Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ADİL KARAİSMAİLOĞLU BARTIN’A GELDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu sel afetinin yaşandığı ilimizi ziyaret ederek afet bölgelerinde çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulundu. Bakan Karaismailoğlu ziyaretinde sel tarafından yıkılan ve hemen ardından geçici olarak yenisi yapılan Kumluca-2 Köprüsünün açılışını gerçekleştirirken ayrıca Zafer Köyü’nde incelemelerde bulundu. Karaismailoğlu ziyareti kapsamında yine Akören Köyü’nde taziye ziyareti gerçekleştirirken Yenihan Köprüsü ve Kavlakdibi-Bahçecik Köprülerinde incelemeler yaptı. Köprü açılışında konuşan Bakan Karaismailoğlu sel bölgesindeki yol ve köprü çalışmalarıyla ilgili bilgi vererek, “Bartın’da: Sel felaketi sebebiyle 111 kilometre uzunluğundaki 3 adet yolun 41 kilometrelik kesiminde hasar meydana geldi. Yaptığımız çalışmalarla, 3 adet yoldaki 41 kilometrelik kesimdeki hasarlar giderilerek 111 kilometrelik yol kesimi trafiğe açtık. Selden dolayı, Kozcağız-Kumluca-Abdipaşa İl yolumuzun 21.nci kilometresindeki Kumluca-2 Köprümüz yıkılmıştı. Bugün sel felaketinde yıkılan Kumluca-2 Köprümüzün yerine geçici olarak yapılan panel köprüyü de hizmete alıyoruz.”dedi.

Okunma: 178

25.08.2021 17:37

Facebook'ta Paylaş

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu sel afetinin yaşandığı ilimizi ziyaret ederek afet bölgelerinde çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulundu.

Bakan Karaismailoğlu ziyareti kapsamında ilk olarak Sinop Havaalanı’ndan Kumluca Stadyumu’na helikopter ile geldi.

Bakan Karaismailoğlu’nu Bartın programında Bartın Valisi Sinan Güner, AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Av. Yılmaz Tunç, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın İl Jandarma Komutanı J. Alb. Fahri Semiz, İl Emniyet Müdürü Şakir Engin Korkmaz, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Ulus Kaymakamı Mehmet Sadık Kılıç, Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Metin Çetin, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, Karayolları Bölge ve Şube yetkilileri karşıladı.

Ardından Kumluca Merkezde vatandaşlar ve Bartın protokolü ile bir araya gelen Bakan Karaismailoğlu akabinde selden yıkılan Kumluca-2 Köprüsünün yerine geçici olarak yapılan ve ulaşıma açılan panel köprüde incelemelerde bulunarak açılışını gerçekleştirdi.

Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Bartın’daki son durum ile ilgili bilgi vererek tüm yolların ulaşıma açıldığını vurguladı.

“Devletimiz, milletimiz bütün zorlukların üstesinden gelecektir”

Bakan Karaismailoğlu konuşmasında şunları söyledi, “14 Temmuz günü Bartın’daydık. Biliyorsunuz Bartın-Kurucaşile yolu çok önemli yatırımlarımızdan bir tanesi. Sayın Cumhurbaşkanımız ile birlikte açılışını yapmıştık. O gün, o mutlu günü izleri hala üzerimizde. Yaklaşık 1,5 Milyar TL’lik bir yatırımı 14 Temmuz günü hizmete almıştık. İnşallah projenin devamını Cide’ye kadar ve Karadeniz Sahil Yolu olarak önümüzdeki yıllarda devam edecek. Ülkemizin dört bir yanında ulaştırma ve alt yapı projeleri bir bir hizmete geçiyor devam ediyor. Tabi 14 Temmuz’un gecesi biz buradan ayrıldıktan sonra Rize’de sel afetinin haberlerini almaya başladığımızda sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Bakan arkadaşlarımızla birlikte Rize’ye geçmiştik. Rize peşinden Arhavi, peşinden Antalya Manavgat, Muğla ve en son Bartın, Kastamonu ve Sinop’u kapsayan yangın ve sel felaketi ile 14 Temmuz’dan bu yana maalesef ülkemiz önemli bir afetle uğraşıyor. Tabiî ki bu afetler bizlere çok önemli şeyler de öğretmiş oldu. Devlet-Millet dayanışmasının ne olduğunu, devletin, milletin hizmetinde neler yapabileceğini, devlet- millet bütün kurumlarıyla, bütün sivil toplum örgütleriyle bütün gönüllüleriyle bütün zorlukların üstesinden nasıl gelebileceğimizi bir bir bize gösterdi. Bizler 14 Temmuz’dan beri sürekli arazideyiz. Hem işlerimizi sürekli takip ediyoruz, bitiriyoruz. Vatandaşlarımızla sürekli iletişim halindeyiz. Onların gönül rızası, onların bize olan duaları, onların bize olan destekleriyle bizim dünyada yapamayacağımız hiçbir iş olmadığını bize bir kez daha gösterdi. O yüzden hem milletimize minnettarız, devletimiz de milletimizin hizmetinde bütün zorlukların üstesinden gelecektir.

“1228 kilometre uzunluğundaki yol ağımızın 155,5 kilometrelik kesiminde hasar meydana geldi”

 Ülkemizin son yılların en büyük sel afetlerinden bir tanesini 11 Ağustos günü yaşamaya başladık. Tabi sabahın erken saatlerinden itibaren bize görüntüler bölgelerden gelmeye başlayınca yine Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Muğla’dan ayrılarak Bartın, Kastamonu ve Sinop’ta Bakan arkadaşlarımızla birlikte hemen görevlerimizin başına geçtik. Afetin ardından vatandaşımız devleti hemen yanında buldu. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Bakanlarımız, Milletvekillerimiz, yerel yönetimlerimiz bütün unsurlarıyla birlikte can siperhane bir çalışma gerçekleştirdi ve devam ediyor.

İlk günden itibaren olduğu gibi, devletin eli olarak her şartta ve durumda halkımızın yanında olmaya devam ediyoruz.  Gücümüzü, enerjimizi ve motivasyonumuzu, halkımızın afetin ilk gününden itibaren gösterdikleri sabır, destek ve sevgiden alıyoruz. 

Dün olduğu gibi bugün de milletimizle her karanlık gecenin sabahına; el ele, gönül gönüle ulaştık, her zorluğun üstesinden omuz omuza geldik. Yarın da böyle olacaktır…

İktidarımız boyunca yaşanan afetlerde dün olduğu gibi bugün de devlet olarak afetzedelerimizi hiçbir zaman yalnız bırakmadık.

 Afet anında  ve sonrasında kurumsal ve profesyonel yaklaşım ve çözümlerle süreçlere müdahale ettik. 11 Ağustos tarihinde meydana gelen sel felaketinde; Kastamonu, Bartın ve Sinop illerinde 1228 kilometre uzunluğundaki yol ağımızın 155,5 kilometrelik kesiminde hasarlar meydana gelmiştir. 

Selin hemen ardından itibaren kapanan yollarımızı açmaya başladık. Bugüne kadar yapılan çalışmalarımızla tüm yol kesimlerimizi bir bir trafiğe açtık.  700 makine, ekipman ve 1000’e yakın personelimizle çalışmalarımız devam etmektedir.

Sinop

Sinop’ta; 564 kilometre yol ağımızdaki  55 kilometrelik kesiminde hasar meydana gelmiştir. Bugüne kadarki çalışmalarımızda yollarda bakım onarım işleri tamamladık.  Yollarımız trafiğe açıktır. İyileştirme çalışmaları devam etmektedir.

Selin ardından Ayancık Çayı üzerindeki tüm köprülerin hasar görmesiyle birlikte adeta bir adaya dönen Ayancık  ve Türkeli ilçelerimizdeki  ulaşımı ivedilikle hizmete almak üzere çalışmalara başladık. 

Karayolları Genel Müdürlüğümüz ve  DSİ Genel Müdürlüğümüz marifetiyle dolgu ve tahkimatları hazırlanan bölgede TSK tarafından montajı yapılan çelik köprüyü trafiğe açtık.

Yine Ayancık Çayı üzerinde kutu menfez kullanarak, çift yönlü araç trafiğine müsaade eden ve yaya geçidine de imkan veren geçişi, 18 saat gibi kısa bir hizmete aldık.  Türkeli Çatalzeytin arasını da aynı şekilde acilen hizmete aldık

Kastamonu

Kastamonu’da; 553 km uzunluğundaki yolun 59,5 kilometrelik kesiminde hasar meydana gelmiştir. Bugüne kadar yapılan çalışmalarla birlikte  hasarları giderdik.  Çalışmalarımız devam etmektedir.

Kastamonu’nun Çatalzeytin İlçesi ile Türkeli’yi birbirine bağlayan köprümüzün yıkılması ile kesilen trafik akışını sağlamak üzere kutu menfezler ile geçici (acil ) ulaşım yolumuzu tamamlayarak hizmete açtık.

Bartın’da 41 kilometrelik kesimde hasar meydana geldi

Bartın’da: Sel felaketi sebebiyle 111 kilometre uzunluğundaki 3 adet yolun 41 kilometrelik kesiminde hasar meydana gelmiştir. 

Yaptığımız çalışmalarla, 3 adet yoldaki 41 kilometrelik kesimdeki hasarlar giderilerek 111 kilometrelik yol kesimi trafiğe açtık.

Bildiğiniz gibi selden dolayı, Kozcağız-Kumluca-Abdipaşa İl yolumuzun 21.nci kilometresindeki Kumluca-2 Köprümüz yıkılmıştı.

Bugün sizlerle birlikte sel felaketinde yıkılan Kumluca-2 Köprümüzün yerine geçici olarak yapılan panel köprüyü de hizmete alıyoruz.

Panel köprü malzemelerimizi selin ertesi günü olan 12 Ağustos’ta Karayolları 12.nci Bölge Müdürlüğümüzden tırlarla buraya nakletmeye başladık.  Köprümüzün montajına 16 Ağustos’ta başlayıp, 22 Ağustos’ta tamamladık. Köprümüzün genişliği 4,26 metre olup, boyu 40 metredir.

“Devlet her zaman milletinin hizmetindedir”

11 Ağustos’tan bu yana askeri ile sivili ile, görevli ve gönüllüsü ile ve 7/24 esasına göre verdiğimiz bu mücadelede bizlerle birlikte tüm çalışmalarımızı yerinde takip eden sizlere teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Gün oldu, hasar tespitinde bulunduk. Gün oldu, tahliyelerde yer aldık. Gün oldu selde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın cenazelerine katılarak, yakınlarının acılarını paylaştık. Sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum.  Yaralanan kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum. Buradan Milletimize sesleniyorum. Devletimiz, hep yanınızdadır olmaya da devam ediyor.  Devlet her zaman milletinin hizmetindedir.  Sel felaketinin hemen ardından, vatandaşlarımızı mahsur kaldıkları yerlerden alıp güvenli bölgelere naklettik.  Sel felaketi sonrasında, Sinop Ayancık ve Türkeli'nde bulunan vatandaşlarımızın araçlarıyla tahliyesi için bölgeye arabalı vapur getirdik.

Arabalı vapur vatandaşlarımızı araçları ile birlikte Kastamonu'nun İnebolu Limanı'na güvenle ulaştırdık. Diğer taraftan Türkeli ve Çatalzeytin arasındaki geçişi sağlayana kadar geçen sürede vatadaşlarımızı helikopterlerle sevdiklerinin yanlarına ulaştırdık. 

Ayrıca, selin denize taşıdığı tomrukları, romörkörlerimizle  ilk defa gerçekleştirilen ağ sistemi kullanarak topladık. Bu şekilde deniz araçlarının seyir emniyetini sağlamış olduk. Can kaybı haricindeki tüm gidenleri yerine getirebiliriz. Yaralarımızı da kısa sürede sarıyoruz. Kalıcı yollarımızı, köprülerimizi, bina ve sanat yapılarımızı en kısa sürede yeniden yapacak ve bunların açılışlarını da hep birlikte yapacağız.

Tüm bakanlarımız ve bakanlıklarımızda buradaki koordinasyonumuz tek yürek olarak devam edecektir. Tüm birim ve ekiplerimizde sizlerin yanında olmaya devam ediyoruz. 

Tüm bakanlıklarla birlikte, yoğun çalışmalarından dolayı tüm birimlerimize yürekten teşekkür ediyorum. Köprümüz hayırlı uğurlu olsun.”

 

 

Bakan Karaismailoğlu Zafer Köyü’nde incelemelerde bulundu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, açılışın ardından Kumluca Zafer Köyünü ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Bakan Karaismailoğlu incelemelerinde vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini de iletirken yaraların sarılması için yürütülen çalışmaları yerinde takip etti.

Bakan Karaismailoğlu’ndan taziye ziyareti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu daha sonra Kumluca Akören Söküler köyünde sele kapılarak hayatını kaybeden Arife Ünal’ın ailesine ve komşularına taziye ziyaretinde bulunarak baş sağlığı dileklerini iletti.

Köydeki çalışmaları yerinde inceledi

Bakan Karaismailoğlu ardından Akören Söküler köyünde yaşanan sel felaketi sonrası yapılan çalışmaları yerinde inceleyerek bilgi aldı.

Karaismailoğlu Yenihan’da incelemelerde bulundu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu programı kapsamında Abdipaşa Beldesi Yenihan Mahallesinde sele maruz kalan vatandaşları ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Bakan Karaismailoğlu Bahçeçik Mahallesi’ni ziyaret etti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu daha sonra ise Abdipaşa Beldesi Bahceçik Mahallesinde sele maruz kalan vatandaşlarla bir araya gelerek yapılan çalışmaları yerinde takip etti.

Abdipaşa Belediyesi’ne ziyaret

Bakan Karaismailoğlu programı kapsamında Abdipaşa Belediyesi’ni de ziyaret ederek Başkan Yaşar Dönmez ile bir araya geldi. Bakan Karaismailoğlu ziyaretinde belde sakinleriyle de sohbet ederek talep ve önerilerini dinledi.

Bakan Karaismailoğlu daha sonra ise ilimizden ayrıldı.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin