Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TUFAN ÖZPINAR GÜVEN TAZELEDİ

Eğitim İş Sendikası Bartın Şubesi 1’inci Olağan Genel Kurulu hafta sonu Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Genel Kurulda mevcut başkan Tufan Özpınar tek liste ile seçime giderek güven tazeledi.

Okunma: 227

14.05.2024 10:51

Facebook'ta Paylaş

Hafta sonu Cumartesi günü Eğitim İş Sendikası Bartın Şubesi genel kurula gitti. Bartın Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda gerçekleşen Eğitim İş Sendikası Bartın Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda mevcut başkan Tufan Özpınar tek liste ile seçime giderek bir kez daha güven tazeledi.

 

Genel Kurula CHP Bartın İl Başkanı İsmail Cem Akyol, Bartın Belediyesi CHP  Meclisi Üyesi ve Başkan Vekili Selim Karakaş, Atatürkçü Düşünce Derneği Bartın Şube Başkanı Erdem Ekmekçi,davetliler ve sendika üyeleri katıldı.

“Mutluyuz, gururluyuz”

Açılış konuşmasını yapan Eğitim İş Bartın Şube Başkanı Tufan Özpınarsendika üyelerine teşekkür ederek çalışmalar hakkında bilgi verdi. Özpınar şöyle konuştu, “Bugün burada sendikamız Eğitim İş Bartın Şubesini temsil edecek, yönetim, denetleme ve disiplin kurulların, seçeceğiz. Kaybedenin olmayacağı bu güzel günde Yönetim organlarına aday olan arkadaşlarımızı sorumluluklarından dolayı tebrik ediyorum. Bugün bizler için özel bir gün. İlk Genel Kurulumuz olması nedeniyle heyecanlıyız ve mutluyuz, gururluyuz. Bartın Eğitim İş Temsilciliğinin Şubeleşmeye evirildiği bu süreçte emeği geçen başta geçmiş yönetimler olmak üzere herkese sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum.

Eğitim-iş, Cumhuriyet devrimlerini ve Cumhuriyetin kurucu değerlerini kendisine rehber kabul eder ve bu değerleri eşitlik, adalet ve özgürlük gibi evrensel değerler çerçevesinde çağdaş bir noktaya taşımayı hedefler. Atatürk ilke ve devrimleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin laiklik ilkesi üzerinde yükseldiğinin bilinciyle, laiklik ilkesinin korunmasına büyük önem verir. Kişilerin inanç ve vicdan özgürlüklerini savunurken, dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanmalarını ya da baskı altına alınmalarını da kabul edilemez bulur.

“Kişilerin değil ilkelerin peşinde olacağız”

Tam bağımsızlıktan yana anti-emperyalist bir örgüttür. Irkçılığa, gericiliğe ve bölücülüğe karşıdır. İrk, etnik köken, dil, kültür, din, cinsiyet ve diğer nedenlerle hiçbir ayrım yapmaksızın tüm insanların eşitliğine inanır. Emeğin en yüce değer olduğunu kabul eder. Sınıf ve kitle sendikacılığını savunur. Kamu çalışanlarının aktif siyaset yapma hakkını kazanmaları için çaba gösterir; ancak hiçbir siyasal parti ve kuruluşla organik ilişkiye girmez. Organlarının oluşumunda ve iç işleyişinde demokratik kurallara, örgüt ahlakına titizlikle uyar;

Sendikal mücadele önderimiz Fakir Baykurt’un ‘Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz, öğretmen ders verir!” sözleri bizlilerin en büyük rehberi olacaktır.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerine kararlılıkla sahip çıkarak bilimsel, laik, karma ve parasız eğitim mücadelemizi büyütmeye devam edeceğiz. Kişilerin değil ilkelerin peşinde olacağız. Atacağımız her adım eğitim emekçilerinin çıkarı için olacak”dedi.

“Üye sayımızı artırmaya çalışacağız”

Seçimlerin tamamlanmasının ardından bir kez daha kürsüye gelerek teşekkür konuşması gerçekleştiren Başkan Tufan Özpınar yaptığı konuşmada şunları söyledi, “Bizler; Atatürk ilke ve devrimler ışığında laik, demokratik, kamusal ve bilimsel eğitim anlayışıyla tüm eğitim emekçilerinin emek ve sınıf mücadelesinin yegâne kalesi olma kararlılığımızdan asla ödün vermeyeceğiz. Söylemiyle etkili, eylemiyle cesur, temsiliyetiyle güçlü bir Eğitim-iş için; öncelikle şube sekreterliklerini kurumsal bir hale getirmek gerekmektedir.

Şube sekreterliği, mali sekreterliği, örgütlenme sekreterliği, basın yayın sekreterliği, eğitim sekreterliği, özlük-hukuk ve tis sekreterliği, son olarak Şube Yönetim Kurulunu organize edebilecek, sekreterlikler arasında eşgüdümü sağlayabilecek niteliğe sahip, içeride ve dışarıda temsiliyet gücü yüksek, bütün üyelere eşit mesafede duracak, şubemizi tüzük ve yasalara bağlı olarak ortak akılla yönetecek cesur ve etkili başkanlık, oluşturarak örgütümüze yakışır bir biçimde yönetmeye kararlıyız.

Örgütümüzün harcamalarını amacına uygun, kontrollü, disiplinli ve hesap sorulabilen bir nitelikte planlayıp Şeffaf yönetim anlayışıyla her ay mali tablomuzu ilan ederek tüm üyelerimize bilgilendirme yapacağız. Her sekreterliğin yapacağı işlerle ilgili gönüllü üyelerimizin katılımıyla komisyonlar oluşturarak ortak akılla işlerimizi yürütmeye çalışacağız. Hukuk Sekreterliğimizin ve komisyonumuzun yapacağı planlama doğrultusunda sendika avukatımız ve Genel Merkez Hukuk Birimimizin katılımıyla üyelerimizle eğilim çalışmaları yapacağız. Zayıf olduğumuz Üniversitemizde örgütlenme çalışmalarına hızlandıracağız ve üye sayımızı artırmaya çalışacağız.

İşyeri temsilcilerimizden başlamak üzere sendika içi eğitim çalışmalarına önem vereceğiz. Bunun hem örgütlenmemize hem de aidiyet duygusunun gelişmesine ve ortak dilimizin yerleşmesine büyük katkıları olacağını biliyoruz. Sendika binamızda üyelerimizin, ailelerinin çocuklarının aktif bir biçimde kullanabilecekleri eğitim kültür ve sanat ortamı oluşturmaya çalışacağız. Bu konuda yetkin üyelerimizden oluşan komisyonlar kuracağız.

Düzenli aralıklarla gezi, piknik, yemek, kahvaltı, spor etkinlikleri düzenleyerek geleneksel hale getireceğiz Mesleğimiz ve inandığımız ilkelere ait önemli günlerde anma ve kutlama etkinliklerinizi komisyonlar kurarak gerçekleştireceğiz.”

Akyol, “Öğretmenlerimizin tüm hakları verilmeli”

Genel Kurula katılan CHP Bartın İl Başkanı İsmail Cem Akyol, Bartın Belediye Meclisi Üyesi ve Başkan Vekili Selim Karakaş, Atatürkçü Düşünce Derneği Bartın Şube Başkanı Erdem Ekmekçi de söz alarak duygularını dile getirdiler. Akyol konuşmasında şunları söyledi, "Öncelikle kongremizin hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. En değerli varlıklarımızı emanet ettiğimiz sizler bizim her zaman göz bebeğimiz oldunuz. Öyle de olması gerekiyor tüm halk tarafından. Çünkü biz yavrularımız sizlere emanet ediyoruz, bunun için de öğretmenlerimizin tüm haklarının verilmesi, daha iyi şartlarda yaşaması için onları daha çok değer verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Dün İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde eğitimcilik yapan İbrahim Oktugan’ın öldürülmesinin ardından eğitim sendikaları bugün ülke genelinde iş bıraktı. Keşke öldürülmeseydi de ün ki gibi görüntüler oluşmasaydı. Maalesef artık ülkemizde bunları yaşıyoruz. Yaşattırıyorlar. İnşallah bundan sonraki dönemlerde bu tür olaylarla karşı karşıya kalmayız, üzülmeyiz. Ben tekrardan kongremizin hayırlı olmasını temenni ediyorum."

Karakaş, “Mücadele etmeden hiçbir kazanım olmuyor”

Bartın Belediyesi CHP  Meclis Üyesi ve Başkan Vekili Selim Karakaş ise, “Kongrenizin hayırlı olmasını diliyorum. Yoğun çalışmaları nedeniyle daha önceden planlanmış programı nedeniyle aramızda olamayan belediye başkanımız Sayın Rıza Yalçınkaya'nın sizlere de selamlarını ve saygılarını iletmek istiyorum. Kendisi şu an belediyede İzmir Büyükşehir'den gelen hesap uzmanlarıyla bir toplantıda, sizlere sevgilerini, saygılarını iletmemi istedi. Onu da iletiyorum.Dün hep birlikte tanık olduk İstanbul'da vahşice katledilen İbrahim öğretmeni bir kere daha anmak istiyorum bu hususta, eğitim camiasına ve ailesine başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Tabii  uzun zamandan beri Eğitim İş camiasıyla, emekten yana birçok programda bir araya geldik. Birlikte çalışmalarımız oldu. Bundan sonra da bunun devam etmesi en büyük dileğimiz. Gerçekten mücadele etmeden hiçbir kazanım olmuyor. Emek, özgürlük ve demokrasi mücadelesini bu ülkeyi tam bağımsız ve demokratik bir ülke haline getirene kadar bir devam edeceğiz.”

Ekmekçi, “Cumhuriyet ve kuruluş değerlerine sürekli bir çomak sokuluyor”

ADD Bartın Şube Başkanı Erdem Ekmekçi ise konuşmasında, “Ben de bir eğitimci olarak  bir buçuk iki sene önce Atatürk Düşünce Derneği yeni yönetimine seçildiğimizde birlikte hareket ettik Eğitim İş Ailesi'yle. Fikret hocamla birlikte yönetim oluştururken…Eğitim İş sendikası olarak bir genel merkez bazında da iki oluşumla sürekli işbirliği içindeyiz. İkincisi eğitim iş bir. Çağdaş Yaşam. Çünkü Atatürk ideolojisine, kuruluş felsefesine ve yeniden Atatürk cumhuriyeti ilkesini benimseyen maalesef ender kuruluşlardan, sendikalardan bir tanesisiniz. Ve ben de bir eğitimci olarak tekrar söylüyorum. Maalesef bir öğretmenimizin katledildi. Daha önce bir ÇEDES projesi ile birlikte karşıtlığımızı bildirmiştik Eğitim İş ile.. Şimdi de Maarif modeli maalesef laik cumhuriyete ve kuruluş değerlerine sürekli bir darbe, çomak sokuluyor. Bu süreçte de her zaman birlikte hareket etmek benim için çok çok büyük bir onurdur sizinle, her zaman yanınızdayız. Ve  şunu da söyleyeyim. En yakın zamanda da değerli meslektaşlarım, sizlere de ADD'ye üye olarak da bekliyorum. Saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Kongremizde başarılar, hayırlı uğurlu olsun.”ifadelerine yer verdi.

 

Haber: Haluk Türkoğlu

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin