Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TUNÇ, “BARTIN’A 7 MİLYAR TUTARINDA KAMU YATIRIMI YAPTIK”

AK Parti Bartın Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı gerçekleştirildi. Yapılan toplantıda konuşan AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı teşkilata seslenerek birlik ve beraberlik mesajları verirken AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise iç ve dış siyaseti değerlendirerek Bartın’da gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek olan yatırımlar hakkında bilgi verdi.

Okunma: 1272

28.09.2019 15:08

Facebook'ta Paylaş

AK Parti Bartın teşkilatı, Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısını geçtiğimiz hafta sonu Bartın Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Toplantıya AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, İl Başkanı Turhan Kalaycı, Belediye Başkanları, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi Üyeleri, teşkilat üyeleri ve partililer katıldı.

Birlik ve beraberliğimizin pekişmesi gereken günlerden geçiyoruz”

Toplantının açılış konuşmasını yapan AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı konuşmasında teşkilata seslenerek şunları söyledi, “İki yılda iki seçim atlattık. Benim bu günler atanmamın ikinci yılını doldurduğum günler. Genel seçimde kıl payı iki milletvekillliğini kaçırdık. Yerel seçimde de belediye başkanlığını kıl payı kaçırdık. Bu seçimlerde emeği geçen tüm teşkilat mensuplarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Bugünlerde birlik ve beraberliğimizin pekişmesi gereken günlerden geçiyoruz. İnşallah teşkilat olarak hepimiz hep birlikte birbirimize sarılmamız gerekir. Herkes kardeşlik rüzgarının estiği bir düzen olmasını arzular. Ama gayreti başkalarından bekler. Teşkilatçı gayreti başkalarından beklemez. Sevgisi ile heyecanı ile inancı ile bizzat kendisi gayret eder. Üstadın dediği gibi, “Kim var denildiğinde sağına soluna bakmadan ben varım.” Diyerek her göreve talip olan adsız kahramanlardır. Bilinmelidir ki en uzun yolculuklar ufak adımla başlar. İyi teşkilatçı hedefin veya istediği şeyin ne olduğunu belirleyen sonra ilk adımla harekete geçen adımları kontrol eden ilkelerinden ödün vermeden davranışlarında esneklik geliştirebilen kişidir. Hedefine ulaşamadıysa yönetimini hedefe göre değiştiren strateji ve taktik geliştirebilen kişidir. Yanlışlarından cesaret değil ders alan ve ön yargılı olmadığı gibi ön yargının da zaaafiyet olduğunu bilen kişidir. Her birimiz böyle olmalıyız.”dedi.

Tunç, “Türkiye’nin yanına 3 Türkiye daha ilave ettik”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise konuşmasında Bartın’da gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek olan yatırımlar hakkında bilgi vererek şunları söyledi,  “Uzun bir aradan sonra İl Danışma Meclis Toplantısında sizlerle yeniden bir aradayız. Seçimleri yaptık seçimlerden sonra araya İstanbul seçimleri girmişti. Ardından yaz dönemi başladı. Herkes işinde gücündeydi. O yüzden bugüne kadar gecikmiş oldu. Bunda sonraki süreçte inşallah her ay sizlerle bir araya gelip hem genel siyaseti hem de Bartın’da gerçekleştirilen hizmetlerle ilgili burada istişare etmeye devam edeceğiz.

AK Parti 14 Ağustos’ta 18 yaşını kutladı. AK Parti kurulalı 18 yıl oldu 17 yıldır da iktidarda. 2001 de milletin siyasetçiye küstüğü ekonomik krizlerle milletimizin fakirleştiği yatırımların durduğu ülkemizin İMF kapılarında el pençe divan durduğu emekli maaşlarının memur maaşlarının ödenemez hale geldiği asgari ücretin 100 doların altında olduğu bankaların battığı bir dönemde AK Parti kuruldu. Milletimizi bu kriz ortamında her türlü sıkıntının artık insanları bunalttığı o günlerde kurtuluş olarak çare olarak Recep Tayyip Erdoğan’ı gördü. Milletimiz 14 aylık bir partiyi tek başına iktidara getirdi. Diğer bütün koalisyon partilerini sandığa gömerek barajın altında kaldılar. AK Parti iktidara geldiği günden itibaren her alanda ülkemize yatırım üstüne yatırım yapmaya başladı. Özellikle ekonomi. Bugün ekonomi ile ilgili eleştiri yapanlar bundan AK Parti’den önceki Türkiye bugünkü Türkiye’den 4 kat daha küçük bir Türkiye’ydi. Biz ekonomi anlamında bir Türkiye’nin yanına 3 Türkiye daha ilave ettik. Halkımızın refahını artırmaya çalıştık. Geçmişte iki anahtar vaat edenlerin vaatleri sadece seçim vaadi olarak kalmıştı. Biz şimdi iki anahtarı da vatandaşımıza verdik. TOKİ’ler yaptık arabalarını aldılar. Maddi sıkıntıda olanlara yardımcı olduk sosyal devletin gereğini yaptık. Bugün İMF’ye borç verebilecek bir ülke konumuna geldik. Bugün bakıyoruz muhalefet İMF ile görüşmeleri başlatmış. İMF’li günleri özlemişler. İMF kapılarında durulan günlere acaba bu ülkeyi tekrar döndürebilir miyiz diyorlar. Buna millet müsade eder mi? Gizli kapalı otel odalarında lobilerinde görüşüyorlar. Bunu da kabul etmek zorunda kaldılar. Ama öncesinde ne diyorlardı AK Parti İMF ile gizli gizli görüşüyor işte kimin gizli gizli görüştüğü ortaya çıktı. Görüşende kim 2001’in Hazine Müsteşarı şu an CHP’nin Sözcüsü.

“Bunun sorumlusu AK Parti değil”

Ekonomideki bu gelişmeler, yatırımlar hayal dahi edilemeyecek yatırımlar. Şu sağlıkta geldiğimiz noktayı bir AK Parti’den önceki dönemle bugünle kıyasladığımızda aradaki farkın dağlar kadar olduğunu görebiliyoruz. Hastaların hastane kapılarında çektiği çileyi unutabilir miyiz. İstanbul’da deprem oldu önceki kamu binaları okul binaları hastaneleri olsaydı hepsi yıkılırdı. Niye yıkılmadılar niye çatlak yok çünkü hepsi yenilendi. Ben İstanbul’da avukatlık yaptım adliyeler apartman dairelerindeydi. Deprem yönetmeliği 99’da değiştikte sonra yenilerde bir sıkıntı yok eski yapılarda sıkıntı var. Eski yapıların sorumlusu AK Parti değil. 80 ile 94 arası İstanbul’da kaçak yapılaşma onların döneminde oldu.  Nurettin Sözen döneminde bütün hazine arazileri gecekondularla doldu. Sonra bu gecekondulara tapular verildi üzerine ruhsatsız yapılar yapıldı. Bunun sorumlusu AK Parti değil. Bizim dönemimizde iş düzene girdi binalar yenilendi. Yoksa İstanbul 5.8 den çok daha fazla etkilenecekti. İstanbul’da bir toplantı yapılıyor Cumhurbaşkanı Yardımcımızın başkanlığında bütün devlet kadroları orada ama İstanbul Büüykşehir Belediye Başkanı davet edildiği halde gelmiyor. Sonra davet edilmedi diye bir yalan atıyor ortaya bütün sosyal medya davet edilmedi yazıyor. Yeterki bir yalan at ortaya zaten sosyal medyada yayılır gider. Halbuki davet edildiği halde gelmiyor.

“Türkiye’de hepsi ücretsizdir”

AK Parti’nin sağlığa kazandırdığı hizmeti inkar etmek mümkün mü? Dünyada hava ambulansı için hastalarından ücret almayan tek ülke Türkiye’dir. Almanya’da sigortası olmayana helikopter bile vermezler. Ama Türkiye’de hiç farketmez hepsi ücretsizdir.

“Oradaki sağlık çalışanlarına haksızlık edersiniz”

Bizim devlet hastanemizde her branştan doktor var. Sosyal medyada bir takım eleştiriler var. Bu da yanlış varsa bir eksiklik tamam düzenleriz. Ama bütün hastaneyi karalayarak sanki güvenilmez bir sağlık kuruluşuymuş  endişesi oluşturursanız oradaki sağlık çalışanlarına haksızlık edersiniz.

Bundan sonrada sağlık yatırımlarına devam edeceğiz. AK Parti’den önce 17 emar makinesi vardı. 1 yıl sonrasına gün veriliyordu. Şimdi gece çektirirse aynı gün gel çektirebilirsin deniliyor.  Emar makinesi yeni mi icat edildi. Neden sadece Türkiye’nin 17 yerinde vardı. Niye alamıyordu Türkiye? AK Parti sayesinde bunlar geldi daha da gelişmeye devam edecek.

“Konulan her sandıkta AK Parti açık ara birinci parti çıktı”

AK Parti ulaşımda Türkiye’yi hızlı trenlerle tanıştırdı. Duble yollar otobanlar köprüler denizin altından giden trenler en ücre köylerimize kadar beton yollar sıcak asfaltlar içme suyu projeleri bütün bu gelişmeler AK Parti sayesinde oldu. Yaklaşık 500’e yakın OSB Türkiye’de devreye alındı. Teşviklerde fabrika sayıları arttı. Bartın’daki OSB yetmez oldu şimdi ikinciyi açıyoruz kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. İstihdam noktasında da 9 bin sigortalı vardır bugün ise 40 bin sigortalı var. TYP ile iş bulamayan vatandaşlarımıza destekler devam ediyor. Üniversitesi olmayan il kalmadı. Eğitim anlamında kitapların ücretsiz verilmesinden tutunda okulların daha kaliteli fiziki mekanlara kavuşması anlamında çok önemli mesafler kat edildi. Bütün bu gelişmeleri sağlarken milletimizin refahını daha da ileriye taşırken AK Parti rahat bırakılmadı. 17 yılda iktidarda olduğumuz süre içerisinde önümüzü kesmek için her türlü karanlık planları uygulamaya çalıştılar. Gezi olayları, 17-25 Aralık, 15 Temmuz darbesi ile karşı karşıya kaldık. Bir taraftan milletimize hizmet ettik bir taraftan da şer güçlerle milletimizle beraber mücadele ettik. Milletimiz desteğini hiç bir zaman esirgemedi. Konulan her sandıkta AK Parti açık ara birinci parti çıktı. Geçtiğimiz 18 yılda 15 seçim gördü Türkiye. Her seçimde AK Parti’yi karaladılar ama milletimiz o söylemlerin hepsini elinin tersiyle iterek sandıktan AK Parti’yi birinci parti olarak çıkardı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı da halkın seçtiği ilk Cumhurbaşkanı yaptı. Hatta bir kere değil iki kere seçti.

“Bunları yapmasaydık orada bir terör devleti kurulmuş olacaktı”

Tabi bu süreçte sadece içerideki engellemelerle değil dış problemlerle de çok uğraştık. Suriye meselesi oldu biliyorsunuz. Bu bizim hem ekonomimizi etkiledi hem de dış politikada oraya enerji harcamamıza neden oldu. Muhalefet “Suriyelileri neden aldınız?” diyor. Oradaki iç karışıklıktan, savaştan kaçan insanlar kucaklarında çocuklarıyla sınırımıza dayandılar. Biz eğer sınırımızı kapatsaydık orada, Türkiye’nin güneyinde ABD ve İsrail’in istediği bir uydu devlet kurulacaktı. Bir terör devleti PKK-PYD devleti kurulmuş olacaktı. O kurulan terör devleti Türkiye’nin başına bela olacaktı. Biz ne yaptık “kurdurmayız!” dedik. Orada savaştan kaçanlara kucağımızı açtık. Afrin harekatı, El-bab harekatı ve Fırat kalkanı harekatlarıyla o bölgede hakimiyet sağladık. Bunları yapmasaydık orada bir terör devleti kurulmuş olacaktı ve Türkiye’nin başına  çok büyük bir bela açılmış olacaktı. AK Parti bunu engelledi.  Şimdi güvenli bölge oluşturulsun ve uluslar arası devletlerde bu güvenli bölgede yaşayacak Suriyelilerin nakdi ihtiyaçlarını karşılasın. Biz bu teklifi sunuyoruz ama buna da karşı çıkıyorlar. Muhalefet hem Suriyelileri gönderin diyor hem de orada güvenli bölgeye gerek yok diyor. Yani bu muhalefetin ne dediği belli değil. Onlar “Afrin’e girmeyin, Fırat kalkanı harekatını yapmayın” demişlerdi. Eğer onların dediğini yapmış olsaydık bugün o bölgede PKK bir devlet kurmuş olmayacak mıydı? Olacaktı. 40 yıldır başımıza musallat edilmiş terör belasının birde devleti olacaktı. Bizim çocuklarımız, torunlarımız da bu sıkıntıyı çekmiş olacaklardı.  AK Parti izlediği doğru ve ilkeli dış politikayla tüm dünyaya örnek oldu. CHP’nin demiş olduklarını yapmış olsaydık çok daha farklı bir konuma düşmüş olacaktık.

“Belediyeyi 74 oyla kaybettik”

Önümüzde 4 yıllık bir icraat süreci var. İnşallah dolu dolu geçireceğiz ve daha güçlü bir şekilde genel seçimlere hazırlanacağız. Önceki seçimler geldi geçti. Onlardan elbette derslerimizi çıkaracağız. Eksiklerimizi tamamlayacağız. Bartın’da keşke belediyeyi almış olsaydık. 74 oyla kaybettik. 148 oy yarısı 74 yani 74 oy oradan bize geçse biz belediyeyi almış olacaktık ve şimdi çok daha farklı bir noktada olacaktık. Ama nasip değilmiş bunda da bir hayır vardır demek lazım. Ve  yine biz Bartın’ımıza her alanda hizmet etmeye devam edeceğiz. Bir yıl önceki milletvekili seçiminde de az bir farkla 2-0’ı kaçırmıştık. Her gün birer saat fazla çalışmış olsaymışız belki de 2-0’ı almış olacaktık. Teşkilat olarak eksiklerimizi tamamlayacağız ve yolumuza devam edeceğiz. Bartın’da teşkilat olarak kuruluştan bu yana önemli bir ivme kazandık. Bartın’ın başarısı ortada. Bunda hepimizin emeği var.

“Bartın altın çağını yaşadı

Eğitim döneminde Bartın AK Parti döneminde altın çağını yaşadı. Bizim depremde yıkılacak okulumuz filan yok artık. Köhnemiş binaları temizledik. Bir Ticaret Lisesi binamız kaldı onu da yeniliyoruz. 41 yeni okul kazandırdık Bartın’a. Bu yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizi hizmete açtık. Adeta bir üniversite kampüsü gibi ve 24 milyon TL’ye mal oldu. Abdipaşa Ortaokulu’nu ve Kozcağız Anaokulu’nu bu sene tamamladık. Üniversitemiz de fakülte binaları devam ediyor. Yurtlar devam ediyor. Geçen yıl 2 bin 500 kişilik kız yurdunu bitirmiştik ve bu yıl 2 bin 800 kişilik yeni bir yurt inşaatına daha başladık. Bin kişilikte kampüs içinde devam ediyor. Seneye Bartın’a gelen öğrencilerimiz KYK yurtları ile barınma ihtiyacını tamamen karşılamış olacak. 10 bine yakın öğrenci devlet yurdundan yararlanmış olacak.

“Araziyi fore kazıklarla güçlendirmemiz gerekti”

Sağlık alanında da Bartın’a çok güzel hizmetleri hep birlikte kazandırmanın onurunu yaşıyoruz. 400 yataklı Devlet Hastanesi’nin Bartın’a kazandırılması için biliyorsunuz çok mücadele ettik. Hastanemizin temelini attık fakat arazide bazı problemler çıktı. Arazi yumuşak çıktı. O araziyi fore kazıklarla güçlendirmemiz gerekti. Bir heyelan yaşandı orada. Şimdi fore kazık vb. çalışmaların hepsi bitti. Projede bir tadilat yapılıyor. 198 milyonluk bir yatırım. Yapılacak tadilat hem biraz maliyeti hem de biraz süreyi artıracak ama iş sağlam olacak. Şu anda müteahhit firma proje tadilatının ardından tekrar inşaatına başlıyor ve hızlı bir şekilde Bartın’a 400 yataklı modern bir hastaneyi kazandıracağız. Bartın’ın çevre illerine de hizmet eden, hasta kabul eden bir sağlık kuruluşuna kavuşacağız.  2 tane ilçe hastanesi Amasra ve Ulus bunları daha önceden tamamlamıştık şimdi Kurucaşile için çalışmamız var. Kurucaşile’ye İlçe Hastanesi kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Proje safhasındayız, arazimiz şu an hazır. Projemiz bittikten sonra inşallah yapım ihalesini gerçekleştireceğiz. Kozcağız’da da Toplum Sağlığı Merkezi vardı. Şimdi orada da yeni bina tadilatı bitti ve Kozcağız’ımız ilçe hastanesi ayarında bir sağlık kuruluşuna kavuşmuş oldu. Kumluca’ya, Hasankadı’ya, Arıt’a, Kayadibi’ne, Kızılelmeya’ya, Tekkeönü’ne ve Kurtköy’e Aile Sağlığı Merkezleri kazandırdık. Ellibaş, Zafer yeni bitti, TOKİ bitti. Şimdi Kemer’e başlıyoruz. Aladağ’da da Sağlıklı Hayat Merkezi ihalesi yapıldı ona başlıyoruz. Arıt’a ve Kumluca’ya 112 acil istasyonu kazandırdık. Hasankadı’da da bir talep var 112 acil istasyonuyla ilgili oraya da bir istasyon kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor.

“Bartın’a 7 milyar tutarında kamu yatırımı yaptık”

Bartın’a 7 milyar tutarında kamu yatırımı yaptık. Yaklaşık 2,5 milyarı ulaşım. Duble yollar, tüneller, Bartın-Kurucaşile yolu… Kurucaşile yol çalışmalarında şu anda biraz duraksama var ama yeniden başlayacak. Bartın Kurucaşile arasında 5 tünel, 2 viyadük, 10 köprü. İki tünelimiz bitti içindeki alt yapı işleri devam ediyor. Bartın Arıt yolunda çalışmalar devam ediyor. Burada da 4 tane müteahhit değişti. Şu anda 2 tane müteahhit var. Biri Çöme Boğazı’nda ve biri de diğer kısımlarda. Çöme Boğazı birkaç aya asfalta hazır hale gelecek. Sadece Çöme Boğazı’nın maliyeti 100 milyon TL. Diğer kısmı da 100 milyon TL. Çok maliyetli yatırımlar bunlar. Çevre yoluyla ilgili proje çalışmalarımız da devam ediyor.

Kozcağız duble yoluyla ilgili de müteahhitten kaynaklanan bazı sıkıntılar vardı. Onu da aştık. Bu çalışmalarla Bartın ulaşım anlamında rahatlamış olacak. Kozcağız-Kumluca yolunun baraj geçişi devam ediyor. Bu çalışma da tamamlandıktan sonra Kumluca’ya da ulaşım çok daha kaliteli hale gelecek. Kozcağız-Hasankadı-Yenice Karayolu ile ilgili de proje çalışmaları devam ediyor. Bu da Bartın için önemli bir projedir. Hem Karabük’ün Filyos Vadisi’ne daha kolay ulaşımını sağlamak hem de Karabük’ün Bartın Limanı’na, Amasra’ya sahil kesimine turizm anlamında Safranbolu-Bartın arasındaki ulaşımı kolaylaştıracak bir projedir. Ahmetusta Geçidi’nde de iyileştirme çalışmaları olacak.

OSB’yi genişletiyoruz”

Sanayi alanında da önemli gelişmeler kat ettik. OBS’yi genişletiriyoruz. Genişlettiğimiz alanda da yeni fabrikalar kurulacak ve mevcut OSB’den daha büyük bir organize sanayiyi Bartın’a kazandıracağız. Bartın’ın en önemli problemi il merkezinin sel tehlikesiydi. Bartın’ı sel korkusundan kurtaran da AK Parti iktidarı oldu. TOKİ Köprüsü’nü de Bartın’a kazandırarak Bartın’ın en büyük köprüsünü yaptık. Doğalgaz çalışmaları bitti sayılır ama ilçelerin ve beldelerin de doğalgaz için talebi var. Kozcağız bu konuda biraz daha şanslı görünüyor. Kozcağız ilk etapta doğalgaza kavuşmuş olacak. İlçelerimizin de doğalgaz konforundan faydalanması için elimizden geleni yapacağız.”dedi.

İl Danışma Meclisi Toplantısı daha sonra gündem konularının görüşülmesi ile devam etti.

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1582722631.072020-02-26 16:10:31