Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
VEKİLLERDEN MESAJ

Ahilik Haftası dolayısıyla Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç Ve Rıza Yalçınkaya birer mesaj yayımladılar...

Okunma: 2023

11.10.2016 21:21

Facebook'ta Paylaş

Tunç:

 

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç, Ahilik kültürünün tanıtılması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla yapılan Ahilik Haftası münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı.

 

 

Tunç mesajında; “Ahiliğin yaklaşık bin yıllık geçmişiyle kardeşlik, birlik, beraberlik gibi değerleri özünde toplayan; ticaret ile ahlâkı buluşturan bir hayat felsefesi olduğunu belirterek tüm ahileri ve ustaları rahmet ve şükranla anıyor, bu yola emeği geçen herkese, özellikle esnaf ve sanatkârlarımıza teşekkür ediyor, hayırlı ve bol kazançlar diliyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum” dedi.

 

 

 

 

Milletvekili Tunç mesajında şunları söyledi; “Özündeki güzel ahlak, dürüstlük, kardeşlik, paylaşma ve kanaat gibi değerleri yitirmeden günümüze kadar getiren Ahiliği, yaşayan ve yaşatan değerli esnaf ve sanatkârlarımızın ocağı tüttükçe, ülkemiz şüphesiz çok daha büyüyecek, çocuklarımız geleceğe güvenle bakacaktır. Geçmişten geleceğe bir köprü vazifesi görerek kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin devamı için çıraklar, kalfalar ve ustalar yetiştirerek ahilik kültürümüzü diri tutmanın gayreti içerisinde olmak hepimizin vazifesidir. Anadolu Ahiliği’nin kurucusu gönül adamı Ahi Evran başta olmak üzere, Ahirete intikal eden tüm ahileri ve ustaları rahmet ve şükranla anıyor, bu yola emeği geçen herkese, özellikle esnaf ve sanatkârlarımıza teşekkür ediyor, hayırlı ve bol kazançlar diliyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum.”

 

 

Yalçınkaya

 

 

CHP Bartın Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Rıza Yalçınkaya’da Ahilik haftasına ilişkin mesajında, “Ahilik; üzerinde yaşadığımız Anadolu topraklarında Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde çeşitli meslek alanlarında onları hem ekonomik, hem de ahlaki yönden yetiştiren ve çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen, doğruluğun, yardımseverliğin ve en önemlisi kardeşliğin birleştiği bir kültürdür.

 

Ahilik gerek iş ve çalışma hayatında, gerekse diğer tüm alanlarda dürüstlük, iyi ahlak ve eğitime verdiği önemle bugün de topluma yol göstermeye devam etmektedir. Bu anlamda Ahilik, toplumsal barış, dayanışma, akıl, bilim, çalışma ve ahlak birlikteliğidir.” Dedi.

 

Milletvekili Yalçınaya, Ahilik değerlerini yaşatma uğraşı veren ve bu felsefeyi rehberlik edinen esnaf ve sanatkarlarımız başta olmak üzere tüm üreticilerinin son yıllarda büyük zorluklarla karşı karşıya kaldıklarına da değinerek, “İktidarın yanlış ekonomik kararları ile büyük alışveriş merkezleri Ahilik kültürüne ve o kültürün temsilcilerinin zor günler yaşamasına neden olmuş, pek çok meslek dalı bitme noktasına gelmiştir. Sayıları her geçen yıl daha da azalan esnaf ve sanatkâr kredisini ödeyemez, vergi ve sosyal güvenlik primlerini yatıramaz, evine ekmek götüremez hale gelmiş, kepenk kapatmıştır.” Şeklinde konuştu.

 

İktidarın temel görevinin ekonomide, sosyal hayattaki tüm sorunları çözmek olmsı gerektiğini kaydeden Yalçınkaya, “Üreteni desteklemek ve üretileni adil olarak paylaşmak, başarıyı ödüllendirmek ülkemizin geleceği için son derece önemlidir.Doğruluktan dürüstlükten ödün vermeden, iş ve meslek hayatında saygılı, cömert güler yüzlü Ahilik geleneğini esas alan esnaf ve sanatkârlarımızın ve tüm Bartın halkının Ahilik Haftasını kutlarım.” Dedi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1594654687.122020-07-13 18:38:07