Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TEPE İMALATÇI FİRMALARA ÇAĞRIDA BULUNDU

Bartın Kahveciler ve Şerbetçiler Odası Başkanı Ayhan Tepe pandemiden etkilenen imalatçı işletmeler için Hızlı Destek Programı’nda ikinci başvuru döneminin başladığını duyurdu. Tepe, yaptığı açıklamada programda kapsamın genişletildiğini ifade ederken koşullarda ise değişiklik yapıldığını söyledi. Tepe son olarak başvuruların 9 Temmuz’da sona ereceğini hatırlattı.

Okunma: 660

28.06.2021 14:18

Facebook'ta Paylaş

Bartın Kahveciler ve Şerbetçiler Odası Başkanı Ayhan Tepe pandemiden etkilenen imalatçı işletmeler için Hızlı Destek Programı’nda ikinci başvuru döneminin başladığını açıkladı.

Tepe açıklamasında başvuruların 9 Temmuz’da sona ereceğini belirterek açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

Pandemiden etkilenen imalatçı işletmeler için Hızlı Destek Programı’nda ikinci başvuru dönemi başladı. Programda kapsam genişletilirken koşullarda ise değişiklik yapıldı. Başvurular 9 Temmuz’da sona erecek.

KOSGEB, pandemiden etkilenen imalat ve imalat sektörünü tamamlayıcı sektörlerdeki mikro ve küçük ölçekli işletmelere yönelik olarak başlattığı Hızlı Destek Programı'nda ikinci başvuru dönemine geçti.

Bu yeni aşamada programdan imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerinde faaliyet gösteren daha fazla işletmenin yararlanması amacıyla kapsam genişletildi.

Başvuru koşullarında değişiklik yapılan yeni etap, 21 Haziran’da başlayacak ve 9 Temmuz’a kadar devam edecek.

Gelir kaybı hesabı

Programın yeni döneminde gelir kaybı kriterinde 2019 yılı toplamı ile 2020 toplamı yani 12 aylık dönemi dikkate alınacak. Gelir kaybı, KDV beyannamesi üzerinden değil defter türüne bakılmaksızın hesaplanacak. Yenilikçi genç mikro ve küçük işletmeler bu kriterden muaf olacak. 2020 ve 2019 net satış hasılatları karşılaştırıldığında gelir artışı olmayan işletmeler programdan faydalanabilecek.

İşe Devam Kredisi

Kamu banları tarafından başlatılan İşe Devam Kredisi’ni Kredi Garanti Fonu aracılığıyla 250 bin TL’ye kadar kullanan işletmelere de kolaylık sağlanacak. Bu durumdaki işletmeler, destekten istifade edebilecek.

Girişimcilik Kredisi

Daha önce KOSGEB’den girişimcilik kredisi alanlar, ana veya yan faaliyet kodları hedef sektörler arasında bulunanlar da destek kapsamında olacak. Yani mali kayıtlardaki sektör kodlarının herhangi biri programın hedef kitlesine uyan ve bu sektörlerin en az birinde faaliyet gösteren işletmelerin başvurusu kabul edilecek.

Yeniden yapılandırma

Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması kapsamında vergi veya SGK borcu olan işletmeler, başvuru sırasında borçlarını erteleyeceklerine veya taksitlendireceklerine ilişkin beyanda bulunurlarsa programa başvuru yapabilecek. KOSGEB, destek ödemesi öncesinde borcunu kapatan, erteleyen veya taksitlendiren işletmelere bakarak destek ödemesi yapabilecek.

İki bileşen

Programın bu etabı yine iki bileşenden oluşacak. İmalat ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki mikro ve küçük işletmeler birinci, 2017 ve sonrasında kurulan imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki yenilikçi genç mikro ve küçük işletmeler de ikinci bileşen kapsamında değerlendirilecek.

3 – 21 Mayıs 2021 tarihleri arasındaki ilk başvuru döneminde başvurusu reddedilen işletmeler, yeni koşulları karşılıyorlarsa başvuru yapabilecek.

Programın bu fazında da uygulanacak genel özellikler ise şöyle:

75 Bin TL’lik ciro: İşletmelerin Covid-19’dan önce faal olması ve 2019 yılında en az 75 bin lira gelir seviyesine ulaşmış olması gerekecek. Yenilikçi genç mikro ve küçük işletmelerde bu asgari gelir kriterine bakılmayacak.

Faizsiz geri ödemeli: Mikro ölçekli işletmelere 3 ay boyunca 30 bin liraya kadar küçük işletmelere de yine 3 ay boyunca 75 bin liraya kadar destek sağlanacak. İşletmeler, bu destek programından faizsiz, geri ödemeli ve teminatsız olarak yararlanacak.

İlave 25 bin lira: 2017 ve sonrasında kurulan ve yenilikçi faaliyetlerde bulunan işletmelere 25 bin liraya kadar ilave destek verilecek.

Geri ödeme süreci: Desteğin geri ödeme süreci, 2024’te başlayacak ve 2025’in sonuna kadar devam edecek. Geri ödeme, 4’er aylık 6 eşit taksitte yapılacak.

Başvurular E-Devlet’ten: Başvuru ve uygunluk kriterlerini karşılayan mikro ve küçük işletmeler, e-Devlet üzerinden online başvuru yapabilecek.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin