Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
“SÜPER MEYVE” OLARAK ADLANDIRILAN ARONYA İLK MEYVELERİNİ VERDİ

Birçok hastalığa iyi geldiği bilinen ve insan sağlığına oldukça katkısı olan bu nedenle de "süper meyve" olarak adlandırılan ve Bartın’da da ekimi yapılan Aronya bitkisi ilk meyvelerini verdi.

Okunma: 1647

05.07.2019 15:09

Facebook'ta Paylaş

Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi kapsamında 2018 yılında Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde Amasra İlçesi Çakrazşeyhler köyünde 1,5 dekar alanda 180 fidan dikilerek oluşturulan Bartın'ın ilk ve tek "Aronya Demonstrasyon Bahçesi" meyve vermeye başladı.

Aronya bahçesini ziyaret eden Bartın Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulsetter Bayram, Şube Müdürleri, Amasra İlçe Tarım ve Orman Müdürü ve teknik personel bahçe sahiplerinden bilgi aldı.

 

Murat Öner'e ait bahçede incelemeler yapılarak bahçe sahibiyle bilgi alış-verişinde bulunuldu.

Üretici, meyve daha dalındayken sipariş almaya başladığını, aronya meyvesine olan talep böyle devam ederse ileriki zamanlarda bahçeyi büyütmek istediğini belirtti.

İl Müdürü Bayram ise demonstrasyon (deneme) bahçesini gezdikten sonra, İl Müdürlüğünce her türlü teknik destek sağlamaya devam edileceğini, demonstrasyon sonucunda başarı sağlanırsa üretimin yaygınlaştırılması için gerekli yayım çalışmaların hızlandırılarak uygun arazilere desteğin devam edeceğini belirtti.

Üzümsü bir meyveye sahip olan Aronya bitkisi, sağlık potansiyeli (antioksidan özelliği) nedeniyle yetiştiriciliği önem kazandı. Aronya geniş bir iklim kuşağı ve toprak şartlarına adapte olabilmesi, zengin içeriği ile insan sağlığına ve beslenmesine katkısı nedeni ile 'süper meyve' olarak adlandırılmaktadır. Meyveler Ağustos sonu Eylül ayı ortalarında hasada gelmekte. Yaklaşık 1,5-2,5m boylanabilmekte.

Aronya taze ve kuru meyve tüketiminin dışında gıda sanayinde pasta, reçel, meyve suyu, dondurma yapımında farklı şekillerde kullanılabildiği gibi ilaç sanayinde de kullanılıyor.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin