Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TUNÇ, “GAZETECİYE SALDIRI KABUL EDİLEMEZ”

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç, gazeteci yazar Yavuz Selim Demirağ'ın 10 Mayıs günü evinin önünde 6 saldırgan tarafından darp edildiği olayla ilgili Meclis araştırması açılmasına dair İYİ Parti’nin verdiği Grup Önerisi hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda konuştu. Tunç yaptığı konuşmada “Gazeteci Yazar Yavuz Selim Demirağ'a yapılan saldırıyı tasvip etmemiz mümkün değil, saldırıyı gerçekleştirenleri kınıyoruz.”dedi.

Okunma: 423

17.05.2019 12:08

Facebook'ta Paylaş

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç gazeteci yazar Yavuz Selim Demirağ'ın evinin önünde 6 saldırgan tarafından darp edildiği olayla ilgili Meclis araştırması açılmasına dair İYİ Parti’nin verdiği Grup Önerisi hakkında konuştu.

 Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda konuşan Tunç konuşmasında, “Gazeteci Yazar Yavuz Selim Demirağ'a yapılan saldırıyı tasvip etmemiz mümkün değil, saldırıyı gerçekleştirenleri kınıyoruz.”dedi.

“Gerekli yasal işlemler yapılacaktır”

AK Parti Grubu adına konuşan Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç “Öncelikle gazeteci Yazar Yavuz Selim Demirağ'a yapılan saldırıyı tasvip etmemiz mümkün değil, saldırıyı gerçekleştirenleri kınıyoruz ve gazeteci Yazar Demirağ'a geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Olayla ilgili olarak saldırıyı gerçekleştiren 6 şahıs hakkında kasten yaralama suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştır. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada şüphelilerin kimlikleri tespit edilip ifadeleri alınmıştır ve gazeteci yazar Yavuz Selim Demirağ'ın tedavisi GATA Hastanesinde devam etmiş, doktor raporunda hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtilmiş ancak kati rapor henüz verilmemiştir. Düzenlenecek kati rapor sonucuna göre şüpheliler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca gerekli yasal işlemler yapılacaktır.”dedi.

“Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir”

Milletvekili Tunç, “Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir. Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti, Anayasa'mızın 26'ncı maddesinde teminat altına alınmıştır. Yine, basın hürriyeti, Anayasa'mızın 28'inci maddesinde teminat altına alınmıştır. Herkes düşünce ve kanaatini sözle, yazıyla, resimle veya başka bir yolla tek başına ya da toplu olarak yayma hürriyetine, hakkına sahiptir. Devlet de bu hakkı koruyacak tedbirleri almak zorundadır. Basın özgürlüğünün sınırları da yine Anayasa'mızda belirtilmiş ve altına imza attığımız uluslararası belgelerde kayıt altına alınmıştır.”dedi.

“Basın özgürlüğü alanında atılan adımlarla önemli ilerlemeler sağlandı”

Son on yedi yılda basın özgürlüğü alanında atılan adımlarla önemli ilerlemelerin sağlandığını belirten Milletvekili Tunç, “ Geçmişte; AK Parti'li yıllardan önce ülkemiz, gazetecilere yönelik saldırıların yoğun yaşandığı, faili meçhul olaylarda en meşhur gazetecileri yitirdiğimiz yılları yaşamıştır. Artık o karanlık günlere dönmek istemiyoruz, o günleri hatırlamak bile istemiyoruz.”dedi.

“Kutuplaştırıcı sözlerden kaçınmamız gerekir”

Milletvekili Tunç, “Günümüzde gerçekleşen her biri farklı bir nedene dayanan olayları muhalif görüşleri susturmak isteyen iktidardan kaynaklandığını söylemek son derece yanlıştır. Bu, kutuplaştırıcı bir sözdür. Bu tür ifadelerden iktidarıyla muhalefetiyle tüm milletvekillerinin kaçınması gerekir ve gazeteci yazar Yavuz Selim Demirağ'a yapılan saldırının sorumlularının mutlaka hak ettikleri cezaya çaptırılması da hepimizin dilediğidir. Bu bir yargı konusudur, soruşturma konusudur. Dolayısıyla Meclis araştırmasından ziyade, yargının yapacağı soruşturmayı beklemek gerekir.”dedi.

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1568884050.512019-09-19 12:07:30