Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
TUZ VE ŞEKER KULLANIMINI AZALTAN İŞLETMELERE BELGE VERİLECEK

Halk sağlığının korunması ve kronik hastalıkların oluşumunun önlenmesi amacıyla Aşırı Tuz ve Şeker Tüketiminin Azaltılması Protokolü kapsamında Bartın Vali Yardımcısı Gökhan Gürbüzerol başkanlığında aşırı tuz ve şeker tüketiminin azaltılması konulu toplantı düzenlendi. Toplantıda gönüllü olan işletmelerde aşırı tuz kullanımının yılda %4 ve aşırı şeker kullanımının yılda %5 oranında azaltılmasının amaçlandığı, ilgili koşulları sağlayan işletmelere il oda başkanlıkları tarafından “Aşırı Tuz Kullanımını Azaltan İşletme Belgesi” ve/ ve ya “Aşırı Şeker Kullanımını Azaltan İşletme Belgesi” verileceği kararı alındı.

Okunma: 1169

03.08.2019 12:52

Facebook'ta Paylaş

Aşırı Tuz ve Şeker Tüketiminin Azaltılması Protokolü kapsamında Bartın Vali Yardımcısı Gökhan Gürbüzerol başkanlığında aşırı tuz ve şeker tüketiminin azaltılması konulu toplantı düzenlendi.

 

Kamu kurumları ile ilgili dernek ve odaların katılımı ile düzenlenen toplantıda protokol ile gönüllü olan işletmelerde aşırı tuz kullanımının yılda %4 ve aşırı şeker kullanımının yılda %5 oranında azaltılmasının amaçlandığı, ilgili koşulları sağlayan işletmelere il oda başkanlıkları tarafından “Aşırı Tuz Kullanımını Azaltan İşletme Belgesi” ve/ ve ya “Aşırı Şeker Kullanımını Azaltan İşletme Belgesi” verileceği kararı alındı.

Bartın Valiliği Çeşmi Cihan Toplantı salonunda düzenlenen toplantıda; konuşan Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç; Sağlık Bakanlığı, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu (TLKPTF) ve Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) arasında aşırı tuz ve şeker kullanımının azaltılmasına ilişkin 28 Şubat 2019 tarihinde protokol imzalandığını, ev dışında yemek yiyen nüfusun arttığı son yıllarda; insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen “aşırı tuz ve şeker tüketimin ”  azaltılmasının önemli bir halk sağlığı müdahalesi olduğunu belirtti.

 İl Sağlık Müdürlüğü adına programın tanıtım sunumunu yapan Dyt. Müzeyyen Elmas Kara ise sunumunda Türkiye’de ve dünyada obezitenin özellikle çocuklarda artan bir sorun olduğunu, beslenmenin ve hareketli yaşamanın bu hastalığı önlemede en önemli basamaklar olduğunu ifade etti.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1597060569.92962020-08-10 14:56:09