Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TETKİK AMAÇLI GÖRÜNTÜLEMEDE ONAYLI RANDEVU DÖNEMİ BAŞLADI

Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen onaylı randevu dönemi hastane tetkiklerinde de uygulanmaya başladı. Buna göre Bartın Devlet Hastanesi’nde sadece muayene için değil, tetkik ve ameliyatlar için de hastanın onay vermesi gerekecek. Uygulama kapsamında hekim uygun görürse muayene olan hastaya tetkik ya da görüntüleme randevusu verecek. Hastanın randevudan 2 gün önce saat 20:00'ye kadar randevusuna onay vermesi veya gelemeyeceğini bildirmesi gerekecek. Onay, "www.mhrs.gov.tr" internet sitesi, mobil uygulama, onay linki içeren SMS ve "ALO 182 Çağrı Merkezi" olmak üzere tüm kanallar üzerinden verilebilecek.

Okunma: 996

27.06.2024 11:50

Facebook'ta Paylaş

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen onaylı randevu döneminin hastane tetkiklerinde de uygulanmaya başladığını duyurdu. Buna göre Bartın Devlet Hastanesi başta olmak üzere ülkedeki tümhastanelerde başlayan onaylı randevu sistemi, artık tetkiklerde de geçerli olacak.

 

Uygulama göre hekim uygun görürse muayene olan hastaya tetkik ya da görüntüleme randevusu verecek. Hastanın randevudan 2 gün önce saat 20:00'ye kadar randevusuna onay vermesi veya gelemeyeceğini bildirmesi gerekecek. Onay, "www.mhrs.gov.tr" internet sitesi, mobil uygulama, onay linki içeren SMS ve "ALO 182 Çağrı Merkezi" olmak üzere tüm kanallar üzerinden verilebilecek.

Uygulama MR, tomografi, gastroskopi, kolonoskopi, ve ameliyatları da kapsayacak. Son onay saatine kadar randevusunu onaylamayan hastaların ise randevusu iptal edilecek. Randevusunu onayladığı halde gitmeyen hastalar ise aynı işlem için ancak 15 gün sonraya yeni randevu alabilecek. 65 yaş üstü hastalar ve kanser hastaları isemuayenede olduğu gibi onay işleminden muaf tutulacak.

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ayrıca 7 soruda tetkik amaçlı görüntüleme işlemlerinde onaylı randevu dönemi hakkında merak edilenlerin cevapları verildi. Açıklamada şöyle denildi:

24 Haziran tarihi itibariyle uygulanmaya başlandı

“Tetkik Amaçlı Görüntüleme İşlemlerinde Onaylı Randevu Sistemi” nedir ve ne zaman uygulamaya girecek?

Tetkik amaçlı görüntüleme işlemleri için hastane imkanlarının daha verimli kullanılmasını sağlayan, randevusuna gelememe durumu söz konusu olan hastaların erken bir zamanda randevularının iptal edilmesiyle boş kalan kapasitenin diğer hastalar için kullanılmasını sağlayacak olan kuralları içeren yeni bir düzenlemedir. Bu kurallar 24 Haziran Pazartesi günü itibariyle alınacak randevular için geçerli olacak. Ciddi bir kaynak israfına neden olan, hastaların farklı hastanelerde aynı şikayetle ilgili görüntüleme işlemi yaptırmak zorunda kalması bu düzenleme kapsamında çözüme kavuşturuluyor. Hastanın bir hastanede yaptırdığı tetkik amaçlı görüntüleme işlemi diğer hastanelerde görüntülenebilecek, böylece mükerrer tetkiklerin ve israfın önüne geçilecek.

Randevu tarihinden iki gün önce onay verilecek

Hastaneler tarafından sistem üzerinde randevuları oluşturulan kişilerin, randevu saatine uyacağına ilişkin onay vermesi gerekiyor mu?

Randevu tarihinden iki gün önce saat 20.00’ye kadar kişilerin randevusuna onay vermesi veya gelemeyeceğini bildirmesi gerekecek. Onay, www.mhrs.gov.tr internet sitesi, mobil uygulama, onay linki içeren SMS ve “Alo 182 Çağrı Merkezi” olmak üzere tüm kanallar üzerinden verilebilecek.

Onay verilen randevu iptal edilebilecek

Onay verilen randevu iptal edilebilecek mi?

Randevu tarihinden iki gün önce saat 20.00’ye kadar , www.mhrs.gov.tr internet sitesi, mobil uygulama, onay linki içeren SMS ve “Alo 182 Çağrı Merkezi” aracılığıyla iptal işlemleri gerçekleştirilebilecek.

Onaylanmayan randevular iptal edilecek

Hastaneler tarafından sistem üzerinde randevuları oluşturulan ancak randevusunu onaylamayan kişilere ilişkin süreç nasıl yürütülecek?

Son onay saatine kadar randevusunu onaylamayan kişilerin randevusu otomatik olarak iptal edilmiş sayılacak.

Randevusuna gitmeyen hasta 15 gün sonraya randevu alabilecek

Onaylanan randevuya gidilmezse herhangi bir kısıtlama uygulanacak mı?

Randevusunu onayladığı halde gitmeyen kişiler, aynı işlem için ancak 15 gün sonra yeni bir randevu alabilecek.

Randevusunu onaylamayan hastalar yeniden randevu alabilecek

Randevusunu onaylamayan ya da iptal etmeyen kişiler, başvuruda bulunduğu hastaneden hizmet alabilecek mi?

Üzerinde herhangi bir işlem yapılmayan randevular, iki gün önce saat 20.00’ye kadar otomatik olarak iptal edilmiş sayılacak. Bu kişiler için hastane tarafından tekrar randevu verilebilecek.

65 yaş üstü ve kanser hastaları muaf tutulacak

Tetkik Amaçlı Görüntüleme İşlemlerinde Onaylı Randevu Sistemin”nden muaf olan gruplar var mı?

Muayene randevularında olduğu gibi tetkik amaçlı görüntüleme işlemi randevularında da 65 yaş üstü hastalar ve kanser hastaları onay işleminden muaf tutulacak. Bu gruptaki hastalar için hastanelerden her zaman randevu verilebilecek.

 

Haber: Gülay Ak

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin