Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
VALİ GÜNER 112 ACİL ÇAĞRI HATTI İÇİN VATANDAŞLARDAN HASSASİYET İSTEDİ

Acil Çağrı Hizmetleri İl Koordinasyon Komisyonu 2021 Şubat ayı toplantısı Bartın Valisi Sinan Güner başkanlığında Zoom üzerinden yapıldı. Toplantıda konuşan Vali Güner 110 Yangın İhbar, 112 Sıhhi İmdat, 155 Polis İmdat, 156 Jandarma İmdat ve 177 Orman Yangın çağrılarının 112 Acil Çağrı Merkezinden karşılandığını belirterek 112 Acil Çağrı Merkezinin meşgul edilmemesi konusunda vatandaşlardan hassasiyet göstermelerini istedi.

Okunma: 981

19.02.2021 13:10

Facebook'ta Paylaş

Düzenlenen toplantıya Belediye Başkanı Cemal Akın, Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş, İl Emniyet Müdürü Çetin Bozkuş, İl Jandarma Komutanı J. Albay Fahri Semiz, Sahil Güvenlik Batı Karadeniz Grup Komutanı Yrb. Safa Söylem, Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, Kurucaşile Belediye Başkanı Mehmet Zihni Sayın, Ulus Belediye Başkanı H. Hüseyin Uzun, Abdipaşa Belediye Başkanı Yaşar Dönmez, Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman, Hasankadı Belediye Başkanı Şeref Emiroğlu, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Enver Çayır, İl Sağlık Müdür V. Dr. Ahmet Cebeci, Orman İşletme Müdürü Temel Nadir, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Ahat Deliorman ile İl Afet ve Acil Durum Müdürü Nurhan Doğruöz katıldı.

Bartın’da yedi acil çağrı numarasından 110 Yangın İhbar, 112 Sıhhi İmdat, 155 Polis İmdat, 156 Jandarma İmdat ve son olarak 177 Orman Yangın çağrılarının 112 Acil Çağrı Merkezinden karşılanmaya başlandığını, Haziran ayına kadar 122 AFAD ile 158 Sahil Güvenlik çağrılarının da Bakanlığın talimatıyla devreye alınacağını, bu sayede tüm acil çağrılar için tek numara “112”nin kullanılacağını ifade eden Vali Güner, ayrıca 112 Acil Çağrı Merkezini acil hizmetler dışında soru sorma, bilgi alma vb. amaçlarla gereksiz aramak suretiyle meşgul eden ve personelin görev yapmasını engelleyerek acil yardım hizmetlerinin sunulmasında zaman kaybına neden olan durumlardan kaçınılmasını ve bu konuya tüm vatandaşların hassasiyet göstermeleri gerektiğini vurguladı.

Toplantı, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü tarafından Acil Çağrı Merkezinin 2020 yılının genel faaliyetleri, istatistiki verileri ve kurumlar arası koordinasyon gerektiren konular hakkında yapılan sunumun ardından sona erdi.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin