Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN “YERLİ ÜRETİM” LOGOSU UYARISI

Bartın Ticaret İl Müdürlüğü Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen fiyat etiketlerinde “Yerli Üretim” logosu kullanımına ilişkin usul ve esaslar ile ilgili açıklama yaptı.

Okunma: 4654

25.09.2018 12:42

Facebook'ta Paylaş

Bartın Ticaret İl Müdürlüğü Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen fiyat etiketlerinde “Yerli Üretim” logosu kullanımına ilişkin usul ve esaslar ile ilgili açıklama yaparak yerli üretim logosunun kullanımına ilişkin dikkat edilmesi gereken hususları sıraladı.

 

Bartın Ticaret İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şöyle denildi;

 

Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair  Yönetmelik 18/9/2018 tarihli ve 30539 ve sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Buna göre Yönetmeliğin “Etiket bulundurma zorunluluğu” başlıklı 5 inci maddesine, d- Malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih, e- Üretim yeri Türkiye olan mallar için, Bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret
hususları eklenmiştir.

Bu doğrultuda tüketicilere yönelik mal satışlarında, ürünün ülkemizde üretildiğini göstermek üzere tüketicilerin dikkatini ilk bakışta çekecek nitelikte “YERLİ ÜRETİM” logosu hazırlanmıştır.
Üretimi Türkiye’de yapılan ürünlerin etiket, tarife ve fiyat listelerinde kullanılması zorunlu “YERLİ ÜRETİM” logosunun Bakanlıkça belirlenmiş şekline ve kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlara aşağıda yer verilmiştir.

1-“YERLİ ÜRETİM” logosunun Türkiye’de üretilen tüm ürünlerin etiketlerinde, tarife ve fiyat listelerinde kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde bulunması zorunludur.

2- Logo, tüketicilerin rahatça görebileceği şekilde ve orijinal renklerinde yerleştirilmelidir.

3- Logonun küçültülmesi veya büyütülmesi gereken durumlarda “YERLİ ÜRETİM” Logosu Kurumsal Kimlik Kılavuzunda yer alan oranlara uyulmalıdır.

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin