Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Usta’dan Esnafa Kredi Çağrısı

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Bartın İl Müdürü Abdurrahman Usta, KOSGEB’in Sıfır Faizli 50 Bin TL’lik kredi başvurularında yeni bir başvuru süreci başlatıldığını, yeni başvuruların ise 20 Şubat 2017 tarihine kadar yapılabileceğini ifade etti. İnternet üzerinden yapılan başvurularda KOSGEB veri tabanına kayıtlı olma şartı aranmadığını belirten Usta, her il için ayrılmış kota olduğunu ve küçük işletmelere öncelik tanındığını belirterek bu fırsattan esnafın yararlanması çağrısında bulundu.

Okunma: 3489

14.02.2017 17:37

Facebook'ta Paylaş

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Bartın İl Müdürü Abdurrahman Usta, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından kullandırılacak olan 50 bin TL sıfır faizli kredi başvurularının nasıl yapılacağı ve başvuru şartları hakkında basın mensuplarına bilgilendirmede bulundu. Usta yaptığı açıklamada, 10 Şubat tarihinde başlayan başvuruların 20 Şubat tarihine kadar devam edeceğini belirterek işlemlerin hızlı olabilmesi için KOSGEB tabanına kayıt koşulu aranmadığını söyledi.

Usta, başvuruların internet üzerinden gerçekleştirildiğini de söyleyerek 50 bin TL üst limitli kredi vadesinin ilk 12 ayının ödemesiz, kalanının üçer aylık eşit taksitler halinde toplam 36 ay vadeli olduğunu belirtti.

Usta basın mensuplarına yaptığı açıklamada ayrıca, krediden yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkârların öncelikle ‘sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr’ adresinden, vergi numarası (gerçek kişi statüsündeki işletmeler için T.C. Kimlik Numarası) ve işe başlama tarihi (vergi levhasında yer alan) ile giriş yaparak başvuru için gerekli bilgileri doldurmalarını istedi.

 

Başvurular 20 Şubata kadar yapılabilecek

2016 Aralık ayında Bartın’da 957 işletmenin destekten faydalanmak için başvuru yaptığını belirten Müdür Usta  bu işletmelerden 32 işletmenin kredi faiz desteğine başvurmaya hak kazandığını ifade ederek şunları söyledi:  “2016 yılının aralık ayında kredili faiz desteği kapsamında başvurularını aldığımız 957 işletmemiz vardı. Bartın’da bu 957 işletmeden 32 işletme kredi faiz desteğine başvurmaya hak kazanmıştı. Bununla ilgili geçtiğimiz dönemde Başbakanın talimatı ve Bakanımızın açıklamasıyla beraber 2017 yılında da sıfır faizli kredi faiz programı başvurularını almaya başlamış bulunmaktayız. Sıfır faizli kredi başvuru programımıza başvurular 10 Şubat 2017 ve 20 Şubat 2017 arasında alınacaktır.”dedi.

 

Başvurular sifir faiz 2017.kosgeb.gov.tr’den yapılabilecek

Müdür Usta açıklamasında konulacak kotanın yüksek tutulacağını belirterek işletmelere çağrıda bulundu. Usta şöyle konuştu: “  Bu başvurular müdürlüğümüze gelinmesine gerek kalmadan internet sitesi üzerinden yapılacak. Bu sitenin adresi de sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr adresidir. Bu adres üzerinden işletmeler KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmasa bile ya da KOSGEB beyannamesi güncel olmasa bile başvurularını yapabilecekler. 2016 yılının Aralık ayında başvuru yapan işletmelerin tekrar başvuru yapmalarına gerek yok. 10 Şubat ve 20 Şubat arasında alınan yeni başvurular neticesinde değerlendirmeler yapılacak. Bu değerlendirmelerin içine 2016 yılının Aralık ayında başvuran işletmelerde alınacak. Yine illere göre bir kota konulacak fakat bu seferki kotamız çok yüksek olacak. Geçen Aralık ayında 32 işletme kredi faiz desteğine başvurmaya hak kazanmıştı ancak bu defa bu kota geçen ki 32 rakamının çok çok üstünde olacak.”dedi

 

Usta süreci anlattı

KOSGEB Bartın İl Müdürü Abdurrahman Usta basın mensuplarına yaptığı açıklamada ayrıca başvuru sürecini de anlatarak şunları söyledi: “Bizim temennimiz şartları tutan tüm işletmelerin bu destekten faydalanması. 10 Şubat ve 20 Şubat arasında başvuru yapıp KOSGEB’e kaydı olmayan işletmelerin kredi faizi desteğinden faydalanmaya hak kazanması durumunda KOSGEB’e kayıt işlemlerini daha sonra, bankaya başvurmadan önce bize getirecekler. 2016 yılı Aralık ayındaki başvuruda tam tersi olmuş önce başvuruları alıp tüm evrak işlemleri ve KOSGEB’e kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra işletmeler başvurularını yapmışlardı. Bu yoğunluğu azaltmak için sadece kredi faizi desteği kullanmaya hak kazanan işletmeler belli olacak ve belli olduktan sonra sadece o işletmelerin veri tabanına kayıt ve KOBİ beyannameleri evraklarını biz isteyeceğiz.”dedi.

 

 

Mikro işletmelere öncelik

Müdür Usta başvuru sürecinde mikro işletmelere öncelik tanınacağını da ifade ederek şöyle konuştu: “2016 Aralık ayında 957 işletmenin 32’si  zaten faydalanmaya hak kazanmıştı geri kalanlarla beraber 20 Şubat’a kadar yapılacak başvurularda değerlendirilecek ve bir sıralama yapılacak. Bu sıralamada da 2016 Aralık ayında olduğu gibi yine mikro işletmelere öncelik verilecek. Mikro işletmeden kastımız 10 çalışanın altında personel istihdam eden ve bir milyonun altında net satış ve ya mali bilançosu olan işletmeler. Muhtemelen mikro işletmelerde puanlama azdan çoğa doğru gidecek yani çalışan sayısı az olanlar öncelikli olacak. Arzu ve temennimiz başvuran ve şartları sağlayan tüm işletmelerin bu destekten faydalanması. Aralık ayında çok ciddi sayıda başvuru olmuştu. Aralık ayındaki başvuruları kaçıranlar, sistem yoğunluğundan dolayı başvuramayanların 20 Şubat tarihine kadar başvurularını yapmaları gerekiyor.”dedi.

 

Yanlış anlaşılmaya dikkat! KOSGEB sadece faizi karşılıyor

Müdür Usta açıklamalarında ayrıca yanlış anlaşılmalara da dikkat çekerek KOSGEB’in sadece faizi karşıladığını krediyi ise bankaların verdiğini ifade ederek şunları söyledi: “Kredi faiz desteği KOSGEB desteği olarak biliniyor ancak esasında bu krediyi veren bankalar. Biz KOSGEB olarak kredinin faizini karşılıyoruz. Tabi her bankanın kendine göre kredi verme koşulları var. Doğal olarak bizim kredi faiz desteği başvurusunu kabul ettiğimiz, uygun bulduğumuz bir işletme bankadan kredi alabilecek durumda değilse ve banka böyle bir krediyi vermiyorsa bu durumda yapabileceğimiz bir şey yok. Bunu bilmekte fayda var çünkü krediyi KOSGEB veriyormuş gibi bir algı var. Krediyi KOSGEB değil KOSGEB’in protokolü kapsamında bankalar veriyor. Protokol imzalanan dokuz banka var ve krediyi bu bankalar veriyorlar. Kendi kredi şartlarını sağlayan işletmelere bu krediyi verecekler.”de

 

İlk yıl ödeme olmayacak

KOSGEB Müdürü Usta ilk yıl ödemenin yapılamayacağını belirterek geri ödemelerle ilgili şöyle konuştu: “Biz burada kredinin faizi noktasında devreye gireceğiz ve kredinin faizini karşılayacağız. Yine kredinin verilme koşulları 2016 yılı aralık ayında bahsedildiği gibi 12 ay ödemesiz sonraki 24 ayda üçer aylık eşit taksitler halinde  8 taksit şeklinde geri ödemesi yapılacak. Faizsiz olarak ödenecek. Çünkü faizin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacak. Bunun dışında sıralamalarda 2016 yılında aralık ayında başvuran mikro işletmelerde çalışan sayısı 10 ve 10’un altında olan işletmelere öncelik verildi ve yukarıya doğru gidildi. Ama burada tam tersi az çalışandan çok çalışana doğru bir sıralama olacak.”dedi.

 

Beklentiler Mart ayından itibaren

Müdür Usta açıklamasında kredilerin Mart ayından itibaren kullandırılacağını beklediklerini ifade ederek, “İnşallah Bartın’daki KOBİ’lerimizin azami derecede bundan faydalanması ve gerçekten ihtiyacı olan işletmelerimizin başvurmasına vesile oluruz. 2017 Şubat’ta aldığımız başvurularla beraber inşallah çok ciddi manada sayılı işletme bu destekten faydalanacak. Muhtemelen Şubat sonu itibariyle bütün başvurular değerlendirmeye alınacak ve sıralamalar belli olacak. Mart ayından itibaren de kredinin kullandırılmaya başlanacağını tahmin ediyoruz. Bununla ilgili önümüzdeki günlerde yeniden bir yol haritası belirlenecektir.”dedi.

 

KOSGEB’e kayıt koşulu aranmıyor

Usta açıklamasında başvuru için KOSGEB veri tabanına kayıt başvurusu aranmadığını da belirterek, “Program başvuruları, 10 Şubat 2017 - 20 Şubat 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Bu aşamada KOSGEB Veri Tabanına kayıt koşulu aranmayacaktır. İşletmeler başvuru için http://sifırfaiz2017.kosgeb.gov.tr adresinden yazılım sistemine Vergi Numarası (gerçek kişi statüsündeki işletmeler için T.C. Kimlik Numarası) ve İşe Başlama Tarihi (Vergi Levhasında yer alan) ile giriş yaparak başvuru için gerekli bilgileri dolduracaktır. Başvuru sürecindeki bildirimlerin etkin olarak yapılabilmesi için işletme yetkilisine ait SMS ve/veya E-Posta bilgilerinin belirtilmesi büyük önem taşımaktadır. Yapılacak değerlendirmede resmi veriler kullanılacağından, KOBİ Bilgi Beyannamesi eksik/hatalı olan işletmelerin gerekli düzeltmeleri yapmaları gerekmektedir. Bu kapsamda. Programa başvuru yapmış sayılacak ve başvuru yapacak işletmelerin 2015 yılı KOBİ Bilgi Beyannameleri ilgili Uygulama Birimleri tarafından kontrol edilecek ve eksik/hatalı olanların resmi verilerle uyumlu hale getirilmesi sağlanacaktır.”dedi.

 

Sonuçlar SMS veya E-Posta ile gönderilecekKüçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Bartın İl Müdürü Abdurrahman Usta basın mensuplarına yaptığı açıklamada son olarak ise sonuçların nasıl ulaştırılacağını açıklayarak şunları söyledi: “Değerlendirme sonucunda listede yer alacak işletmelere SMS ve/veya E-Posta ile bildirim yapılacaktır. Listelerde yer alan ancak 2015 yılı KOBİ Bilgi Beyannamesi onaylı olmayan işletmelere Uygulama Birimleri tarafından yazılım sistemi üzerinden kredi ön onayı verilmeyecektir. Bu nedenle 2015 yılı KOBİ Bilgi Beyannamesi olmayan işletmelerin Uygulama Birimlerine teslim etmeleri gerekmektedir.”dedi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin