faillere en az 50 gün adli para cezası verilecek. Bu hükmün uygulanabilmesi için mağdurun şikâyeti de aranmayacak.

Kesici, ezici, bereleyici veya delici aletler ile patlayıcı, parlayıcı, yanıcı veya yakıcı maddeleri müsabaka ve antrenman alanları ile takım veya taraftarların toplu olarak seyahat ettikleri araçlara sokan veya temin eden kişi, 2-5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin