Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
THY ZONGULDAK’A İLK TARİFELİ SEFERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Zonguldak Havalimanı’nın iç hat seferlerine açılmasının ardından Türk Hava Yolları (THY) Zonguldak’a ilk tarifeli seferini hafta sonu gerçekleştirdi. İlk seferde aralarında AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un da olduğu 81 yolcu ile gerçekleştiren uçağı bölge illerin protokol üyeleri karşıladı. AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise ilk seferle ilgili yaptığı açıklamada, “THY İstanbul-Zonguldak Seferlerinin ilk uçuşunu gerçekleştirdik, hayırlı uğurlu olsun. Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz. Şimdi sıra bölge illerimizin halkında. Zonguldak, Bartın, Karabük illerimiz başta olmak üzere bölge illeri olarak, Siyasetçilerimiz, Kamu kurumlarımız, Üniversitelerimiz, STK’larımız, iş ve ticaret dünyamız hep birlikte sahip çıkacağız ve seferlerin kalıcı olmasını sağlayacağız.”dedi.

Okunma: 2351

13.05.2019 15:53

Facebook'ta Paylaş

Zonguldak Havalimanı’nın iç hat seferlerine açılmasının ardından Türk Hava Yolları (THY) Zonguldak’a ilk tarifeli seferini gerçekleştirdi.

İstanbul Havalimanından saat 07.45’de kalkarak ilk seferi yapan uçak Zonguldak Havalimanında protokol üyeleri tarafından karşılandı. İlk seferde aralarında AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un da olduğu 81 yolcu yer aldı.

THY’ye ait A319 tipi TK2732 sefer sayılı 'Edirnekapı' isimli uçak, 81 yolcusuyla birlikte hafta sonu Pazar günü sabah 07:45’de İstanbul Havalimanı'ndan kalkarak Zonguldak Havaalanı’na ilk seferini gerçekleştirdi. Uçaktan inen yolcuları, Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş ve çok sayıda protokol üyesi katıldı.

İlk sefere THY Genel Müdürü Bilal Ekşi de katıldı.

Uçak Zonguldak Havaalanında su takı ile karşılanırken önünde yolcular tek tek karşılanarak çiçek takdim edildi.

Uçak önünde kesilen kurdelenin ardından havaalanı içerisinde basın toplantısı gerçekleştirildi.

THY Genel Müdürü Ekşi, “Hemşerilerimiz bu uçaklara yoğun ilgi gösterecektir”

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi basın toplantısında yaptığı açıklamada, Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından Zonguldak Havaalanı’na uçakların iniş ve kalkış güvenliği için 4milyonluk yatırım yapıldığını söyledi. Test uçuşlarının ardından ilk seferin yapıldığını ifade eden Ekşi, “Bundan sonra bu uçaklar Zonguldaklılara emanet. Buradaki vatandaşlarımıza emanet. Biz umuyoruz ve bekliyoruz ki bölgedeki hemşerilerimiz bu uçaklara yoğun ilgi gösterecektir. Burayı daha fazla desteklemeyi arzu ediyoruz. Dünyada uygulamalarda olduğu gibi bu seferler mahalli idareler destek vermeli. Belediyeler halkın havaalanına ulaşımı konusunda gerekli desteği vereceği umuyoruz. Biz bu hattın bereketli olacağına inanıyoruz.”dedi.

Tunç, “Seferlerin kalıcı olmasını sağlayacağız”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise ilk seferle ilgili yaptığı açıklamada, “THY İstanbul-Zonguldak Seferlerinin ilk uçuşunu gerçekleştirdik, hayırlı uğurlu olsun. Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz. Şimdi sıra bölge illerimizin halkında. Zonguldak, Bartın, Karabük illerimiz başta olmak üzere bölge illeri olarak, Siyasetçilerimiz, Kamu kurumlarımız, Üniversitelerimiz, STK’larımız, iş ve ticaret dünyamız hep birlikte sahip çıkacağız ve seferlerin kalıcı olmasını sağlayacağız.”dedi.

Aynı uçak, saat 11:00’da aldığı 101 yolcuyla tekrar İstanbul’a hareket etti.

Zonguldak Havaalanı’nın tarihi

Zonguldak ili Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova beldesine 1947 yılında askeri havaalanı olarak yapılan Zonguldak Havaalanı, bir süre sonra kapandı. 1999'da gördüğü tadilatın ardından tekrar açılan havaalanı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından 31 Ocak 2002 tarihinde ‘Trafik akışı olmadığı ve yolcu potansiyeli bulunmadığı' gerekçesiyle hiçbir uçak inmeden tekrar kapatıldı. Havaalanı, 2006 yılında Valiliğin girişimleriyle kurulan Zonguldak Özel Sivil Havacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye (ZONHAV) 25 yıllığına kiralandı. Almanya'da çok sayıda Zonguldaklı gurbetçi yaşadığı için 21 Temmuz 2009 tarihinde Duseldorf- Zonguldak dış hat uçak seferleri, belirli aylarda gerçekleştirilmeye başlandı. Alman havayolu şirketi geçen Şubat ayında iflas edince yurt dışına yapılan tek seferde sona erdi. Ayrıca, 2012'de ilk kez konulan İstanbul ve Trabzon iç hat seferleri de 4 ay sonra yeterli yolcu kapasitesi sağlanamadığı için sonlandırıldı. Yapılan girişimler sonucunda, Türk Hava Yolları uçağın pist başına kadar hassas yaklaşmasını sağlayan ILS cihazının havaalanına kurulumu halinde iç hat seferlerine başlayabileceğini açıkladı. ILS cihazı kurulmasının ardından THY test uçuşları yaptı. Çalışmaların tamamlanmasının ardından THY ve Atlas Global, İstanbul-Zonguldak iç hat seferlerini başlattı.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin