Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TÜRK SAĞLIK SEN, “EK DEĞİL TEK ÖDEME İSTİYORUZ”

Türk Sağlık Sen Bartın Şubesi Başkanı Besim Coşkun, Bartın Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması gerçekleştirerek sağlık çalışanlarına verilecek olan ek ödemeler ve sağlık çalışanlarına yönelik yapılan şiddet olaylarını değerlendirdi. Coşkun yaptığı açıklamada taleplerini sıralayarak, “Bizler ek değil tek ödeme istiyoruz. Sözleşmeli çalışan arkadaşlarımıza kadro istiyoruz. Yardımcı hizmetler sınıfında görevli arkadaşlarımızın genel idari hizmetleri sınıfına geçirilmesini istiyoruz. Sözü verilen ama bir türlü gelmeyen 3600 ek gösterge istiyoruz. Vekil ebe hemşirelere kadro istiyoruz ve caydırıcı özelliği olan bir sağlıkta şiddeti önleme yasası istiyoruz.”dedi.

Okunma: 383

29.09.2020 12:42

Facebook'ta Paylaş

Bartın Devlet Hastanesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına Türk Sağlık Sen Bartın Şubesi Başkanı Besim Coşkun ve çok sayıda sağlık çalışanı katıldı. Basın açıklamasında konuşan Türk Sağlık Sen Bartın Şubesi Başkanı Besim Coşkun koronavirüs ile mücadelede gelinen son noktayı değerlendirerek ek ödeme değil tek ödeme istediklerini ifade etti. Coşkun açıklamasında ayrıca sağlık çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen şiddet olaylarını da kınayarak gerekli olan önlem ve yaptırımların artırılmasını istedi.

Türk Sağlık Sen Bartın Şubesi Başkanı Besim Coşkun yaptığı açıklamada şu satırbaşlarına değindi:

“Yalnız başımıza mücadele ediyoruz”

“Bildiğiniz gibi ülke ve dünya olarak Covit-19 ile savaş halindeyiz bu savaşta da en önde biz Türk Sağlık Çalışanları mücadele etmekteyiz. Mücadeleyi veren biziz ama yalnız başımıza mücadele ediyoruz. Bize verilen destek sadece kuru bir alkış. Bizde çalışanlar olarak burada Sağlık Bakanlığını alkışlıyoruz. Ve böylece Bakanlık ile aramızda alacak verecek bir şey kalmadı ve biz yine zor şartlar ve Kamuda en düşük maşı alanlar olarak görevimizin başındayız ama mutsuzuz.

Ek ödeme değil tek ödeme istiyoruz”

Biz Sağlıkçılar olarak yıllarca  Ek ödeme değil Tek ödeme istiyoruz dememize rağmen bakanlık bir türlü sesimizi duymuyor. Sayın bakan Ağustos ayında Sağlıkçıların hakkını ödeyeceğiz dediğinde çalışanlar olarak sevinmiştik bakanlık bizi anladı diye anlamış ama yanlış anlamış.

Buradan Sayın Bakana sesleniyoruz. Twitter ile ilgilendiğiniz kadar çalışanlarınızın sorunları ile de ilgilenin. Eylül 15 de sözleşmeli olarak  çalışan Hemşire arkadaşlarımız 2880 TL maaş aldılar. Aldıkları maaş Asgari ücetten biraz fazla şu zor şartlarda çalışan çalışma arkadaşlarımıza verilen bu ücret revamıdır diye buradan soruyoruz.

“Sağlık çalışanları için adalet sadece lafta kalmasın icraata dökülsün”

Değerli basın mensupları  ve bizi dinleyen vatandaşlarımız günlerdir Televizyonlarda görsel ve yazılı medyada ve sosyal Medyada sanki biz sağlık çalışanları çift maaş alıyormuşuz gibi haberler paylaşımlar yapılıyor Bunların Hepsi yalan ve şişirmedir. Geçen Hafta Sağlık Bakanlığı İl Sağlık Müdürlüklerine ve Hastanelere evlere şenlik bir yazı gönderdi. Söz vermelerinin üzerinden 40 gün geçtikten sonra yazıyı yayınladılar 40 gün çalışılıp da böyle adaletsiz bir yazı yayınlanması  çalışanları büyük bir hayal kırıklığına uğratmıştır. Bizler Sayın Bakan’dan mensubu olduğu siyasi partinin adında ki gibi davranmasını bekliyoruz Sağlık Çalışanları için adalet sadece lafta kalmasın icraata dökülsün.

Yayınlanan yazıda nerden nasıl, kimden ne kar kesinti yapalım, çalışanları ayrıştıralım, birbirlerine düşürelim diye bayağı kafa yormuşlar bunda da gerçekten başarılı olmuşlar.

Mesela İl İlçe Hıfzısıhha kuruluna katılan tabip demişler aynı kurulun ve alınan kararların her aşamasında yer alan  Çevre Sağlığı Teknisyenlerini  hiç saymamışlar. Covit servisinde veya polikliniğinde çalışılan saat kadar ödeme yapılır demişler. Buradan yetkililere sesleniyoruz lütufta bulunmuşsunuz aradaki dinlenme  ve yemek saatlerimizi düşmemişsiniz.

Aylardır Hakkı ödenmez dediğiniz çalışanlarınızın hakkını yine ödemediniz sayın bakan Yine çalışanlarınızın büyük bir çoğunluğunu hayal kırıklığına uğrattınız. Buradan yetkililere tekrar sesleniyoruz. Özlük Haklarımız kötüye gider, Mali haklarımızı vermezsiniz, Sağlıkta şiddeti önleyemezsiniz, Bakanlığınız bünyesinde neredeyse on ayrı çeşit çalışan istihdamı var. (kadrolu -3+1 sözleşmeli-süresiz sözleşmeli -4924 lü-4/C li Vekil (vekil dediysek meclis de ki 600 vekil gibi anlaşılmasın) kurumumuzda çalışan işçi statüsündeki arkadaşlarımız arasında da hem maddi hem de özlük hakları ve alınan ücretler arsında da büyük farklar var.

“Şiddette gelinen son nokta korkutucu boyutlara ulaştı”

Sağlıkta şiddette gelinen son nokta gerçekten korkutucu boyutlara ulaştı. Son bir ay içerisinde ilk önce Aile Sağlığı Merkezinde aşı bulunmadığı için çalışanlara  şiddet uygulanması yine geçen hafta Keçiören  Devlet Hastanesi Acil  Servisinde yaşanan zorbalık sağlıkta şiddetin ne kadar korkunç boyutlara ulaştığının göstergesi biz çalışanlar olarak yetkililere buradan sesleniyoruz. Sağlık çalışanına şiddet uygulayanları  tutuklu yargılayın ve beş yıl da SGK’sını iptal edin bakın sonuç ne kadar güzel olacak. Bizler Türk Sağlık Sendikası ve çalışanlar olarak buradan tekrar sesleniyoruz. Ek değil  tek ödeme istiyoruz. Sözleşmeli çalışan arkadşlarımıza kadro istiyoruz. Yardımcı hizmetler sınıfında görevli arkadaşlarımızın  genel idari hizmetleri sınıfına geçirilmesini istiyoruz. Sözü verilen ama bir türlü gelmeyen 3600 ek gösterge istiyoruz. Vekil ebe hemşirelere kadro istiyoruz ve  caydırıcı özelliği olan  bir  sağlıkta şiddeti önleme yasası istiyoruz.

Değerli basın mensupları biz Türk Sağlık Sendikası olarak biraz önceki saydığımız haklarımızı alana kadar hep alanlarda olacağız bu taleplerimiz bize verilecek bir lütuf değil hakkımız olan taleplerimizdir. Bir sonraki eylemimiz aylardır anlatıla anlatıla bitirilemeyen şu tavandan ödemenin bordrolarını yakmak olacak dileriz ki ondaki katılım bu günden daha fazla olur sesimiz daha çok duyulur. Son olarak da çalışma arkadaşlarımıza sesleniyorum gelin yanımızda olun sendikaların er meydanı alanlardır hep birlikte daha güçlü olalım yıllardır yetkili olanların kazandıkları yani kazanamadıkları ortada memurlar olarak yetkili işçi sendikasının kazanımlarına imrenerek bakacağınıza gelin Türk Sağlık Sendikası ve Türkiye Kamu Sen’e yetkiyi verin kazanım nasıl alınırmış görün.”

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1603918324.57342020-10-28 23:52:04