Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TTK TİS’TE 60 GÜNLÜK GREV SÜRECİ BAŞLADI

01 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasını kapsayacak ve Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) ile Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası (Kamu-İş) arasında sürdürülen Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan işçileri ilgilendiren 28. Dönem Toplu İş Sözleşmelerinde, arabulucu sürecinin sona ermesinin ardından 60 günlük grev süreci başladı.

Okunma: 1305

05.07.2019 15:07

Facebook'ta Paylaş

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) ile Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası (Kamu-İş) arasında sürdürülen Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan işçileri ilgilendiren 28. Dönem Toplu İş Sözleşmelerinde, arabulucu sürecinin sona ermesinin ardından 60 günlük grev süreci başladı.

Arabulucu Tutanağının tebliğ edildiği, TTK Toplu İş Sözleşmesi’nde 27 Haziran 2019 tarihinden itibaren 60 günlük yasal grev süreci başladı.

 Bu süreç içinde alınan grev kararı en az 6 işgünü önceden işverene bildirimde bulunularak uygulamaya konulabiliyor.

TTK  toplu iş sözleşmelerinde ücretlerle ilgili maddeler ile ücretlere bağlı maddeler dışındaki maddelerde anlaşma sağlanmıştı.

Ücretlerle ilgili olarak TÜRK-İŞ Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu  taleplerini 19 Haziran 2019 tarihinde Hükümet’i temsilen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na iletmişti.

TÜRK-İŞ, tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, en düşük ücretin 3.500 TL olması, ilk altı ay yüzde 15, iki, üç ve dördüncü altı aylar için enflasyon+3 puan refah payı talep etmişti.

Toplu İş Sözleşmelerinde, Hükümet ile TÜRK-İŞ Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu arasında hazırlanacak çerçeve protokolünün ardından Kamu-İş ile görüşmeler sürdürülecek.

TTK 28’inci Dönem TİS 84 asıl maddeden oluşuyor.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin